+420 565 323 952

SDÍLEJTE NÁS        

9.A

9.A.jpg

Plán akcí 9.A

Kterých akcí se můžete letos zúčastnit?

 

  • Zeměpisná přednáška p. Kubeše – 14. 11.2023
  • Exkurze do předvánočních Drážďan – 19. 12. 2023
  • Den otevřených dveří – 7. 12. 2023
  • Terezín + Národní divadlo Praha – květen 2024
  • Jazykový kurz Nj pro zájemce v Želivě – jaro 2024
  • Vystoupení tanečního souboru ZUŠ – červen 2024
  • Školní výlet dle vlastního výběru – červen 2024

 

Poděkování PČR

V pondělí 13. listopadu navštívili 9.A zástupci Územního odboru PČR v Pelhřimově plk. Luboš Jakoubek a nprap. Eva Šmídová. Přišli poděkovat Leoně Kafkové, která významným způsobem přispěla k záchraně lidského života.

4. listopadu večer šla s kamarádkou ze stadionu a poblíž Bělé slyšela zvláštní zvuky. Když si tím směrem posvítila mobilním telefonem, uviděla člověka, který se marně snažil dostat na břeh. Leona neváhala a okamžitě zavolala tísňovou linku 158. Přivolaní policisté spolu se záchranáři muže vyprostili a převezli do nemocnice.

K poděkování se připojuje i celá ŽŠ Na Pražské. Jsme rádi, že jsou mezi námi děti, které nejsou lhostejné k dění kolem sebe.

 

a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Virtuální realita

23.3.2023 nám byla v naší škole představena virtuální realita.

            Nejprve jsme si povídali o šetření životního prostředí a o elektrárnách a energetické krizi. Poté jsme dostali technické vybavení k virtuální realitě – speciální brýle a dva ovladače na ruku a vstoupili jsme do imaginárního prostoru.

            „Ocitli“ jsme se v místnosti, kde byly troje dveře. Pomocí ovladačů v našich rukách jsme se teleportovali do prvních dveří. Tam na nás čekal kvíz, který jsme vyplnili a který se týkal životního prostředí. Po jeho úspěšném vyplnění jsme obdrželi klíč, který nám otevřel dveře do druhé místnosti, kde nás čekal další kvíz, tentokrát se týkal elektráren. Ne každému se podařilo správně ho vyplnit, ale úspěšní dostali třetí klíč. Ve třetí místnosti jsme mohli otevírat okna, zapínat topení, fotovoltaiku apod.

            Po návratu z virtuální reality jsme se chvilku cítili zvláštně, opět jsme byli v „normálním“ prostředí a dívali se na ty, kteří do jiného světa teprve vstupovali.

            Zážitek to byl zvláštní a mnohým se líbil. Škoda jen, že instruktorky byly dost nepříjemné, vypadalo to, že pobyt v naší škole dostaly za trest. Byly podrážděné, netrpělivé, nedokázaly poradit ani pomoci – škoda, náš zážitek by byl určitě lepší…

 

a některé názory navíc:

 

Paní byly velmi nepříjemné. Ke klukům se chovaly dost hrubě, jejich přístup se mi velmi nelíbil. A celkově mi přišlo, že to bylo špatně zorganizované. Pět lidí bylo v brýlích a dalších dvacet nemělo co dělat. Celkový dojem – už ne!

Virtuální realitu jsem zažila poprvé, docela mě však zaujala. I přes drobné technické problémy jsem si ji užila. Jediným záporem byl přístup instruktorek k nám. Obě byly protivné a vypadalo to, že to ani jednu nebaví…

Dojem je takový, že obě paní byly velice nepříjemné. Jedna z nich byla neustále na telefonu a vypadala jako by aktivně kouřila a brala drogy. Druhá byla příjemnější, ale i tak to nebylo ono. Vypadalo to, jako když tam jsou za trest…

Virtuální realita se mi moc líbila a věřím, že musí být skvělé zahrát si v ní více her…

Cítila jsem se jako v jiné dimenzi, bylo to něco úžasného!

Pocit z virtuální reality nebyl špatný, ale byla to prostě nuda…

Virtuální realitu jsem vždycky chtěla zkusit a teď jsem měla příležitost. Bylo to dobrý, ale jak říkám, instruktorky by se měly nad sebou zamyslet, hlavně nad svým chováním. Taky si myslím, že by svou práci měly dělat s úsměvem…

Škoda, že jsme na virtuální realitu neměli víc času…

Když jsem byla hodně bezradná, zavolala jsem si jednu z těch instruktorek a ptala se jí, jak to mám dělat. Její odpověď zněla „normálně“. Tak takhle si pomoc určitě nepředstavuji…

S těmi instruktorkami se už nechci nikdy potkat. Když jsem se ve virtuální realitě „ztratil“, začala na mě jedna z nich křičet a fakt byla nepříjemná…

Na řadu jsem přišla skoro jako poslední a moc jsem toho nestihla. Škoda…

Až na ty instruktorky to bylo fajn…

 

c6.jpg
c5.jpg
c4.jpg
c3.jpg
c2.jpg
c1.jpg

Alchymistická laboratoř

Ve čtvrtek 2. 2. ukončili žáci 8.A 1. pololetí přespáním ve škole s programem „Alchymistická laboratoř“.

               V 18 hodin se žáci sešli ve třídě, kde si nejprve připravili prostor na nocování. Vynosili lavice, nafoukli karimatky, vybalili deky či spacáky.

               Od půl sedmé na ně v učebně chemie čekaly pomůcky na sadu pokusů.

               Bádání odstartovalo závodem „lodiček“, který byl založen na změně povrchového napětí vody. Potom si žáci z oleje, jedlé sody, octa a potravinářského barviva vyrobili lávovou lampu, ve které oxid uhličitý nadnášel barevné octové kuličky. Také si vypěstovali „rostlinky“ v chemikově zahrádce – ve vodním skle krásně rostly různobarevné křemičitany. Užili si také ohňové vyvolávání vzkazů psaných neviditelným citronovým inkoustem. Největší wow efekt vyvolala v UV světle modře svítící látka (aesculin) vyplavená do vody z kůry z kaštanu.

               Po dvou hodinách práce v laboratoři si všichni zaslouženě vychutnali večeři a posíleni pizzou se pak vydali do tělocvičen, aby se před „spaním“ rozhýbali. Kolem jedenácté se unaveni fotbalem, florbalem či ping-pongem všichni vrátili do třídy. Odpočinek však trval jen krátce a do akce je vrátila hra na schovávanou. V jednu hodinu v noci nastal čas na uložení ke spánku, ale nikomu se moc nechtělo. Usnout se nad ránem podařilo jen některým. Většina ještě stihla společné focení ve dvě hodiny, rozkrojení dortu ve tři hodiny a nekonečné povídání do rána.

               Celou akci ukončil v sedm hodin ráno školní zvonek. Nikomu se moc nechtělo a z pelechů lezli s brbláním. Nakonec však bez protestů všechno sbalili, uklidili a unavení, nevyspalí, ale spokojení odešli domů dospat probdělou noc.

 

IMG_20230206_143726.jpg
IMG_20230203_014829.jpg
IMG_20230202_215035.jpg
IMG_20230202_193338.jpg
IMG_20230202_192547.jpg
IMG_20230202_191632.jpg
IMG_20230202_191534.jpg
IMG_20230202_185526.jpg
IMG_20230202_185450.jpg
IMG_20230202_182505.jpg

Projektový den

Dne 18. 11. 2022 byla pro žáky sedmých a osmých ročníků připravena anglická hra s názvem Bankovní loupež.

Žáci dostali na začátku projektu zápisník detektiva, ten obsahoval slovní zásobu na téma z oblasti kriminality, příběh tří teenagerů, kteří vyloupili banku, a také spoustu her, jež jsme celé dopoledne hráli.

Žáci sbírali peníze, které pak vsadili do poslední hry s názvem Aukce. Celým projektem nás doprovázela píseň Money, money.

Na závěr pak děti dostaly sladkou odměnu. Všichni jsme si den užili, zasmáli se i zazpívali.

 

a2.jpg
a1.jpg

Zahájení školního roku v Městských sadech.

2. září jsme spolu s 8.B připravili pro třeťáky cestu po fáborcích. Malí školáci měli v sadech připravený okruh s deseti stanovišti, na kterých plnili různé úkoly. Bylo to například skákání přes švihadlo, házení šiškou na cíl, zpívání, luštění přesmyček, anglická slovíčka a podobně.

Všem dětem se dopoledne líbilo, k čemuž přispělo i velmi vydařené počasí.

 

a6.jpg
a5 - kopie.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Paseky nad Jizerou

Lyžařský kurs v Pasekách nad Jizerou v lednu 2022 pohledem Stely Čechové


Je leden 2022 a ZŠ Na Pražské vyrazila do Pasek nad Jizerou lyžovat.
Z hlediska žáka, ubytovna luxusní, byli jsme tam sami, pokoje rozdělené na kluky a holky. Čas odjezdu 8:30, cesta trvala kolem 2 hodin. Hned po tom, co jsme vše v pořádku vyložili, jsme se šli ubytovat. Všechny holky začaly okamžitě vybalovat a povlékat postele, zatímco kluci se sekli s povlékáním. První den jsme si udělali malou procházku ke Křížku.
Na sjezdovkách bylo pár stánků s občerstvením např.: chata Hermína, U Oázy atd..
Každý den jsme chodili na sjezdovku asi 300 m po botách.
V Pasekách jsme lyžovali týden, i když jsme slyšela pár spolužáků říkat, že by tu zůstali klidně ještě na jeden déle. Za tu dobu, jsme se nevyhnuli ani úrazům. Bylo nás pár, co se zranili, ale nakonec vše dobře dopadlo. Každý večer si jednotlivé skupiny museli připravit program, například židličkovanou, pantomimu a mnoho dalších. Učitelé se střídali jako vedoucí dne a měli nás na starost. Došlo i na přednášky, třeba o tom jak vůbec fungují lyže nebo jak se zachovat, když se někdo zraní a nebo jaká jsou pravidla na sjezdovkách.
Na noc jsme museli mobily odevzdávat, abychom se vzájemně nerušili a nebyli unavení. Různě jsme pomáhali učitelům, když nás potřebovali. Každý den měla jiná skupina službu a pomáhala s přípravou snídaně. Zvládli jsme připravit i luxusní pomazánku a topinky.
Ve čtvrtek večer jsme zpívali a hráli na kytaru a kluci hráli karty. Večerku jsme sice měli v 10, ale holky si ještě asi do 11:30 povídaly.
 

Měli jsme mnoho zážitků, že by se sem ani nevešly, v Pasekách jsme si to velmi užili a všichni bychom chtěli jet znovu.

Stela Čechová, 7.A

a9.jpg
a8.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg

Projektový den

Sportovní a výtvarný den – 27. září 2021

Dne 27. září nebylo ředitelské volno.

Část dětí ze 7.A a 7.B vyrazila autobusem k lesu z Svépravicemi na branný závod. Tam pro nás byl připraven asi 11 km okruh. Byli jsme rozděleni do trojic. Na startu jsme dostali mapu s vyznačenou trasou. Nejprve jsme se tedy museli zorientovat, abychom našli správnou cestu. Liché skupiny vedl okruh přes Sedlici, elektrárnu, přehradu, Vřesník, Želiv a zpět na start, sudé skupiny šly obráceným směrem. Po cestě na nás čekalo šest stanovišť, která byla zaměřena na zdravovědu a první pomoc, historii a práci s mapou a buzolou a střelbu ze vzduchové pušky. Některé skupiny naběhaly víc než jedenáct kilometrů, protože cestou zabloudily. V jednu hodinu odpoledne nás autobus odvezl zpět do školy na oběd.

Naštěstí jsme se vrátili všichni a navíc nám krásně vyšlo počasí, takže jsme si den užili J

         Druhá část dětí ze sedmého ročníku odjela do Počátek na výtvarný plenér. S sebou jsme si vezli všechny možné výtvarné potřeby, někteří i malířské stojany. Kdo mohl a měl, tak si vzal i stoličku na sezení. V Počátkách jsme si vybrali místo s výhledem, který jsme chtěli namalovat. Protože jsme na takové akci byli poprvé, musely nám paní učitelky nejdříve vysvětlit, jak se pracuje s jednotlivými typy barev. No a pak už jsme se pustili do práce. Ke konci nám byla trochu zima, ale naštěstí nám nezmokly výkresy. Pršet začalo hned, jakmile jsme je uklidili.

Z našich výtvorů máme radost a celý den jsme si také moc užili J

s4.jpg
s3.jpg
s2.jpg
s1.jpg