+420 565 323 952

SDÍLEJTE NÁS        

Výtvarné plenéry

V rámci tohoto projektu budou po tři roky probíhat výtvarné plenéry pro žáky II. stupně naší školy.

Budou realizovány třídenní pobytové kurzy malování v terénu v zajímavých lokalitách – na školní rok 2010-2011 je na začátek října naplánován pobyt v Pasekách nad Jizerou. Celý pobyt – ubytování , strava + doprava bude financován ze zdrojů ESF.

Žáci se budou moci seznámit i s technikou olejomalby na plátno přímo v přírodě. Při běžné výuce v hodinách výtvarné výchovy toto nelze realizovat.

Školení pro pedagogy

V tomto projektu budou také realizované vzdělávací kurzy pro dva učitele z I. stupně a pro dva učitele z II. stupně v oblasti výtvarné výchovy. Všechny výtvarné kurzy pro učitele budou opět financovány ze zdrojů ESF.

Ve školním roce 2009-2010 byl realizován kurz Tvorba z ovčího rouna a dvoudenní kurz Kreslení pravou hemisférou.

Na příští roky jsou plánované další kurzy, ve kterých se učitelé budou moci seznámit a zdokonalit se s dalšími výtvarnými technikami.

Výtvarné plenéry
Výtvarné plenéry
Výtvarné plenéry
Výtvarné plenéry

Výtvarný plenér v paneláku

Baví nás malovat, a tak jsme vymalovali chodby v paneláku

Na konci každého školního roku jezdíme na 2-3 dny malovat do některého z blízkých měst. Letos to ale bylo jinak.

Díky nápadu jedné obyvatelky z panelového domu na sídlišti Osvobození vznikl skvělý projekt pro náš výtvarný plenér - malování v paneláku.

 Žáci z 8. a 9. ročníku, které baví malovat, strávili společně s paní učitelkou výtvarné výchovy Evou Hunalovou  tři dny v panelovém domě, kde dostali k dispozici dvě zdi ve vstupních chodbách. 

 Byli jsme rozděleni do dvou skupin . Jedna skupina malovala Pelhřimov, kde jsme ztvárnili  pelhřimovské náměstí s kašnou, zámek pánů z Říčan s šatlavou a dům č.10 v pozadí s věží kostela. Celý výjev orámovaly brány Rynárecká a Jihlavská.  Druhá skupina malovala přírodu – strom, květiny, motýly a kolibříka.

Práce nám trvala tři dny a moc nás bavila. Už v průběhu malování jsme sklízeli obdiv a uznání od obyvatel domu, dokonce se na nás přišli podívat i lidé ze sousedních vchodů.

Myslím, že se nám malby povedly a oživily holé stěny v  paneláku. Jsme rádi, že jsme měli možnost si tuto práci vyzkoušet.  Doufám, že obyvatelé z něj mají stejnou radost, jako my.                                

                                                                                                                     Vendula Šálková  9.A

                                                                                                                  ZŠ Na Pražské, Pelhřimov

Plenér 5.jpg
Plenér 4.jpg
Plenér 3.jpg
Plenér 1.jpg

Výtvarný plenér v Pacově 2017

Každý rok jezdí výtvarně nadaní žáci naší ZŠ Na Pražské Pelhřimov dobrovolně na dva dny na výtvarný plenér (kreslení a malování přímo v terénu) a ani letošek nebyl výjimkou. V pondělí  12.6. v 8 hodin jsme se všichni sešli s paní učitelkou Hunalovou a Křemenovou ve škole. Proběhlo základní proškolení a vybrali jsme si papíry a pomůcky na kreslení. V 8.45 jsme se odebrali na zastávku Pražská, odkud nám v 9 hodin jel autobus do Pacova. Naše letošní umělecká výprava mohla začít!

Po příjezdu jsme si prošli náměstí a okolí zámku, aby si každý mohl vybrat co nejlepší motiv, který bude kreslit. Po domluvě s učitelkami jsme se všichni pustili do práce. Ale nemyslete si, že jsme jen seděli a tiše si kreslili! Kdepak, při práci jsme si samozřejmě i povídali, poslouchali písničky a myslím, že náš smích byl chvilkami slyšet až na druhém konci města. Okolo nás průběžně chodili lidé - někteří se vyptávali, odkud jsme, co kreslíme, někteří i radili, což byla také občas docela zábava.

Bylo tak 15.15, když nám učitelky řekly, ať si vše pomalu sbalíme a odneseme do Informačního centra, protože nám to zde do zítra schovají. Do Pelhřimova jsme přijeli něco před 16.30. Myslím, že paní učitelky toho měly dost, protože mezi námi celý den chodily a radily nám, co máme jak udělat, a další den je to čekalo zas.

 

V úterý jsme mohli přijít až v 9.00 na zastávku, ale i tak někteří přišli už v 8 hodin do školy a povídali si tam. V Pacově jsme se zase odebrali na svá včerejší stanoviště, i když někteří se přemístili i jinam, protože měli včerejší práci dokončenou a začínali nový výkres. Našli jsme např. moc zajímavé nové motivy v zámecké zahradě.

V 16.30 jsme se zase vrátili do Pelhřimova. Někteří si své nedokončené práce vzali domů, aby je dokreslili.

Paní učitelky s pacovským úřadem domluvily výstavu. Proběhne přibližně na začátku druhého pololetí, takže času na dokončení a doladění bude tentokrát dost.

Vzniklo mnoho nádherných obrázků, ze kterých máme radost. Moc jsme si to tam užili! Proto děkujeme paní učitelce Evě Hunalové a paní učitelce Marii Křemenové, že nám to umožnily, a také městu Pacovu za to, že tam mají spoustu krásných motivů.

Za ostatní účastníky kurzu Jana Jarošová, 7.A

Pacov 8.jpg
Pacov 7.jpg
Pacov 6.jpg
Pacov 5.jpg
Pacov 4.jpg
Pacov3.jpg
Pacov2.jpg
Pacov1.jpg

Výtvarný plenér v Humpolci 2017

Humpolec 7.jpg
Humpolec6.jpg
Humpolec 5.jpg
Humpolec4.jpg
Humpolec 3.jpg
Humpolec 2.jpg
Humpolec1.jpg

Výtvarný plenér v Počátkách 2016

...a když se rozpršelo, malovali jsme v místní pizzerii :-)

Práce dětí byly vystaveny v měsíci červenci a srpnu v počáteckém muzeu.

Počátky 8.jpg
Počátky 7.jpg
Počátky6.jpg
Počátky5.jpg
Počátky4.jpg
Počátky 3.jpg
Počátky2.jpg
Počátky 1.jpg

Výtvarný plenér v Kamenici nad Lipou 2015

Kamenice 6.jpg
Kamenice5.jpg
Kamenice 4.jpg
Kamenice3.jpg
Kamenice 2.jpg
Kamenice1.jpg

Kámen 2014

Malování na hradě Kámen 2014

Kámen 6.jpg
Kámen 5.jpg
Kámen 4.jpg
Kámen 3.jpg
Kámen 2.jpg
Kámen1.jpg

Výstava na hradě Kámen

Výstava na hradě Kámen

červenec - srpen 2014

Výstava 4.jpg
Výstava 3.jpg
Výstava 2.jpg
Výstava 1.jpg

Podzimní výkresy z Pasek

Podzimní výkresy z Pasek se dětem povedly

Na začátku října jsme se my, žáci a žákyně 7. až 9. tříd ZŠ Na Pražské, které baví výtvarná výchova, místo učení vypravili na tři dny na výtvarný plenér do Pasek nad Jizerou. Toto krásné místo někteří z nás už znali, protože sem naše škola jezdí na pravidelné zimní lyžařské kurzy.

Vyjížděli jsme v pondělí 4.10.  brzy ráno. Cesta trvala dlouho, ale nám to nevadilo. Hned po příjezdu jsme šli na oběd, ubytovali se a pak už se vydali ven kreslit.

Společně jsme se podívali po okolí a vybírali si vhodné náměty k naší výtvarné práci – nejčastěji klasické roubenky. Každý si našel nějaké zajímavé místo a začal pracovat. Někdo tužkou, jiný uhlem. Paní učitelky nás postupně obcházely, aby nám poradily a pomohly.  Po večeři jsme v práci ještě pokračovali, ale už ne venku, nýbrž na ubytovně. Kreslili všichni, nikdo nikoho nemusel nutit, panovala opravdu dobrá nálada.  Když už byl někdo se svým obrázkem hotov nebo když ho to už přestalo bavit, měl volno.

Druhý den po snídani jsme opět vyrazili „do terénu“. Tentokrát už jsme zvolili složitější náměty i výtvarné techniky, protože bylo víc času. Většina z nás kreslila mastnými pastely, zájemci si s paní učitelkou Hunalovou vyzkoušeli malbu olejovými barvami. Vznikaly opravdu moc hezké obrázky. Pokud byla časem někomu i přes teplé oblečení zima, odešel si výkres dokončit na ubytovnu. Právě tady např. vznikly velmi pěkné perokresby.

Krátce před večeří jsme se ještě znovu vydali ven, abychom si na místech s nádherným výhledem rozpracovali malbu temperami. Naše krajinomalby jsme pak dokončovali ve středu dopoledne.

Balit a uklízet jsme začali až po dobrém obědě. V půl čtvrté jsme nasedli do autobusu a vydali se zpět do Pelhřimova.

Akce se všem účastníkům moc líbila. Nevadilo ani, že byla docela zima. Dobré bylo i to, že za ni naši rodiče nemuseli téměř nic platit, protože byla hrazená z Evropského sociálního fondu EU, prostřednictvím grantu, který naše škola získala.

Myslím si, že obrázky, které v Pasekách vznikly, se nám opravdu povedly – ostatně přijďte se na ně podívat do školy nebo v budoucnu na některou naši výstavu. Celý plenér se prostě nádherně.                       

Za všechny účastníky Ivana Nováková z  8.A  

Podzimní výkresy z Pasek
Podzimní výkresy z Pasek
Podzimní výkresy z Pasek

ZŠ Na Pražské opět na plenéru

 Ve dnech 4. až 6. října 2011 jsme se my, někteří žáci a žákyně z druhého stupně ZŠ Na Pražské Pelhřimov, kteří máme zájem o výtvarnou výchovu, účastnili podzimního plenéru v překrásném městě Telč. Pořádání výtvarných plenérů se u nás už stalo tradicí - dříve jsme však jezdívali kreslit a malovat jen do našeho blízkého okolí. Za to, že se nyní můžeme podívat i do míst vzdálenějších, vděčíme grantu hrazenému z Evropského sociálního fondu EU. Loni jsme zachycovali přírodní krásy Krkonoš, letos jsme se zaměřili na architekturu v městě Telč.Když se zamyslíme nad tím, jak hodnotit právě skončený plenér, řekli bychom, že to byl nejlepší ze všech, které jsme na naší škole zažili. Měli jsme zde opravdu dobré zázemí. Na jídlo jsme kromě snídaní chodili do restaurace U Švejka, kde většině z nás moc chutnalo. Počasí nám přálo (pouze jeden půlden bylo chladněji), takže jsme mohli po všechny dny kreslit a malovat, co se do nás vešlo. K dispozici jsme měli např. krásné, úplně nové malířské stojany, velké sady mastných pastelů, suchých kříd apod. Díky dobrému vybavení jsme si vyzkoušeli mnoho výtvarných technik, což je výborné, dokonce se asi třetina z nás učila v zámecké zahradě malovat i olejovými barvami přímo na plátno. Zachytit správně perspektivu domů není žádná legrace, o to více jsme obdivovali výborné kresby studentů architektury, které jsme si hned první den prohlédli ve vstupních prostorách radnice. Paní učitelky Eva Hunalová a Marie Křemenová nám pak při naší vlastní výtvarné práci pomáhaly radou i drobnými opravami, takže se ani my za naše výsledná dílka snad nemusíme stydět.Domů jsme se vrátili velmi spokojení, klidně bychom jeli zase! Všem, kteří pro nás tuto akci zajistili, moc děkujeme!

Za ostatní účastníky kurzu Kateřina Novotná, Dana Jechová a Jana Marková - 9.A ZŠ Na Pražské Pelhřimov

Některá hodnocení žáků:

Letos jsem se na plenéru velmi dobře naučila kombinovat barvy a naučila jsem se malovat domy tak, aby neměly křivá okna. Nejvíce mě bavilo kreslit stromy, protože jsem se mohla odvázat a různě promíchávat barvy.Díky grantu EU a našim paním učitelkám jsme měli k dispozici krásné sady pastelů, olejové barvy a nové přenosné malířské stojany.Bydleli jsme ve dvou luxusních hotelích a moc jsme si to užívali!

Kristýna Holakovská, 7.B

Tento plenér byl pro mě nejzdařilejší, protože jsem objevil pro mě novou techniku – olejové barvy. Myslím, že tato technika mi vyhovuje, a to, co se mi podařilo olejovkami je podle mě pěkné. Malování uhlem a temperami mi moc nevyhovuje.Pozoruji, jak se rok od roku zlepšuji. Za to chci poděkovat mé paní učitelce na výtvarnou výchovu.Celkově bych chtěl poděkovat oběma paní učitelkám, že s námi jezdí dvakrát do roka na výtvarné plenéry a hodně nás toho naučí. Obdivuji, že mají s námi stále trpělivost!

Ondřej Aldorf, 8.B

Tento plenér se mi velice líbil. Jak to, že jsme byli v krásném městě a procvičovali jsme si techniky malování, tak i to, že jsem se naučila hodně věcí v oblasti malování. Co mi nešlo, s tím mi paní učitelky pomohly. Pochopila jsem, jak správně míchat barvy, jak správně stínovat a zacházet s vodovkami.Ubytování a jídlo bylo super

Jessica Jírová, 8.A

Na letošním výtvarném plenéru jsem se naučil malovat olejovými barvami a zdokonalil jsem se v kresbě tužkou. U těchto dvou technik se mi líbí, že se mohou přemalovat, nebo zgumovat. Nejvíce mě bavila práce v zámecké zahradě, protože jsem maloval olejovými barvami na plátno.

Petr Kubín, 8.A

Výtvarný plenér se mi moc líbil. Naučila jsem se správně načrtávat a stínovat domy a správně používat barvy. Paní učitelky mi celkem dost pomáhaly, abych se chytla. Myslím, že se mi výkresy povedly.Jinak hotel byl skvělý, jídlo ušlo. Ale přesto dávám plenéru jedničku. Moc děkuji za to, že jsem mohla jet.

Lucie Příhonská, 7.A

Toto byl můj první výtvarný plenér. Naučila jsem se malovat olejovými barvami a správně kreslit domy. Mojí oblíbenou technikou je kresba tuší, ale nejvíce mě bavilo malování olejovými barvami v zámecké zahradě. Plenér se mi moc líbil a doufám, že příští rok budu moci jet zase.

Eva Musilová, 6.B

Na plenéru se mi velice líbilo. Každý den jsem se naučila něco jiného. Třeba první den jsem se naučila stínovat, druhý den jsem malovala suchými pastely a paní učitelka mi vždycky pomohla, když jsem si nevěděla rady. Poslední den jsem dodělávala obrázky. Večer jsme se mohli jít vykoupat do hotelového bazénu, což bylo super!

Tereza Chadimová, 8.B

Když se zamyslím nad tím, jak hodnotit letošní podzimní výtvarný plenér, řekla bych, byl to ten nejlepší ze všech, které jsem během ZŠ zažila.I když i ostatní byly něčím zajímavé, tenhle se stal i mým rozhodnutím k budoucí volbě školy a potkala jsem i novou kamarádku, se kterou si rozumíme a máme si o čem povídat.Samozřejmě se mi líbilo, že mohu celé tři dny malovat a kreslit. Letos jsem si vyzkoušela malbu olejovými barvami. Moc mě to bavilo, i když jsem se pak musela vzdát některého oblečení.Také nám dobře vařili v restauraci „U Švejka“. Já si pochutnala! A naše ubytování? Už jen pohled na hotel „Pangea“ mě oslnil a o výbavě pokojů ani nemluvím. Prostě nádhera. Až na zimu, která nás potkala druhý den, žádné připomínky nemám.

Moc děkuji paním učitelkám za dobré rady a nápady a vůbec za celé tři dny, které jsme s ostatními žáky druhého stupně prožili.

Děkuji! Kateřina Novotná, 9.A

ZŠ Na Pražské opět na plenéru
ZŠ Na Pražské opět na plenéru
ZŠ Na Pražské opět na plenéru
ZŠ Na Pražské opět na plenéru
ZŠ Na Pražské opět na plenéru
ZŠ Na Pražské opět na plenéru
ZŠ Na Pražské opět na plenéru
ZŠ Na Pražské opět na plenéru

V rámci této aktivity proběhlo další proškolení čtyřech pedagogů vyučujících výtvarnou výchovu (E. Hunalová, M. Křemenová, B. Bartošková a K. Kubátová). Školení včetně dopravy bylo hrazeno ze zdrojů fondu EU.
Využily jsme nabídky vzdělávací agentury Descartes - Kouzlení s CD. Jednodenní kurz, konaný v Praze v ZŠ Na Smetance dne 1.4. 2011, byl zaměřen na využití starých CD ve výtvarné výchově či pracovních činnostech. Získaly jsme spoustu tipů, jak CD zdobit  - decoupage, koláž, mobilní závěsy, vyšívaná CD, hračky a spoustu jiných dekorací.
Školila nás Lydie Kaštánková, která nám následně odeslala e mailem velký soubor nápadů pro naše využití v praxi.
Tento seminář hodnotíme jako velice přínosný a všechny jsme rozhodnuté nápady využít v praxi.

ZŠ Na Pražské opět na plenéru
ZŠ Na Pražské opět na plenéru
ZŠ Na Pražské opět na plenéru
ZŠ Na Pražské opět na plenéru
ZŠ Na Pražské opět na plenéru
ZŠ Na Pražské opět na plenéru
ZŠ Na Pražské opět na plenéru
ZŠ Na Pražské opět na plenéru
ZŠ Na Pražské opět na plenéru

Originální plakáty na Výstavu kreseb a maleb z Pasek nad Jizerou a Telče si můžete prohlédnout zde:

Výkresy se povedly na jedničku

I přes deštivé počasí se výkresy povedly na jedničku

Ve dnech 4. až 6. června 2012 jsme se my, někteří žáci a žákyně z druhého stupně ZŠ Na Pražské Pelhřimov, kteří máme zájem o výtvarnou výchovu, zúčastnili výtvarného plenéru v překrásném městě Třebíč. Pořádání těchto akcí se u nás už stalo tradicí – na plenéry jezdíme opravdu rádi - tento byl ale poslední z těch, který byl ještě spolufinancován ESF a státním rozpočtem ČR. Z těchto financí byl zaplacen celý náš pobyt včetně dopravy i materiál.První rok jsme kreslili přírodu a roubenky v Jizerských horách, další nádherné domy v Telči a nyní (do třetice) jsme se zaměřili na neméně zajímavou architekturu ve městě Třebíč. Ti z nás, kteří se už podobných uměleckých „výjezdů“ zúčastnili i v minulých letech a mohou tedy porovnávat, hodnotí tento plenér jako ani ne nejlepší, ale ani nejhorší.  Nevyšlo nám totiž počasí. V Třebíči byla asi většina z nás poprvé, proto jsme se hned po ubytování v hotelu U Jelínků šli podívat po okolí, abychom obhlédli vhodné výtvarné náměty pro naši práci. Náš dočasný domov měl jednu velkou výhodu – nacházel se na velmi dobrém místě, odkud jsme to měli jen pár kroků do centra i k nejdůležitějším památkám. Tuto blízkost jsme ocenili právě při nepřízni počasí, kdy nám déšť znemožňoval práci přímo v terénu. Nějaké náčrtky jsme přece jen stihli, něco jsme si vyfotili na mobily, a když jsme i přesto nevěděli, jak nějaký detail stavby přesně vypadá, nebyl problém se na něj dojít (byť s deštníkem) znovu podívat. Když hrozilo, že už opravdu nebude co kreslit, nakoupily paní učitelky různé pohledy města s vhodnými náměty a my podle nich pak pracovali alespoň na pokojích. Byli jsme až překvapení, jak nás i to bavilo. Tím, že jsme byli víc pohromadě, byla totiž větší legrace. Třetí den už naštěstí vůbec nepršelo, takže jsme ještě celé dopoledne strávili v uličkách Židovské čtvrti a pracovali na dalších výkresech. Bylo znát, že už jsme hodně rozkreslení, ale i tak jsme občas potřebovali odbornou radu a pomoc. Tu nám i nyní štědře poskytovaly naše paní učitelky Eva Hunalová a Marie Křemenová, které nás měly celý plenér na starost.Výkresy, které se nestihly dotáhnout do konce přímo na místě, jsme pak ještě individuálně dokončovali buď doma, nebo ve škole. A i přes veškerou skromnost musíme přiznat, že z nich máme opravdu radost!Úžasné bylo, že jsme letos měli zase o něco lepší vybavení než loni – např. velké sady mastných pastelů, suchých kříd a pastelek, které se dají rozmývat, zajímavé kreslířské sady, s kterými jsme zatím nikdy nepracovali apod. Škoda jen, že se letos kvůli dešti nestihla malba olejovými barvami, na kterou se někteří z nás hodně těšili.Ačkoli je třeba přiznat, že náš pobyt zprvu nezačal zrovna ideálně (kromě rozmarů počasí jsme byli první den trochu rozčarovaní i z jisté odměřenosti personálu a hlavně z jídla, konkrétně z  „úspornosti“ porcí a zvláštní chuťové kombinace), většina z nás si od začátku nenechala zkazit náladu ani chuť do práce. Bylo zajímavé, že už druhý den ráno se vše nějakým zvláštním způsobem vyladilo a upravilo a my už byli se vším většinou jen spokojení. Domů se mnohým z nás nakonec ani nechtělo - klidně bychom si pobyt prodloužili… Je škoda, že tento plenér byl svého druhu poslední a že v příštích letech už budeme z finančních důvodů vyjíždět pravděpodobně jen do blízkých míst našeho okresu. Ale co, určitě bude i to prima! Pokud jsme naším článkem vzbudili vaši pozornost a zvědavost a vy chcete naše výtvarná dílka vidět na vlastní oči, navštivte buď naši ZŠ Na Pražské, nebo dočasnou výstavu v pelhřimovské knihovně.  Myslíme si, že se za svou práci rozhodně nemusíme stydět.

Všem, kteří pro nás plenéry zajišťovali, moc děkujeme!

Za ostatní účastníky kurzů Ivana Nováková (9.A) a Kristýna Baštářová a Zuzana Ryšavá (obě 8.A)

Výtvarné plenéry
Výtvarné plenéry
Výtvarné plenéry
Výtvarné plenéry
Výtvarné plenéry
Výtvarné plenéry
Výtvarné plenéry
Výtvarné plenéry
Výtvarné plenéry
Výtvarné plenéry

Výstava v Třebíči

Třebíč - výstava v Městské knihovně - únor 2013

Výstava v Třebíči
Výstava v Třebíči
Výstava v Třebíči
Výstava v Třebíči
Výstava v Třebíči
Výstava v Třebíči