+420 565 323 952

SDÍLEJTE NÁS        

8.B

8.B.jpg

Výlet

Výlet do Želiva žáků 8. tříd

 

20. června 2024 měly být 8. ročníky na vodáckém kurzu, který se však při shodě různých okolností odložil na září příštího školního roku. Aby obě třídy nepřišly zkrátka, byl pro ně vymyšlen výlet do Želiva s přespáním v místním kempu.

Způsob dopravy na místo určení byl dvojí, jedna skupina žáků jela s panem učitelem Zourem a panem učitelem Bečkou na kole, druzí následovali paní učitelky Štefkovou a Krandovou pěší trasou.

„Pěšáci“ se nechali autobusem dopravit do Červené Řečice, odkud pěšky došli na Tábořiště Želiv. Cyklisté šlápli do pedálů v 9 ráno a přes Radětín, Krasíkovice, Kojčice, Vadčice a Sedlici dorazili kolem 11:30 hodin do cíle. Jedna větší zastávka se konala u Sedlické přehrady.

Po příjezdu následovalo rozdělení se do chatek, respektive stavění stanů. Netrvalo dlouho, všichni už byli ubytovaní, a tak se mohlo vyrazit na oběd Na Kocandu. Špagety nám přišly po chuti a dodaly potřebnou energii. Poté totiž následoval volný program a na 18. hodinu byl naplánovaný fotbálek na místním hřišti. Bratrovražedný souboj mezi „áčkem“ a „béčkem“ vyzněl lépe pro družstvo paní učitelky Štefkové.

Navečer jsme si opekli špekáčky, pan učitel Zour nám u ohně zahrál na kytaru a velice zlehka se všichni chystali ke spánku.

V pátek jsme se probudili do slunného rána. Po snídani nás čekal úklid tábořiště a poté nám nic nebránilo návratu do školy.

I přes pár zranění jsme si výlet všichni moc užili a už odpočítáváme dny do vodáckého kurzu, který odstartuje 3. září. 

 

b14.jpg
b13.jpg
b12.jpg
b11.jpg
b10.jpg
b9.jpg
b8.jpg
b7.jpg
b6.jpg
b5.jpg
b4.jpg
b3.jpg
b2.jpg
b1.jpg

Oblastní kolo mladých cyklistů

V pátek 17. května se na dopravním hřišti v Pelhřimově uskutečnilo oblastní kolo mladých cyklistů. Základní škola Na Pražské vyslala do boje ve druhé kategorii kvarteto ve složení Karolína Kušnierová, Nela Mikulecká (obě 8. B), Vojtěch Straka (7. A) a Matyáš Dostál (7. B). Po absolvování teoretických testů první pomoci a dopravních pravidel se soutěžící přesunuli na hřiště, kde museli nejprve prokázat schopnosti jízdy na pozemní komunikaci, přičemž na závěr je čekala dovednostní jízda skrz překážky.

Náš tým obsadil krásné druhé místo, když nestačil pouze na MŠ a ZŠ Černovice. Velká gratulace!

 

a2.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a1.jpg

Hasičské cvičení naším pohledem

Úterý 14. května byl den jako každý jiný. První hodinu jsme strávili s přírodopisem a druhou hodinu půlka z nás počítala v matematice rovnice, zatímco ta druhá se věnovala literatuře. Kája Kušnierová byla zrovna zkoušená z literární moderny, když vtom se ozvalo v rozhlase z úst pana ředitele, že v tělocvičně hoří a musíme okamžitě opustit školu. Jak paní učitelka Zlukyová, tak pan učitel Bečka zachovali chladnou hlavu, řekli nám, abychom se uklidnili, v klidu nás vyvedli ze třídy, spočítali a vyšli jsme ven před školu.

Bylo napínavé vidět všechny žáky před školou a čekat, co bude. Za tři minuty stála skutečně celá škola před hlavním vchodem. Po chvilce začala před budovu přijíždět hasičská auta. Při hašení použili hadice i výsuvný žebřík. Nejdříve jsme skutečně nevěděli, co se děje, až později nám došlo, že se jedná o cvičení.

Byla to dobrá zkouška nejen pro hasiče, ale i pro žáky a učitele. Ale jsme opravdu rádi, že se jednalo jen o nácvik.Karolína Kušnierová, Dominik Křivánek, Evelína Pechová a Tadeáš Táborský

 

a1.jpg

Královská cesta 8.B

Poslední dubnový den vyrazily třídy 8. A a 8. B do našeho hlavní města, aby si zde prošly Královskou cestu a navštívily komplex Pražského hradu včetně katedrály sv. Víta.

Slunečný den a naší cestu jsme začali u Obecního domu, prošli jsme Prašnou bránou přes Staroměstské náměstí na Karlův most. Odtud se nám otevřel krásný pohled na Hradčany. Cestou vzhůru Nerudovou ulicí jsme se zastavili u místa, které je známo nejen z literatury, ale také z diktátů, dům U Dvou slunců nám z hlavy jen tak někdo nevyžene.

Poté už následoval poslední výstup na Hrad. První zastávkou se stala katedrála sv. Víta, kde nám pan průvodce pověděl něco o historii a ukázal nám zajímavá zákoutí. Taktéž jsme zhlédli Vladislavský sál či baziliku sv. Jiří.

Z Pražského hradu jsme se přes Zlatou uličku dostali na Václavské náměstí, kde celý výlet skončil. Hodinový rozchod udělal všem radost, ovšem ucpaná pražská doprava už tolik ne. I přes nekonečné kolony nám tato exkurze udělala s paní učitelkou Fišarovou, Kalinovou a panem učitelem Bečkou velkou radost.  

 

x9.jpg
x8.jpg
x7.jpg
x6.jpg
x5.jpg
x4.jpg
x3.jpg
x2.jpg
x1.jpg

Slet čarodějnic Na Pražské

Pátek 26. dubna patřil čarodějnicím. Žáci od šestých do osmých tříd si pro ty nejmenší připravili zábavná stanoviště, na kterých si nejen procvičili angličtinu, ale také si zasportovali a zasoutěžili.

Předškoláci a školáci si tak mohli vyzkoušet například střelbu z luku, hádání zvířátek po hmatu, luštění hlavolamů nebo si mohli něco namalovat.

Z 8. B se do akce zapojili Léňa Koňáková, Nelča Mikulecká, Natka Jirousová, Kája Petrů, Barča Srncová a Kuba Kurz.

 

d7.jpg
d6.jpg
d5.jpg
d4.jpg
d3.jpg
d2.jpg
d1.jpg

Dopravní soutěž

V pátek 26. dubna se na pelhřimovském dopravní hřišti uskutečnilo školní kolo dopravní soutěže. Během školního roku psali žáci testy a ti nejlepší pak předvedli své dovednosti v praxi. Celkem devatenáct cyklistů si tak v pátek nasadilo helmy a v dovednostních disciplínách ukázali svůj um.

V kategorii A obsadili první dvě místa David Havlát s Janem Procházkou (oba 6. A) a Daniela Aldorfová (6. B) se Šárkou Přibylovou (6. A).

Ve starší kategorii B zvítězil Matyáš Dostál (7. B) a za ním se usadil Vojtěch Straka (7. A). Mezi děvčaty vládli Nela Mikulecká a Karolína Kušnierová (obě 8. B).

Všem zúčastněným děkujeme a vítězům držíme pěsti v oblastním kole, které se koná 17. května.

 

c7.jpg
c6.jpg
c5.jpg
c4.jpg
c3.jpg
c2.jpg
c1.jpg

Fotbalový turnaj

23. dubna se vybraní kluci z osmých a devátých tříd zúčastnili fotbalového turnaje na hřišti Za Kalvárií. Celkově se sešlo dvanáct týmů včetně Lukavce, Senožat, Pacova, Humpolce, Želiva, Žirovnice, Počátek či Kamenice nad Lipou.

V základní skupině jsme vyhráli všechny zápasy a poté se sestavila třetí tabulka, do které postoupili první dva týmy ze základních skupin. Také naše škola se probojovala do závěrečných klání. Nakonec jsme se utkali s Humpolcem o první místo, ale bohužel se od nás odklonilo štěstí a skončili jsme druzí. Nutno však podotknout, že za celý turnaj jsme obdrželi pouze dva góly. Z naší třídy se turnaje zúčastnil Kryštof Horák a Vojta Bratrů.

 

Volejbalový turnaj

Dnes 23. dubna jsme se vybrané žákyně 7., 8. a 9. tříd sešly v 7:50 před sportovní halou, abychom sehrály volejbalový turnaj. Mezi osmi týmy byly i školy z Pelhřimova, Pacova nebo Humpolce. Ze dvou skupiny postupovaly dva nejlépe umístěné týmy. Náše mužstvo postoupilo do finále, které jsme vyhrály, takže postupujeme do krajského kola. Všichni jsme si to moc užily.

 

Kybernetický svět

Dne 16. dubna za námi přijela paní z Chebu udělat přednášku o kybernetickém světě. Přednáška trvala dvě hodiny a paní nám pověděla o kyberšikaně a různých virech v mobilech či počítači. Zjistili jsme, na co si dávat pozor a jak se v určitých situacích zachovat. Přednáška byla naučná a odnesli jsme si spoustu nových informací.

 

Úřad práce

Dne 14. března se 8. B zúčastnila školní akce, která se pořádala na úřadu práce. Povídali jsme si o středních školách. Například jsme se dozvěděli, že střední školy vlastní kódy nebo že si můžeme vybrat školu, která nás připraví na certifikát, který si napíšeme ve 3. ročníku, pokud si nevěříme na maturitu. Dále nám paní na úřadě ukázala různé weby, kde najdeme, kolik stojí školné nebo internát, a videa, jak vyplnit online přihlášku na střední školy.

Velkým tématem samozřejmě bylo, jak se správně rozhodnout pro SŠ a co nám může pomoct. Zmínka byla také o budoucí práci - jaké školy potřebujeme na různá povolání. Abychom si vybrali naší střední školu, jsou na to tato kritéria: a) musí nás bavit, protože pokud vás nebaví, tak budeme mít problém školu dokončit. b) dostupnost, aby bylo možné dojíždět. c) zdravotní stav, protože různé nemoci a alergie může být u různých prací problém.

Dozvěděli jsme se zajímavé informace, které použijeme sice až za rok, ale určitě je využijeme.

chlapci 8. B

 

Beseda o výživě

V pondělí 11. března za námi přijela výživová poradkyně a fitness trenérka Michaela Tulachová, která si pro holky 8. ročníků připravila tříhodinovou přednášku o zdravé výživě. Při přednášce jsme naťukly téma stresu a vztahů v rodině i ve škole a jaknás stres ovlivňuje a jak ho zvládat. Paní Michaela nám navíc vyprávěla spoustu příběhů z jejího života.

Po celou přednášku jsme měly možnost se ptát na otázky, které nás napadly. Přednáška byla hodně poučná a informativní. Dozvěděly jsme se například naše nešvary v jídelníčku nebo že je důležité pít dostatek vody nejen pro naše tělo, ale také pro náš dobrý pocit. Také jsme dostaly hodně typů jak zhubnout nebo naopak jak zdravě přibrat.

Na posledních 45 minut jsme se přesunuly do tělocvičny, kde nám paní Tulachová ukazovala správné držení těla, různé způsoby cvičení a rady, jak cvičení správně provádět.  Díky ní se můžeme pokusit zlepšit svůj jídelníček a jíst zdravěji.

Myslíme, že hodně lidem paní Tulachová pomohla moc děkujeme, že jsme si mohli přednášku vyslechnout!

 

                                                                                                                                  Dívky z 8. B

 

Lyžařský kurz - hodnocení

Hodnocení lyžařského výcvikového kurzu pro 8.- 9. ročník

ZŠ Na Pražské Pelhřimov 20.1-27. 1. 2024

 

Přiznám se, že už od konce prosince bedlivě sleduji počasí v Pasekách nad Jizerou, a modlím se, aby naši žáci měli dostatek sněhu a lyžařský kurz se mohl vůbec uskutečnit. Po nezdaru v minulém roce, kdy se podařilo uskutečnit pouze kurz pro 7. ročník, se na nás konečně usmálo štěstí. Týden před naším odjezdem nasněžilo nových 20 centimetrů sněhu a teplota klesla hluboko pod bod mrazu, a tak jsme si mohli zajásat „hurá“ a vyrazit na lyže.

Před odjezdem jsem měl trochu obavu, neboť nekázeň žáků při schůzkách před odjezdem a včasnost jejich příchodů byla tristní. Přisuzoval jsem to nejspíš tomu faktu, že se děti na lyže těší. A jak se říká těžko na cvičišti lehko na bojišti. Přihlásil se slibný počet horalů, a to 38, z tohoto bylo 30 lyžařů a 8 „snowboarďáků“.

Odjezd i příjezd do lyžařského centra proběhl hladce, a tak náš tým kolem poledne byl už ubytovaný a mohl se vydat na odpolední vycházku a prohlédnout si svahy a panoramata, kterým nasvědčovalo krásné počasí. Večer jsme zahájili bitvu indiánských kmenů, jednalo se o celotýdenní soutěž o body v různých disciplínách.

Neděle slibovala krásné počasí, a tak jsme budíček i ranní rozcvičku absolvovali o něco dříve, abychom mohli co nejdříve na svah. Žáci byli rozděleni do tří lyžařských družstev a jedno družstvo připadlo na snowboard. Ačkoliv byly v očekávání lyžařské fronty u vleků, ničeho takového jsme se nedočkali a z hlediska lyžařských podmínek se jednalo o nejlepší den. Instruktoři zjistili, že máme spoustu kvalitních lyžařů, u kterých se jednalo pouze o rozšiřující výcvik. Snowboardisté na tom byli (ne všichni) o trochu hůř, ale brzy se do toho dostali i ti méně zkušení. Večerní program vyplnila přednáška o pravidlech lyžování a tradiční souboj kmenů v tanci.

Pondělní den nebyl nikterak výjimečný, ranní manšestr na sjezdovkách byl skoro a pouze pro nás, protože lidu na svahu ubylo. Nevzpomenu si, kdy jsem zažil tak krátké fronty u vleků. V poledne a večer jsme se pravidelně stravovali v restauraci „Na Buďárce.“  Jídla byla chutná po celý týden a až na pár jedinců jsme byli pochváleni, jak pěkně jíme.

V úterý se začala projevovat obleva a teploty nad nulou. I tak se jednalo o třetí kritický den a díky změklému terénu, který byl pomalejší, se nám vyhnuly zranění a pády. Hromadila se únava, ale i přes výhled na středeční počasí se den absolutně vydařil. A při večerních kláních Siouxů, Šošonů, Komančů a Apačů jsme se tloukli smíchy. Dokonce zlidověla hláška „ a body sbíráte?“

Na středu byl zvolený odpočinkový den, protože se naplnila předpověď, silný vítr a hustý déšť nás zanechal na ubytovně. Dopoledním programem byl úklid pokojů, společenské místnosti a hlavně odpočinek. Odpoledne se obloha trochu roztrhala, a tak družina vyrazila směrem k vrcholu do restaurace „Na Perlíčku.“ Zde si děti mohly zahrát stolní hru „Čamburínu“ a občerstvit se zmrzlinovým pohárem.  Večerní program obohatila přednáška HORSKÉ SLUŽBY, která děti kupodivu zajímala natolik, že přednášející pan Metelka odcházel skoro po třech hodinách.

Po středečním dešti jsme se obávali kvality terénu, ale ku podivu i změklý sníh byl přínosem, protože se u žáků začala projevovat únava a pomalejší povrch sloužil k opatrnější jízdě.  Nicméně k údivu všech  byl čtvrtek krásným polojasným dnem s perfektním lyžováním. Večerní souboj kmenů ukázal sílu dolních končetin družstev a i dámské kmeny ukázaly, že nejsou o nic slabší než jejich protějšky.

               Nadešel poslední den lyžování, počasí ucházející. Hlavně nám vedoucím šlo o to, aby si děti pořádně zajezdily a hlavně se nic nestalo. Naše přání se naplnilo a kolem šestnácté hodiny se naše skupiny rozloučily s lyžařským areálem bez zranění a v dobré náladě.  Večerním programem byly básničky, tanec kmenů a hodnocení lyžařského kurzu s oceněním nejlepšího kmenu.

               Sobotní dopoledne bylo věnováno úklidu, který žáci zvládli na výbornou. Následně mohli navštívit místní muzeum a koupit nějaké dárky pro své nejbližší. Pobyt v Pasekách nad Jizerou byl zakončen obědem a už se nosila zavazadla do autobusu. Pan Koranda nás bezpečně dovezl zpět do Pelhřimova

               Celkové vyúčtování bylo rozděleno do několika fází. Prvně byla stržena žákům záloha 750Kč. Následně se platilo ubytování 1070Kč. Stravné činilo na žáka 1883 Kč a v neposlední fázi  590Kč doprava. Finální částka  4 293Kč.

               Kurz tedy vyšel i se skipasem a snídaní na 6 183 Kč na jednoho žáka.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem rodičům za svěření žáků do péče, poté svým kolegům za profesionální přístup a v neposlední řadě všem účastníkům kurzu za příjemně strávený týden bez zranění a zbytečných kázeňských přestupků.

 

S pozdravem

vedoucí kurzu Mgr. Zour Jan

 

              

 

 

 

 

Dějepisná olympiáda

Ve čtvrtek 28.prosince 2023 proběhlo školní kolo Dějepisné olympiády. Letošní 53. ročník byl tematicky zaměřen na středověké dějiny: téma Každodenní život a kulturní kořeny českých zemí. Od Cyrila a Metoděje po Jana Husa oslovilo letos několik žákyň a žáků z 8. a 9. ročníků. Nejlepších výsledků ve školním kole dosáhla žákyně 8.B

                                 Karolína Petrů                           

Neztratila se ani v okresním kole, které se konalo 18.1. 2024 v budově Gymnázia Pelhřimov. Z celkových 80 bodů získala 70 bodů + 15 za rozřazovací otázku. Tento výkon jí zajistil

                                        3. – 5. místo

Gratulujeme k velmi pěknému umístění.                                                                                                                       

Mgr. Jana A. Fišarová, členka poroty a učitelka dějepisu ZŠ Na Pražské

 

 

Vánoce v 8.B

Klid a pohoda, takovými slovy se řídila 8. B v poslední školní den roku 2023. Nejprve jsme si dětským šampaňským připili na Vánoce a šťastný nový rok. Následovalo předávání dárků mezi spolužáky, přičemž malé hudební vystoupení na klarinet si pro nás připravil Luky Pašek, za což mu patří velké díky. Všichni pak dostali malou pozornost i od pana třídního Ježíška.

Druhou část dne pak strávila 8. B spolu s 8. A na zimním stadionu. Necelé dvě hodinky předváděla většina žáků své bruslařské umění, někteří si s hokejkami zahráli na Jágra či Pastrňáka.

Žáci si poslední den před Vánocemi užili a načerpali sílou na nový rok 2024.

 

20231222_105202.jpg
20231222_105041.jpg
20231222_105011.jpg
20231222_104446.jpg
20231222_101057.jpg
20231222_084354.jpg
20231222_083550.jpg
20231222_081347.jpg
20231222_081341.jpg

Drážďany 2023

Dne 19. prosince se uskutečnil zájezd do předvánočních Drážďan pro druhý stupeň. Po tři a půl hodinové cestě jsme dorazili do Německa na zámek Moritzburg, kde se natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku. Vevnitř jsme viděli, jak vznikl nápad na pohádku, kostýmy a samozřejmě prostory, kde se pohádka odehrávala. Po prohlídce vnitřních prostorů jsme se přesunuli do zahrady. Kdo dával pozor na schodišti, mohl si vyzkoušet Popelčin střevíček.

Poté nás paní průvodkyně provedla městem a ukázala nám nejznámější a nejkrásnější památky Drážďan, mezi které patří Semper Opera, Hofkirche, Frauenkirche a mnohé další. Kromě trhů jsme se mohli podívat i do kostela Panny Marie, který nás uchvátil nejen zvenku, ale i zevnitř.

Zlatým hřebem celého dne byly vánoční trhy. Nejprve jsme podél řeky Labe navštívili ty menší a poté jsme už zavítali na největší trhy v Drážďanech. Zde jsme dostali rozchod dvě hodiny a mohli toho spoustu koupit, především sladkosti a suvenýry.

Celý výlet jsme si moc užili a děkujeme učitelům a pánům řidičům, že nám umožnili se do předvánočních Drážďan podívat.

žáci 8. B

 

IMG-20231220-WA0058.jpg
IMG-20231220-WA0055.jpg
IMG-20231220-WA0054.jpg
IMG-20231220-WA0051.jpg
IMG-20231220-WA0044.jpg
IMG-20231220-WA0038.jpg
IMG-20231220-WA0033.jpg
IMG-20231220-WA0031.jpg
IMG-20231220-WA0029.jpg
IMG-20231220-WA0027.jpg
IMG-20231220-WA0021.jpg
IMG-20231220-WA0018.jpg
IMG-20231220-WA0017.jpg
IMG-20231220-WA0016.jpg
IMG-20231220-WA0014.jpg
IMG-20231220-WA0012.jpg
IMG-20231220-WA0011.jpg
IMG-20231220-WA0007.jpg
IMG-20231220-WA0006.jpg
IMG-20231220-WA0004.jpg
IMG-20231220-WA0002.jpg
IMG-20231220-WA0000.jpg

Vida centrum Brno

Dne 5. prosince se žáci druhého stupně vydali do Vida centrum v Brně. Cesta začala v 8 hodin u školy, kde jsme se sešli. Do Brna autobus dorazil přibližně v 10 hodin. Ve Vidě byl rozchod přibližně do 11 hodin pro ty, kteří si vybrali program „Escape game.“ Expozice se týkaly hlavně fyziky, chemie a přírodopisu.

Hra Escape game se hraje v uzavřené místnosti, kde na vás čeká 13 stanovišť s různými logickými úkoly. Pro únik z této místnosti potřebujete splnit nejméně 10 úkolů. Na tyto úkoly máte hodinu. Po splnění 10 úkolů získáte hádanku, kterou musíte vyluštit. Pokud hádanku vyluštíte, dostanete heslo od zámku ke dveřím. V naší skupině naštěstí unikli všichni, takže jsme domů dojeli v plném počtu J.

Po programu jsme dostali další hodinu volného času, abychom se najedli a vyzkoušeli zbylé aktivity.

Cesta domů byla klidná a příjemná. Děkujeme panu řidiči a paní učitelkám za skvělý výlet.

   Vojtěch Kubera

 

ZUŠ - předvánoční koncert

Základní umělecká škola si pro své diváky připravila od úterý 28. do čtvrtka 30. listopadu předvánoční vystoupení a právě poslední den jsme se tohoto vystoupení účastnili i my.

Program si pro nás připravil hudební, taneční a literárně dramatický obor. V každém vystoupení jsme měli své spolužáky. Kája Petrů hrála na housle, Luky Pešek v orchestru a Kája Kušnierová, Eliška Zemanová a Áďa Kubešová tancovaly. V dramaťáku pak vystupoval Honza Hink. Všem to šlo a byli jsme rádi, že jsme je mohli takto vidět.

Už se těšíme na další vystoupení!

 

a1.jpg

Návštěva nemocnice

23. listopadu se třídy 8. A a 8. B vydaly do pelhřimovské nemocnice ku příležitosti Dne zdraví. Čekaly na nás různé stanoviště, kde jsme se mohli zvážit, zjistit tlak nebo počet cukru v krvi. Také nám říkali, jak se správně myjí ruce, psali jsme test o našem těle, kde jsme zjistili nové zajímavé informace.

Nejvíce nás však zaujala ochutnávka medu na začátku haly v čekárně. Měli pro nás připravenou malinovou, čokoládovou nebo karamelovou příchuť. V rámci návštěvy jsme si zkusili i resuscitaci manekýny. Byl to velice zajímavé.

Jakub Zvolánek

 

20231123_115531.jpg
20231123_115523.jpg
20231123_114309.jpg
20231123_120025.jpg
20231123_120006.jpg
20231123_115531.jpg
20231123_115136.jpg
20231123_115107.jpg
20231123_114227.jpg
20231123_112601.jpg

Sálový fotbal

Dne 22. listopadu se na škola zúčastnila sálového fotbalu ve sportovní hale Základní školy Osvobození. Z naší třídy byli na soupisce Honza Hovorka a Vojta Bratrů. Na turnaj přijely také školy z okolních měst a vesnic. Naše škole se ve skupině utkala se Želivem, Humpolcem a Kamenicí nad Lipou a povedlo se jí celou skupinu vyhrát. Do finálové skupiny spolu s námi postoupily Počátky, Žirovnice a Základní škola Osvobození.

První dva naše zápasy skončily remízou, přičemž v posledním zápase přišla výhra nad druhým pelhřimovským týmem. Po sečtení všech bodů jsme se mohli radovat. Celý turnaj jsme totiž vyhráli!

 

Jan Hovorka, Vojtěch Bratrů

 

Přednáška o Tanzánii

14. listopadu jsme se na městském úřadě zúčastnili krásné přednášky o Tanzánii. Povídal nám o ní velký cestovatel Tomáš Kubeš. Naše putování začalo na ostrově Zanzibar a procestovali jsme s panem Kubešem zákoutí měst a poznali život lidí v Africe. Dále nás dovedl na pevninu Afriky právě do Tanzánie. Slyšeli jsme spoustu zajímavostí a příběhů z jeho vlastních zkušeností.

Po prozkoumání měst jsme se přenesli do afrických savan a parků se zvířaty. To nás bavilo asi nejvíce, protože slyšet, jak pan Kubeš viděl žirafy, lvy, hyeny, slony, opice, želvy a spousty dalších, bylo neuvěřitelné.

Přednáška byla velice zajímavá, motivující k cestování a plnění svých snů.

                                                                                  

                                                                                                                      Lenka Koňáková 

 

a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Listování

Listování – Jak být klukem/ Jak být holkou

 

Ve středu 8. listopadu zpestřilo náš dopolední program divadelní vystoupení. Ovšem nikoli v takové formě jako jsme obvykle zvyklí. Do zasedací místnosti městského úřadu totiž přijel herec Lukáš Hejlík se svým Listováním, kde vtipně představil a motivoval nás k přečtení knížek Jak být klukem a Jak být holkou.

Knihy naprosto přesně mapovaly období puberty u chlapců a dívek, přičemž snad každý z nás se v popisech jednotlivých pubertálních stádií a různých problémů našel. V představení byla zakomponována spousta vtipných scének a situací a myslíme si, že někteří z nás si knihy určitě přečtou.

Děkujeme Lukáši Hejlíkovi a Věře Hollé za super představení a opět se budeme těšit na viděnou.

 

a1.jpg

Exkurze ZOO Jihlava

Ve středu 1. listopadu jsme společně s 8. A vyrazili na exkurzi do jihlavské zoo, kde nás čekala prohlídka na téma „šlemy,“ které právě probíráme v přírodopise. Pod dohledem paní učitelek Hunalové, Horákové a pana učitele Beneše nás zoo uvítala pohledem na surikaty. Po chvilce přišly paní průvodkyně, které nám řekly, ať se rozdělíme podle tříd.

8. B se tedy nejprve vydala do podzemí, kde jsme měli krátkou přednášku. Po přednášce nám paní průvodkyně odkryla na zemi šátek, pod kterým se ukrývaly různé věci, jenž se týkají zvířat. Každý si něco vylosoval a poté říkal, co to je a k čemu se to používá.

Po tři čtvrtě hodiny jsme vyšli z pod povrchu a vydali se na přednášku venku v zoo, kde nás čekaly zastávky u žiraf, opci, hrochů, koček pouštních atd. Vyrazili jsme směrem k šelmám, kde naše prohlídka končila. Paní průvodkyni jsme poděkovali a následoval půlhodinový rozchod po zoo.

Výlet do Jihlavy byl zakončen návštěvou Cityparku. Všichni jsme si exkurzi moc užili a děkujeme paní učitelkám a panu učiteli za krásný den.

                                                           Eliška Zemanová, Adéla Kubešová, Karolína Kušnierová     

 

b12.jpg
b11.jpg
b10.jpg
b9.jpg
b8.jpg
b7.jpg
b6.jpg
b5.jpg
b4.jpg
b3.jpg
b2.jpg
b1.jpg

Halloweenská stezka odvahy

Halloween se v anglosaských zemí slaví 31. října. Na Základní škole Na Pražské v Pelhřimově přišel o týden dříve. Žáci z druhého stupně, včetně 16 dobrovolníků z 8. B, si připravili pro předškoláky, druháčky a třeťáčky osm stanovišť, na kterých účastníci prokázali své schopnosti z anglického jazyka, zároveň ale i postřeh, obratnost, hbitost a důvtip při řešení všech halloweenských úkolů. Po absolvování stanoviště obdržely děti sladkou odměnu.

Na závěr se skupinka účastníků vyfotila společně se svým průvodcem u kostlivce, kde byla truhla, ze které si ti nejmenší vytáhli diplom za absolvování noční stezky odvahy.

Všichni si akci moc užili a už se společně těšíme na další.

 

a14.jpg
a13.jpg
a12.jpg
a11.jpg
a10.jpg
a9.jpg
a8.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Tour de Pražská

Tour de Pražská má za sebou další ročník. Tradiční běžecké závody letos vyšly na úterý 17. října a účastnilo se jich mnoho dětí z prvního i druhého stupně.

8. B měla v soutěži dvě želízka – Vanessu Římalovou a Adélu Kubešovou. Obě holky ve své kategorii obsadily první místo, neboť zrovna zde jiné závodnice nestartovaly.

Holkám moc gratulujeme a děkujeme za účast!

 

a1.jpg
a2.jpg

Přespolní běh

Každoroční přespolní běh tentokrát padl na úterý 3. října. 8. B měla v soutěži čtyři želízka v ohni, v chlapecké kategorii Tondu Paseku s Vojtou Bratrů a mezi holkami reprezentovali Adéla Kubešová a Vanessa Římalová. Zatímco kluci se tentokrát neumístili, dívky obsadily ve své kategorii krásné třetí místo.

Holkám gratulujeme!

 

b5.jpg
b4.jpg
b3.jpg
b2.jpg
b1.jpg

Projektový den

Pátek 29. září patřil na naší škole projektovému dni. Žáci si vyzkoušeli výuku netradičním způsobem, většinou v přírodě. Výjimkou nebyly ani třídy 8. A a 8. B, které se společně vydaly do okolí i centra Pelhřimova, aby zde okusily netradičním způsobem anglický, německý i český jazyk. K tomu samozřejmě také obecné znalosti.

Naše pouť začala u rybníku Stráž, kde učitelé vytvořili čtyři na stanoviště, na kterých museli žáci rozděleni do šesti týmů prokázat své znalosti. Poté jsme se všichni přesunuli do parku mezi gymnáziem a obchodní akademií a nakonec jsme zavítali i na náměstí. Zde paní učitelka Krandová potkala anglického učitele Paula (bratra naší externí paní učitelky Kim), přičemž žáci se ho anglicky mohli na cokoli ptát.

Týmy během celého dne sbíraly body a při závěrečném vyhlašování byly oceněni nejúspěšnější tři. Žáci dostali hodnotné poukazy, díky nimž mohou odmítnout zkoušení z českého jazyka, možnost opravit si nepovedenou prověrku a vítězové mají možnost obojího.

Díky slunnému počasí se celý projektový den vydařil a žákům byl představen nový pohled na jejich oblíbené předměty J.

 

a9.jpg
a8.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Český ráj – školní výlet tříd 7. A a 7. B

Ve dnech 12. – 14. 6. 2023 jsme podnikli společně s panem ředitelem Charouzkem, paní učitelkou Krandovou a třídními učiteli – panem učitelem Bečkou a paní učitelkou Štefkovou výlet do Českého ráje.

V pondělí ráno v 7 hodin přijel ke Strachovským rybníkům autobus s károu a začalo nakládání kol. Kola jsme museli rozebrat a uložit do přívěsu. V 7:30 hodin přišel zbytek posádky – turisté, nebo jak říkal pan ředitel, pěšáci. Krátce na to jsme se vydali na cestu.

Kolem poledne nás čekalo první z mnoha dobrodružství, autobus nás vysadil nedaleko Drábských světniček, turisté se vydali na svůj první výšlap, do obce Olšina, kde je poté vyzvedl autobus a odvezl k hradu Kost, odtud už šli směrem ke kempu Nebákov, kde jsme byli ubytováni.

Po cestě vzniklo mnoho krásných fotek, protože tamější příroda je úžasná.

Cyklisté stejně jako pěšáci začali svoji cestu v Drábských světničkách a zakončili ji asi po 25 km v kempu Nebákov.

Zatímco cyklisté vedeni panem ředitelem a panem učitelem Bečkou měli cestu klidnou bez větších zádrhelů, turisté vedeni paními učitelkami přešli jednu odbočku, a to pro ně znamenalo zdržení se asi o 2 km. Po cestě však měli o zábavu postaráno, vyfotili se u mlýnského kola, kde byla natočena pohádka S čerty nejsou žerty, udělali několik zastávek v tamějších občerstveních a v samém závěru cesty prošli oblast, kde se natáčel film Jak dostat tatínka do polepšovny. Během prvního dne tak děti ušly téměř 15 km. Stejně tak i cyklisté navštívili vesničku Vesec, kde se zmíněný film natáčel, projeli údolím Plakánek a ještě před tím se zastavili u stavení herce Josefa Dvořáka.

V závěru dne nás čekalo ubytování se, pro některé v chatkách, pro jiné v hlavní budově kempu. V 18:30 hodin jsme dostali večeři, mohli si vybrat ze dvou jídel a pak už volná zábava. Někteří jsme využili krásného počasí a vykoupali se v rybníku za kempem, jiní hráli deskové hry, karty nebo vybíjenou a kluci si zahráli fotbálek.

Ve 22 hodin jsme měli večerku a šli ležet.

Druhý den ráno jsme se nasnídali, cyklisté v 10 hodin odjeli k zámku Hrubá Skála, turisté nasedli do autobusu a vydali se tamtéž. Odtud si dali asi 10kilometrový výšlap po oblasti Hruboskalska, kde se prošli kolem Kopicova statku, skalních reliéfů, hradu Valdštejn a symbolického hřbitova horolezců Cintorín. Poté jsme navštívili několik vyhlídek, z nichž nejkrásnější byla ta poslední – Mariánská s výhledem na Trosky a Hrubou Skálu. Cyklisté měli v tento den scénář obdobný. Dokonce si někteří jezdci zasoutěžili o kolo pana ředitele. Pan ředitel totiž vyhlásil soutěž o bikera roku. Titul a kolo mělo připadnout tomu, kdo u Hrubé Skály projede Myší dírou. Nikomu z deseti soutěžících se tato výzva nepodařila splnit, a tak titul zůstal neudělen a kolo majitele nezměnilo. J

Jediné, co nám náladu na chvíli pokazilo, byl déšť, který nás zastihl u Valdštejna. Po návratu do kempu jsme se všichni osušili, navečeřeli a po 20. hodině nám pan řidič s učiteli připravili ohýnek, buřty a opékali jsme. Bylo to super. Pak jsme už šli všichni spát.

V poslední den výletu jsme se po probuzení nasnídali, svlékli ložní prádlo, sbalili, rozloučili s kempem a všichni se vydali od kempu směrem k hradu Trosky. Cyklisté byli samozřejmě rychlejší, ale v cíli jsme se nakonec sešli všichni. Zájemci se společně s panem učitelem Bečkou vydali přímo na hrad, zbytek výpravy počkal v podhradí. Poté jsme se přesunuli do Prachovských skal. Ti, co chtěli, si je prošli společně s paní učitelkou Štefkovou a panem učitelem Bečkou, ostatní počkali před vstupem do skal, kde byla řada obchůdků a občerstvení.

Poslední zastávka, která nás všechny čekala, byl Oborský rybník, zde počkali turisté na cyklisty, všichni se občerstvili, někteří i vykoupali, pan řidič s pány učiteli a dětmi naložili kola do přívěsu, poloučili jsme se s Českým rájem a vydali se na cestu domů. Do Pelhřimova jsme přijeli po 19. hodině.

Celý výlet se opravdu vydařil, všichni jsme si ho moc užili, moc děkujeme panu řediteli a ostatním učitelům za bezvadný výlet. Kdybychom mohli, jedeme hned znovu. ????

 

IMG_1486.JPG
IMG_1473.JPG
CORO0106.JPG
20230614_160317.jpg
20230614_144131.jpg
20230614_143916.jpg
20230614_143218.jpg
20230614_142617.jpg
20230614_133617.jpg
20230614_133540.jpg
20230614_133217.jpg
20230614_113149.jpg
20230613_204028.jpg
20230613_150322.jpg
20230613_134004.jpg
20230613_120154.jpg
20230613_115616.jpg
20230613_114443.jpg
20230613_075742.jpg
20230612_181115.jpg
20230612_151454.jpg
20230612_135917.jpg
20230612_135249.jpg
20230612_132534.jpg
20230612_120639.jpg
20230612_120628.jpg
20230612_120621.jpg
20230612_120611.jpg
20230612_120605.jpg
14.6. 2023 závěrečné foto u chaty Nebákov (2)a.jpg
12.6. 2023 Kost (5)a.jpg

Jazykový kurz Aj

Ve středu 31. května vyjely třídy 6. a 7. ročníků na anglický jazykový kurz do Želiva. Hned po příjezdu jsme se ubytovali v chatkách, poté si zahráli nějaké anglické hry a šli jsme na oběd. Po zbytek pobytu jsme hráli další anglické hry a také jsme šli do obchodu. Nejvíce se mi líbil běh, při kterém jsme měli za úkol zodpovědět 30 otázek. Také se mi líbilo divadlo, které jsme si ve skupince připravily, samozřejmě vše probíhalo v angličtině. Stejně tak jako hra, kdy nám paní učitelky řekly nějakou věc a tu jsme měli na druhém konci hřišti na papírku. Poslední den kurzu jsme se vrátili zpět do školy, kde jsme si došli na oběd a šli domů. Kurz jsme si všichni moc užili!

                        Nela Mikulecká

 

a2.jpg
a1.jpg

Čarodějnice

Dne 28. 4. 2023 se konala na 3. ZŠ Na Pražské tradiční čarodějnická stezka s angličtinou.

Paní učitelky Krandová a Šamalová s panem učitelem Bečkou a žáky 7. a 8. ročníků připravili pro předškoláky a žáky 1. tříd trasu, při které si všichni užili spoustu legrace a dobrodružství.

Během 3 hodin prošla stezku v kostýmech spousta malých dětí. Starší žáci naší školy si pro ně připravili stanoviště s různými úkoly. Stejně jako děti i my jsme měli na sobě převleky.

Děti si na jednotlivých stanovištích zopakovaly anglická slovíčka, která se naučily během školního roku, vyzkoušely si střelbu z luku nebo se proběhly na opičí dráze. Pohybu a legrace si užili také při tanci a zpěvu anglických písní. Na jiném stanovišti na odvážlivce čekala ochutnávka jídel či poznávání zvířátek. Za splněné úkoly děti získaly krásné ceny a na samém závěru také diplom.

Všemi stanovišti nás provázela hudba, která navozovala strašidelnou atmosféru. Celé odpoledne jsme si všichni opravdu užili.

Už nyní se těšíme na příští rok.

žákyně 7. ročníku

 

c15.jpg
c14.jpg
c13.jpg
c12.jpg
c11.jpg
c10.jpg
c9.jpg
c8.jpg
c7.jpg
c6.jpg
c5.jpg
c4.jpg
c3.jpg
c2.jpg
c1.jpg

Dopravní soutěž

Pátek 28. dubna se na pelhřimovském dopravním hřišti konalo školní kolo v dopravní soutěži. Žáci, kteří měli při vyplňování teoretických testů nejnižší počet trestných bodů, se zúčastnili praktické části, která spočívala v prokázání jezdeckých dovedností na silničním kole. 7.B měla v ohni celkem pět želízek. Bárta Berana, který měl ze všech účastníků před startem nejmenší počet trestných bodů (10), Kryštofa Horáka, Tondu Paseku, Káju Kušnierovou a Lenku Koňákovou.

Soutěž je rozdělena na dvě kategorie – v kategorii A soutěží žáci 5. a 6. ročníku, v kategorii B žáci 7. a 8. tříd. Do oblastního kola postupují dva chlapci a dvě dívky z každé kategorie. Z chlapců kategorie A postoupili do další fáze soutěže Matyáš Dostál (6.B) a Jan Žák (6.A) a z dívek Jana Horáková a Nikol Sokolovská (obě 5.A). V kategorii B zaznamenal vítězství Bárt Beran a za ním se umístil Vojtěch Smrčka (8.A), z dívek nejlépe dopadli Veronika Nýdrlová a Natálie Beranová (obě 8.A).

Bártovi gratulujeme a přejeme hodně štěstí v oblastním kole 12. května

 

b12.jpg
b11.jpg
b10.jpg
b9.jpg
b8.jpg
b7.jpg
b6.jpg
b5.jpg
b4.jpg
b3.jpg
b2.jpg
b1.jpg

Návštěva St. Valentin

Ve středu 26. dubna se žáci 7. a 8. tříd vydali do Rakouska na dvoudenní návštěvu St. Valentin. Spolu s paní učitelkou Krandovou a Humešovou jsme vyrazili v 7:15.

Po příjezdu nás čekalo ubytování, holky spaly ve školní knihovně, zatímco kluci strávili noc ve třídě našich rakouských kamarádů.

Všichni jsme se pak sešli v knihovně, kde se jeden po druhém představoval (kolik nám je let, oblíbená barva, atd …). Komunikačním jazykem se stala angličtina, neboť pro obě strany se jedná o cizí jazyk. Poté nám paní učitelky objednaly pizzu, kterou jsme měli k obědu. Hned po obědě jsme si každý našli rakouského kamaráda a seznamovali se. V rámci seznámení jsme se vydali i do města Linz.

Večer byly na programu hry v tělocvičně a poté jsme šli spát. Další den jsme se po snídani rozdělili na dva týmy a hráli hry či zpívali. Po obědě vedly naše kroky do jump arény a nakonec domů.

Tereza Pultrová a žákyně 8. ročníku

 

a11.jpg
a10.jpg
a9.jpg
a8.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Okresní kolo v basketbalu

25. dubna se vybraní žáci zúčastnili basketbalového turnaje. Ze 7.B se do konečné nominace dostal Lukáš Pašek, Jan Hovorka a Vojtěch Bratrů. Do okresního kola bylo přihlášeno celkem osm družstev. Zápasy probíhaly velice napínavě, ale celý turnaj nakonec ovládla Základní škola Komenského. Stříbrnou pozici obsadili hráči z Pacova a bronz brala naše škola. Turnaj jsme si všichni moc užili a za rok bychom chtěli letošní umístění obhájit, nebo i vylepšit.

                                                                                                                                                                                                                                                                          Lukáš Pašek

 

Záchrana kachněte

Ve čtvrtek 20. dubna jsme šly s Nelčou Mikuleckou na Den Země. A najednou za námi přiběhly Nela Vacková, Kája Procházková, Valča Bělochová a Anežka Krčilová, že našly kachně v přepadu a nevědí, co mají dělat. S Nelčou jsme vzaly nohy na ramena a běžely na Den Země, protože tam byli rybáři a ti mají většinou podběrák. Rybáři nám řekli, že máme zavolat na záchrannou stanici do Vlašimi. Běžely jsme zpátky k rybníku, aby u toho byly i holky. Volaly jsme tedy na záchrannou stanici a popisovaly celou situaci. Paní asi po hodině přijela. Kachně vylovila a vrátila ho matce. Potom jsme sepsaly nějaké dokumenty a bylo hotovo.

           Karolína Kušnierová

Nelča Mikulecká a Kája Kušnierová byly druhý den odměněni za jejich pohotovost při řešení výše popsané situace Okresním mysliveckým spolkem Pelhřimov různými dárkovými předměty. Bylo zdůrazněno, že i zdánlivě malé skutky jsou ve skutečnosti velké a holky ze 7.B se v tomto případě zachovaly na jedničku!   

 

a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Okresní kolo ve vybíjené

Ve čtvrtek 13. dubna se holky z šestého a sedmého ročníku zúčastnily okresního kola ve vybíjené. Ze 7. B byly nominovány Adéla Kubešová, Karolína Petrů, Vanessa Římalová, Monika Štěpánková a Tereza Pultrová. Jakmile jsme dorazily do pelhřimovské sportovní haly, převlékly jsme se a šly se rozcvičit.

Paní, která celou akci organizovala, nám řekla, kdo s kým bude hrát. Pokaždé se hrály dva zápasy po sedmi minutách se stejným soupeřem. Prvním soupeřem nám byla Kamenice nad Lipou, kterou jsme v obou utkáních porazily. Následovalo dalších pět duelů, jenž jsme všechny vyhrály.

Díky této vítězné šňůře nás čekal postup do TOP 3, kde nám bohužel ani jeden zápas nevyšel. Kvůli tomu jsme nakonec skončily na 3. místě z celkového počtu dvanácti týmů.

Na akci nás doprovázela paní učitelka Humešová a celé dopoledne jsme si moc užily.

Adéle Kubešová

 

a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Soutěž v kuželkách

Dne 11. dubna 2023 se přihlášení žáci sedmých a osmých tříd zúčastnili turnaje v kuželkách. V kuželně jsme se rozdělili do čtyř družstev po čtyřech hráčích. Každý byl na jedné dráze a měl 60 hodů na to shodit co nejvíce kuželek. Po 30 hodech si hráč na dráze 1 vyměnil dráhu s hráčem na dráze 2. Totéž platilo i pro dráhu 3 a 4. Po dokončení všech pokusů šel na řadu další tým. Tato akce nás všechny velmi bavila a určitě se jí zúčastníme i příští rok.

                                                                                Vanessa Římalová, Lukáš Pašek

 

Úspěchy v okresních kolech

Ani v okresních kolech se žáci 7. B neztratili. Lenka Koňáková uspěla v konkurenci 22 soutěžících, když v biologické olympiádě skončila na krásném děleném třetím místě!

Stejného úspěchu dosáhl i Jakub Zvolánek, jenž obsadil bronzovou příčku v okresním kole anglické konverzace, přičemž za sebou nechal dalších jedenáct účastníků

Oběma žákům velice gratulujeme!

 

a1.jpg
a2.jpg

Školní soutěže

Biologická olympiáda

Velký úspěch našich žaček. Lenka Koňáková a Karolína Kušnierová obsadily první, respektive druhé místo ve školním kole biologické olympiády, čímž si zajistily účast v okresním kole. Holkám moc gratulujeme!

 

Recitační soutěž

Středeční odpoledne 8. února patřilo na naší škole recitaci. 7. B vyslala do soutěže dva své zástupce – Karin Průšovou a Kryštofa Horáka. Zatímco Kryštof se bohužel neumístil, Karin skončila na krásném druhém místě, takže se kvalifikovala do městského kola.

 

Anglická konverzace

Další úspěch zaznamenala 7. B v anglické konverzaci. Kuba Zvolánek vyhrál svou kategorii, a postoupil tak do okresního kola, které se bude konat v březnu v pelhřimovském Domu dětí a mládeže. Gratulujeme!

 

Německá konverzace

Poslední korálek na šňůru úspěchu přidala v německé konverzaci Kája Petrů, která ve své kategorii zvítězila a i ona se může těšit na okresní kolo!

 

Lyžařský kurz

Paseky nad Jizerou

Sedmý ročník se 21. – 28. ledna 2023 vydal i přes nepříznivé podmínky způsobené nedostatkem sněhu na lyžařský kurz  do Pasek nad Jizerou. Spolu s žáky odjeli i pan učitel Kranda, pan asistent Havelka, paní učitelka Humešová a paní zdravotnice Drápková.

V den odjezdu začalo sněžit, ale po příjezdu na místo se zjistilo, že lyžovat zatím ještě nepůjde. V Pasekách nás autobus vysadil pod nejprudším kopcem, který jsme kdy viděli. Byla samozřejmost, že se nějak musíme dostat nahoru, kam jsme po půl hodině vyškrábali. Holky zašly na oběd, zatímco kluci museli tahat kufry.

První tři dny jsme se bohužel na svah nedostali, takže jsme čas věnovali turistice – obhlédli jsme Paseky, viděli Rokytnici nad Jizerou a horskou chatu Na Perlíčku. V úterý se už konečně začalo lyžovat. Den na horách začínal v 7:15, když nás denní služba vzbudila. Pak se všichni rychle oblékli a od 7:30 následovala rozcvička s panem asistentem Havelkou. Denní služba zatím připravila snídani, pro kterou došla do místního obchodu. V 8:00 jsme se nasnídali a za hodinu se šlo na svah. V poledne jsme se chodili naobědvat do chaty Na Budařce a do 14:00 jsme měli volný program. Na pokojích jsme si pouštěli muziku nebo hráli šipky. Večerka byla naplánovaná na půl desátou a před ní museli všichni odevzdat mobilní telefony. Málokdo ale hned usnul J.

Od úterý byla otevřena jen jedna červená sjezdovka, ve čtvrtek se pak otevřely i další. Žáci byli rozděleni do čtyři skupin dle výkonosti a postupně se všichni zlepšovali nebo si čím dál více užívali lyžování.

Nastala sobota, kdy jsme se všichni sbalili. Odjížděli jsme kolem oběda, nejprve šly na oběd holky a kluci tahali kufry, jak jinak J.

Jednalo se o náročná, ale krásný týden. Nikdy jsme se nenudili, navštívili jsme i Krkonošské muzeum. Tato školní akce se nám asi nejvíce líbila a už se moc těšíme na další.

                                                                                                                                  žáci 7. B

 

Hodnocení lyžařského kurzu 7. ročníku Paseky nad Jizerou 21.1–28.1 2023

 

Letošní kurz byl až do jeho zahájení provázen nejistotou vinou nepříznivých sněhových podmínek. Nakonec došlo ke spojení původně plánovaných 2 kurzů pro 7.A a 7.B v jeden společný pro celý 7. ročník ve druhém plánovaném termínu. Celkem se kurzu zúčastnilo 41 žáků z toho 20 ze 7.A a 21 žáků ze 7.B. Vedoucím kurzu byl Mgr. Pavel Kranda a další vedoucí lyžařského výcviku byli pedagogičtí pracovníci školy Mgr. Lenka Humešová, Mgr. Martin Havelka a Pavlína Drábková, která byla zároveň i zdravotnicí kurzu.

Doprava proběhla podle plánu a bez významných komplikací v zajištění pana řidiče Korandy a náklady na žáka činily 650 Kč. Ubytování poskytlo příjemnou atmosféru a hlavně semknutí celého kolektivu. Největší dvoupokoj obsadilo všech 20 chlapců a 21 děvčat se rozdělilo do tří menších pokojů. Celková cena ubytování na jednoho žáka činila 1820 Kč.

Stravování probíhalo v místní restauraci Na Buďárce, kde nám personál připravoval chutné obědy a večeře s pitným režimem. Celková cena v restauraci za osobu byla 1980 Kč. Další stravování proběhlo v naší režii, kdy se za částku 180 Kč na žáka kupovaly snídaně, denně čerstvé pečivo (chléb, housky), doplňovala se marmeláda, nutella, sýry, salám a jiné potraviny. Čaj na ráno i odpoledne jsme si vařili v kuchyni ubytovny.

První dva dny kurzu jsme byli odkázáni na náhradní program, jelikož v areálu probíhalo zasněžování a lanovka nebyla v provozu. Věnovali jsme se túrám po okolí a poznávání Pasek n. Jizerou a okolí. V úterý byla spuštěna jedna lanovka a přilehlá sjezdovka, bohužel nevhodná pro začátečníky. Kurz se pro výcvik rozdělil do čtyřech skupin, z nichž první a druhá skupina byla tvořena pokročilejšími jezdci, třetí byla skupina začátečníků schopných sjet upravené svahy a čtvrtou skupinu tvořili úplní začátečníci, kteří trénovali na přilehlé louce. Postupem času se otevřely i další sjezdovky a všichni lyžaři v pátek již využívali všechny spuštěné lanovky, vleky a upravené sjezdovky. V Pasekách nad Jizerou je celkem 10,4 km sjezdových tratí, které byly všechny v provozu jen částečně, ale i tak jsme mohli využívat nádherné svahy a věnovat se zimním radovánkám. Čtyřdenní skipas na jednoho stál 1320 Kč.

Večerní program se vždy odehrával ve společenské místnosti turistické ubytovny a zahrnoval tematické přednášky, celotýdenní soutěž družstev a volnočasový program.

Zdravotní komplikace v průběhu kurzu byly v malé míře v podobě zvýšených teplot a dočasných svalových obtíží. Stravování v porovnání s předchozími roky bylo na velmi dobré úrovni, a i přes nepříznivé sněhové podmínky se kurz vydařil. Domů jsme odjížděli s autobusem plným dětí schopných sjet svah, které byly spokojené a užily si hezký týden ve společnosti svých vrstevníků. Děkuji žákům za spolupráci, dobré chování, kolegům za pomoc s organizací a vedením kurzu a rodičům za důvěru spojenou se svěřením dětí.

Fotodokumentace kurzu byla částečně prezentována na webových stránkách školy a je ke stažení na flash disku u L. Humešové. Podrobné informace k vyúčtování jsou k dispozici u P. Krandy.

Vedoucí kurzu Mgr. Pavel Kranda

 

c18.JPEG
c17.JPEG
c16.JPEG
c15.jpg
c14.jpg
c13.jpg
c12.jpg
c11.jpg
c10.jpg
c9.jpg
c8.jpg
c7.jpg
c6.jpg
c5.jpg
c4.jpg
c3.jpg
c2.jpg
c1.jpg

Vánoce v 7.B

Rok 2022 se nezadržitelné blížil k cíli, a tak si 22. prosince 7.B zpříjemnila čekání na Ježíška vánočním dnem. Ráno jsme popřáli krásné svátky naší bývalé třídní paní učitelce Rafajové z prvního stupně a poté vyrazila celá třída společně s 6.A na Beachwell.

Zde byly pro nás zarezervovány tři hřiště. Na jednom se hrál plážový fotbal, na prostředním přehazovaná a na posledním volejbal. Po hodinovém soutěžení jsme se přesunuli zpět do třídy, kde nás čekala vánoční besídka. Tu jsme zahájili koncertem Ondry Šefčíka a Lukyho Paška, kteří nám zahráli na trumpetu, respektive na klarinet. Poté nadešel čas předávání dárečků. Všichni si rozbalování moc užili. Nakonec jsme společně uzobávali cukroví a dívali se na film.

Celý den velice rychle utekl a my jsme si ho všichni moc užili!

 

c12.jpg
c11.jpg
c10.jpg
c9.jpg
c8.jpg
c7.jpg
c6.jpg
c5.jpg
c4.jpg
c3.jpg
c2.jpg
c1.jpg

Předvánoční zájezd do Vídně

Dne 21. prosince se konal zájezd do vánoční Vídně. Na zájezd jeli přihlášení žáci druhého stupně. Všichni se sešli před školou v 7:15 a poté se přesunuli ke Strachovským rybníkům, kde na nás čekaly dva autobusy. V 7:30 jsme nabrali směr Znojmo a v 11 hodin už nás čekalo hlavní město Rakouska.

Ve městě jsme se proplétali uličkami, dokud autobus nedojel k Schönbrunnu. Všichni vystoupili a přesunuli se do zámeckého areálu. Pan průvodce nám řekl něco o historii zámku a paní učitelky nám daly rozchod do areálu a na trhy před zámkem.

Po rozchodu se všichni sešli před zámkem a šli jsme pomalu k autobusům, které nás zavezly do centra Vídně. Stačilo pár kroků a dorazili jsme do areálu Hofburg. Paní učitelky nás vyfotily před zámkem a pan průvodce nám řekl něco o celém areálu, který jsme si později všichni prošli. Viděli jsme vídeňskou operu, známý hotel Sacher a poté se přesunuli před dóm sv. Štěpána. Na ten jsem se moc těšila. Paní učitelky nám daly rozchod po trzích a okolních obchodech. Společně jsme pak pokračovali dál k vídeňské radnici, která vedla krásně ozdobenými ulicemi a také velmi známou ulicí Kärtner Strasse.

U radnice jsme měli asi dvouhodinový rozchod po trzích, kde jsem si koupila Kinder Punch (dětský punč), jablko v cukru a trdelník. Poté nás paní učitelky spočítaly a vyrazili jsme zpět do Pelhřimova.

Děkujeme paní učitelkám Jaroslavě Novotné, Lucii Štefkové, Veronice Krandové, Lence Humešové Michaele Horákové a panu učiteli Krandovi za skvělý výlet. Už se těším na příští rok. Výlet se mi moc líbil!

Eliška Zemanová

b20.JPG
b19.JPG
b18.JPG
b17.JPG
b16.JPG
b15.JPG
b14.JPG
b13.JPG
b12.JPG
b11.jpg
b10.JPG
b9.JPG
b8.JPG
b7.JPG
b6.JPG
b5.JPG
b4.JPG
b3.JPG
b2.JPG
b1.JPG

Adventní kalendář v 7.B

Letos se v 7.B objevil unikátní adventní kalendář. Žákům se nedostavilo typických sladkostí, místo toho si mohli v den každého okýnka zacvičit speciální cvik. Mnoho žáků se do výzvy skutečně zapojilo a jejich snažení bylo vskutku obdivuhodné

a9.jpg
a8.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.JPG
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Den otevřených dveří

Středa 7. prosince patřila na Základní škole Na Pražské veřejnosti, neboť se konal den otevřených dveří. Po celý den se mohl kdokoli přijít podívat na vyučování a od 16.00 byly naplánovány dvě ukázkové hodiny. 7. B si jako první vyzkoušela před svými rodiči hodinu českého jazyka. Žáci nejprve prokázali své znalosti ve hře AZ kvíz, poté společně procvičili česká přísloví a nakonec se diskutovalo nad klady a zápory zaměstnání učitele. Nutno podotknout, že do všech činností se zapojili i aktivní rodiče, za což jim velice děkujeme, neboť i jejich rady pomohl ke správným řešení zadaných úkolů.

Na druhou ukázkovou hodinu se třída rozdělila na dvě skupiny. Dívky se přesunuly do velké jazykové učebny, kde absolvovaly s panem učitelem Kukačkou informatiku, zatímco chlapci si v malé tělocvičně vyzkoušeli s panem učitelem Zourem gymnastiku. Holky pracovaly v programu Scratch, kde programovaly prapor a lechtivého dinosaura. Kluci pak svým rodičům předvedli, jak umí šplhat po tyči, udělat kotoul či přemet nebo přeskočit kozu. Skoro při každém cviku se všem rodičům tajil dech, ale kluci vše zvládli na výbornou.

Celý den se nesl v pohodové atmosféře. Děkujeme všem rodičům za návštěvu a příští rok se budeme opět těšit na viděnou.

 

Na dni otevřených dveří nesměly chybět ani trhy, kde jste si mohli něco koupit. Anežka K.

Program celého dne byl zábavný, ale i poučný. Kryštof H.

Čeština byla zábavný, hráli jsme AZ kvíz a další různé hry. Kája K.

Na informatice jsme sestavovaly dinosaura, kterého lechtá, když na něj najedete počítačovou myší. Evelínka P.

Všechny nás obě hodiny bavili a těšíme se na příští rok. Karin P.

Na hodině tělocviku jsme nejdříve hráli na babu, potom jsme se rozcvičili a poté jsme byli na hrazdě, skákali přes kozu a šplhali. Byla to zábava a všichni příště přijďte. Vojta B.

Den jsme si společně jako třída a rodiče užili. Nelča V.

Děkujeme učitelům a už se těšíme na příští rok. Bára S.  

 

a5.jpg
a15.jpg
a14.jpg
a13.jpg
a12.jpg
a11.jpg
a10.jpg
a9.jpg
a8.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a4.jpg
a3 - kopie.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Adventní koncert pelhřimovské ZUŠ

Druhý stupeň byl 30. listopadu pozván do pelhřimovského divadla na adventní koncert Základní umělecké školy Pelhřimov. Hodinový program zahrnoval tanec, zpěv, hraní na nejrůznější nástroj a také herecká představení.

Ze 7.B se přímo na jevišti objevili Karolína Petrů a Lukáš Pašek. Kája hrála na housle a Luky na klarinet. Krásné vystoupení, ze kterého šla chvílemi husí kůže, všechny naladilo na blížící se Vánoce a my velice děkujeme ZUŠ za nádhernou akci.

 

a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Šachová soutěž v DDM

Bartoloměj Beran se ve čtvrtek 24. listopadu zúčastnil šachové soutěže v DDM Pelhřimov a zde jsou jeho dojmy z turnaje. Bárt svými výkony pomohl týmu vyhrát a postoupit. Gratulujeme!

„Ze školy jsme vyrazili v půl deváté a na místě se sešlo 7 týmů. V prvním kole jsme třikrát vyhráli a jednou prohráli. Druhé kolo jsme měli volné a ve třetím jsme si vedli stejně jako na úvod. Ve čtvrté hře jsme remizovali 2:2, přičemž na popáté jsme znovu zvítězili 3:1. Ačkoli mělo být šesté kolo nejtěžší, zvítězili jsme v něm kupodivu 4:0. V posledním klání nás čekal nejhorší tým, což se potvrdilo, když jsme znovu vyhráli 4:0.

Náš tým tedy celkově vyhrál, a postupuje tak do krajského kola!“           

Bartoloměj Beran

 

šachy.jpg
šachy 2.jpg

Projektový den – 18. 11. 2022

Celý páteční den by se dal rozdělit na dva celky. Většina 7. B (23 žáků) jela do Brna, kde je čekala návštěva VIDA! science centrum, zatímco zbytek zůstal ve škole, kde pro ně byl připravený pestrý program v rámci projektového dne.

VIDA! science centrum

Pro šesté, sedmé a osmé ročníky se konal výlet do brněnského VIDA! centrum. Sraz se konal v 8.00 u Strachovských rybníků, kde nás nabraly dva autobusy. Každý z nás dostal papírek, aby věděl, kde a kdy má na svou aktivitu čekat. V centru bylo spousta atrakcí a věcí, které se daly vyzkoušet a pořádně se u nich zamyslet. Oblíbenou se stala atrakce s kolem na laně – z druhého patra vedlo lano a ve výšce se po laně jelo na kole.

Po prohlédnutí centra na každého z nás čekala aktivita, kterou si předem vybral. Mezi kluky vítězila hra ESCAPE game, kde během jedné hodiny musíte vyřešit alespoň 10 úkolů ze 13, tím odemknete hádanku a vyluštěním hádanky zjistíte kód od zámku a utečete. Holky si naopak zvolily Světelnou laboratoř, kde se děvčata dozvěděla, jak fungují světla, jakého se mohou či nemohou dotknout, přičemž si zkusila i mnoho pokusů. Další si naopak zvolili Barevnou chemii, ve které si žáci zkusili zajímavé experimenty.

Celý den v centru byl nejen poučný, ale i zábavný. Velké poděkování patří paní učitelce Šaldové, která exkurzi připravila, a poté paní učitelkám Zlukyové, Omarové a Humešové, které s námi do Brna jely.

 

Projektový den ve škole

Žáci, kteří nejeli do Brna, se účastnili projektového vyučování. Tadeáš Táborský s Dominikem Křivánkem strávili den s panem učitelem Zourem. Nejprve vyráběli model školy a poté smontovali skříňku, kterou odnesli panu školníkovi.

Nelča Mikulecká, Léňa Koňáková, Pěťa Březina, Terka Pultrová a Kuba Kurz trávili své hodiny s paní učitelkou Krandovou, Šamalovou a panem učitelem Kukačkou. První hodina byla seznamovací, žáci obdrželi zápisník detektiva a v průběhu celého dne měli vyřešit bankovní loupež.

V rámci her jsme například přiřazovali povolání k jejich popisu, luštili osmisměrku, v tělocvičně si vyzkoušeli běhací diktát nebo hráli sázky ohledně správnosti vět. Na konci dne dostali všichni sladkou odměnu. Projekt se všem účastněným moc líbil a všem učitelům moc děkujeme!

žáci 7. B 

 

a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg
a3 - kopie.jpg
a2 - kopie (2).jpg
a1 - kopie (2).jpg
a4 - kopie.jpg

Okresní kolo ve florbale

V úterý 15. listopadu se hrálo na škole ZŠ Osvobození okresní kolo florbalu škol 6. a 7. ročníku. Ze 7. B se turnaje zúčastnili Kuba Zvolánek a Vojta Bratrů. Do dvou skupin byly týmy rozděleny následovně: v první grupě na sebe narazily ZŠ Pražská Pelhřimov, ZŠ Želiv, pelhřimovské Gymnázium a ZŠ Pacov. Druhá čtveřice čítala týmy ZŠ Kamenice nad Lipou, ZŠ Černovice, ZŠ Hálková Humpolec a ZŠ Osvobození Pelhřimov. Naší škole se podařilo vyhrát první skupinu, přičemž ve druhé zvítězil Humpolec. Do turnaje se poté zapojily ZŠ Komenského Pelhřimov a ZŠ Humpolec Hradská, které hrály své skupiny ve sportovní hale. Finálovou tabulku pak ovládla naše škola, čímž si zajistila postup do krajského kola! 

Jakub Zvolánek

Projektový den

V pátek 4. listopadu 2022 se uskutečnil projektový den. Do tohoto dne je zahrnuta finanční gramotnost, dopravní a sexuální výchova.

První hodinu nás čekala finanční gramotnost s třídním panem učitelem, kde jsme si v rámci kvízu povídali o tom, že si nemůžeme koupit vše, co chceme a musíme přemýšlet, jestli danou věc skutečně potřebujeme. Na další hodinu dopravní výchovy jsme se přesunuli do počítačové učebny, kde jsme odpovídali na otázky ohledně dopravy, značek, křižovatek atd. Třetí hodina byla opět ve znamení financí, tentokrát s panem Ing. Tomášem Starostou, který nám povídal o finančních produktech, pojištěních a inflacích.

Následně jsme se rozdělili do dvou skupin – na holky a kluky. Kluci začali sexuální výchovu s panem učitelem Bečkou, načež holky měly přednášku s paní Fričovou. Poté se skupiny vyměnily, chlapci si povídali s paní Fričovou a děvčata trávila čas s paní učitelkou Štefkovou.

Závěr dne patřil opět dopravní výchově s třídním panem učitelem. Společně jsme si prošli test, který jsme vyplňovali druhou hodinu, promítali si fotky dopravních nehod a určovali, kdo nehodu zavinil.

Moc děkujeme paní Janě Fričové a panu Tomáši Starostovi, kteří nás měli na sexuální výchovu a finanční gramotnost. Den jsme si všichni užili.

                                                                                                                                                                                                              žáci 7. B  

 

a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Halloweenská stezka odvahy

Den před podzimními prázdninami, 25. října 2022, se konala pro předškoláky a školáky halloweenská stezka odvahy.

Na stezce bylo připraveno 10 stanovišť, přičemž příprav se zhostilo přes 30 žáků sedmých a devátých tříd. Ze 7. B se této akce zúčastnili Vája Bělochová, Kryštof Horák, Léňa Koňáková, Anežka Krčilová, Aďá Kubešová, Kuba Kurz, Kája Kušnierová, Nelča Mikulecká, Evelínka Pechová, Kája Procházková, Karin Průšová, Vaness Římalová, Monča Štěpánková a Nelča Vacková.

Na každé zastávce čekaly účastníky zajímavé aktivity a úkoly, které leckdy museli plnit i v anglickém jazyce. Žáci si mohli i zazpívat či zatancovat. Nakonec celé stezky každý obdržel diplom a mohl se vyfotit s kostlivcem.

 

b17.jpg
b16.jpg
b15.jpg
b14.jpg
b13.jpg
b12.jpg
b11.jpg
b10.jpg
b9.jpg
b8.jpg
b7.jpg
b6.jpg
b5.jpg
b4.jpg
b3.jpg
b2.jpg
b1.jpg

Tour de Pražská

24. října se na naší škole uskutečnil každoroční kondiční běh Tour de Pražská. Žáci rozděleni do pěti kategorií dle věku běželi kolem školy buď jeden okruh (500 metrů), nebo tři okruhy (1500 metrů). V kategorii D, tedy žáci 6. a 7. tříd, měla 7. B hojné zastoupení a svá želízka v ohni, jmenovitě Vanessu Římalovou, Moniku Štěpánkovou, Karin Průšovou, Adélu Kubešovou, Evelínu Pechovou a Vojtu Bratrů.

V dívčí kategorii se na krásném třetím místě umístila Vanessa Římalová, čímž navázala na loňský bronz Adély Kubešové. V kategorii chlapců pak 7. B slavila zlato, neboť Vojta Bratrů předčil kolegy ze 7. A a doběhl si pro krásný triumf.

Vanessce a Vojtovi moc gratulujeme! Všem ostatním zúčastněným děkujeme za krásné sportovní výkony!

a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Dějepisná exkurze do Prahy

Ve středu 12. října jsme se společně se 7.A vydali na dějepisnou exkurzi do Prahy. Sraz byl v 7:10 u Strachovských rybníků, kde se nám dostalo základních informací o výletu a našich úkolech během prohlídek.

Prvním cílem byla návštěva Břevnovského kláštera. Naším průvodcem se stal bratr Martin, který nás seznámil s historií kláštera. Ukázal nám baziliku sv. Markéty a poté se přesunuli do podzemí.

Potom nás autobus převezl k Vyšehradu, kde jsme se nejprve zastavili u rotundy sv. Martina. Od rotundy vedly naše kroky na hradby, ze kterých dle pověstí skákal Horymír na Šemíkovi. V parku si všichni prohlédli sochy J. V. Myslbeka, kterým se říká migrující. Poté nás učitelé dovedli k bazilice sv. Petra a Pavla, dokonce jsme prošli Slavínský hřbitov, kde naše exkurze hledala hroby významných osobností českých dějin. V rámci toho jsme vyplňovali pracovní listy, které pro nás připravili vyučující dějepisu.

Všem se exkurze moc líbila, měli jsme krásné počasí a velké poděkování patří našim učitelům: paní učitelce Janě A. Fišarové, paní učitelce Michaele Kalinové, panu učiteli Tomáši Bečkovi a také panu učiteli Nechvátalovi, který exkurzi taktéž připravoval, ovšem kvůli nemoci se jí nemohl osobně zúčastnit.

           

                                                                                                                                                                                                                                                                                                      žáci 7. B 

a13.jpg
a12.jpg
a11.jpg
a10.jpg
a9.jpg
a8.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Přespolní běh

4. října 2022 se v městských sadech konal přespolní běh. Kromě nás se účastnily i všechny pelhřimovské školy, dále žáci z Humpolce, Počátek, Pacova či Vyskytné.

Adéla Kubešová, Lenka Koňáková a Vanessa Římalová zastupovaly kategorii mladších dívek, ale na rozdíl od kluků se neumístily.

Třída 7. B reprezentovala i kategorii mladších žáků, jmenovitě Vojtěch Bratrů a Antonín Paseka. Dohromady běželo 62 kluků na trati dlouhé 2 kilometry. Vojta doběhl druhý, Tonda bohužel na medaili nedosáhl, protože se mu uprostřed tratě udělalo špatně, do cíle ale přesto hrdinsky došel.

I přes toto zaváhání naši kluci společně s chlapci ze 7. A vybojovali první místo, čímž postoupili do krajského kola ve Žďáře nad Sázavou!

                                                                                                                                                                                                                                      Vojtěch Bratrů, Antonín Paseka, 7. B

 

a3.jpg
a2.JPG
a1.jpg

MS ve veslování 2022 v Račicích

Od 18. – 25. srpna se v Račicích koná mistrovství světa ve veslování. Přes 900 sportovců z 65 zemí se sešlo v Ústeckém kraji, aby z kanálu v Labe Aréně vytáhli nejcennější medaile. ZŠ Na Pražské u této akce nechyběla. Den před prvními závody se totiž konalo slavnostní zahájení, na které byla naše škola pozvána v rámci projektu Česko vesluje. Každá škola zapojena do této akce podporovala jeden přidělený tým, přičemž naši žáci se ujali mužstva Francie. Ze 7. B se do Račic vydalo devět žáků, tudíž měla naše třída největší zastoupení. 

Do Račic jsme v sobotu dorazili v 11 hodin dopoledne a společně s dobrou náladou se nám podařilo veslařům přivézt i hezké počasí, neboť krátce po našem příjezdu přestalo pršet a občas na nás vykouklo i sluníčko. Po zbytek dne nám organizátoři připravili pestrý program. Ve fanzóně si pro nás připravily oddíly hasičů, policistů i záchranářů zajímavé workshopy. Dále jsme si zkusili například crossfit, tedy fitness posilování.

Vrcholem pro všechny účastníky se stala štafeta na veslovacích trenažerech. Do akce se dostali nejen žáci, ale i učitelé. V jednotlivých rozjížďkách obsadily naše posádky, ať už na 4x100 metrů nebo 4x250 metrů, velice slušná místa. V kategorii devátých tříd skončila naše škola na druhém místě, sedmáci pak ve své kategorii obsadili krásné třetí místo!

Celý den pak ukončil zahajovací ceremoniál, kde žáci jednotlivých škol nesli vlajku vybrané země při slavnostním nástupu. Po něm nechyběla show s osvětlenými drony, které na nebi vytvářely různé obrazce, a závěrečný ohňostroj. Den na kanále v Račicích si všichni účastníci velice užili a nám nezbývá než poděkovat Českému veslařskému svazu za uspořádání této akce.

 

a11.jpg
a10.jpg
a21.jpg
a20.jpg
a19.jpg
a18.jpg
a17.jpg
a16.jpg
a15.jpg
a14.jpg
a13.jpg
a12.jpg
a9.jpg
a8.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Začátek školního roku 2022/2023

Ve čtvrtek 1. září 2022 začal nový školní rok, jehož rozjezd jsme pojali ve sportovním duchu. Následující den žáci neusedli do lavic, jak byli předchozí roky zvyklí, ale vydali se na bezmála 6kilometrovou procházku kolem Pelhřimova. Na stezce před Starým Pelhřimovem čekaly na žáky 7. A a 7. B úkoly z českého, anglického i německého jazyka a ze všeobecných znalostí. Se všemi nástrahami se novopečení sedmáci statečně popasovali, za což obdrželi sladkou odměnu. Celé dopoledne jsme zakončili na Malé scéně KD Máj, kde se v rámci mistrovství Evropy v basketbalu rozprostřela fanzóna. Žáci si mohli vyzkoušet hod na koš, jak vysoko vyskočí či basketbal 3 na 3.

 

a10.jpg
a9.jpg
a8.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Předávání vysvědčení

6. B úspěšně zakončila svůj první školní rok na druhém stupni. Všech 31 žáků prospělo, 14 z nich dokonce s vyznamenáním. Na viděnou ve školním roce 2022/2023.

 

Vysvědčení 2022.jpg

Cvičení v přírodě

Konec školního roku se přiblížil mílovými kroky a na předposlední den bylo pro žáky druhého stupně připraveno cvičení v přírodě. Žáci od šesté do osmé třídy vytvořili tři kategorie, v nichž se rozdělili do trojic či čtveřic, ve kterých museli zdolat přibližně dvanáctikilometrovou trasu. Na ní je čekalo šest stanovišť, kde museli plnit nejrůznější úkoly. Od přírodopisné poznávačky rostlin přes anglickoněmeckou zastávku, zdravovědu, logická cvičení, dějepis, až po střílení ze vzduchovky.

Naše třída může s hrdostí oznámit, že kategorii šestých tříd vyhrála hlídka ve složení Bartoloměj Beran, Vojtěch Kubera, Antonín Paseka a Petr Březina. Hned za nimi se navíc na druhém místě umístila skupina s Ondrou Šefčíkem, Lukášem Paškem, Lenkou Koňákovou a Terkou Pultrovou.

Gratulujeme!

 

a8.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a6 - kopie.jpg
a5 - kopie.jpg
a4 - kopie.jpg
a3 - kopie.jpg
a2 - kopie.jpg
a1 - kopie.jpg

Vystoupení ZUŠ

Vystoupení Základní umělecké školy Pelhřimov

V úterý 14. června se třídy 6. A a 6. B zúčastnily vystoupení ZUŠ Pelhřimov v Divadle Lubomíra Lipského. Během bezmála dvouhodinového vystoupení pro ně byla připravena série tanců, která všechny žáky velice zaujala. Největší zájem obou tříd byl o představení žákyň pátého ročníku ZUŠ, neboť v této kategorii tančilo několik našich spolužáků. Z 6. B se na jevišti představily Anežka Krčilová, Adéla Kubešová, Karolína Kušnierová, Karin Průšová a Eliška Zemanová. Holky předvedly skvělé výkony, čímž si stejně jako ostatní tanečníci a tanečnice zasloužili velký potlesk na konci celého vystoupení.

 

Foto: Facebook ZUŠ Pelhřimov

 

 

a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Rekord

6.B se podílela na rekordu

 

10. června byla 6.B u toho, když na pelhřimovském náměstí padl rekord. Žáci z Pelhřimovska se totiž sešli, aby společně naráz zazpívali evropskou hymnu Óda na radost. Za doprovodu ZUŠ Pelhřimov naráz zpívalo 2182 žáků a učitelů, čímž se všichni zapsali do České knihy rekordů.

 

a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Výměnný pobyt pelhřimovských a dolnokubínských žáků

Pelhřimov v prvních červnových dnech navštívili děti a učitelé ze Základní školy Petra Škrabáka v Dolném Kubíně. Jednalo se o utužení spolupráce se ZŠ Na Pražské.

61 žáků se svými učiteli z Pelhřimova navštívilo Slovensko v závěru května, kde na ně čekal bohatý program. Mimo Dolného Kubína poznali Zuberec a v něm tamější skanzen, absolvovali výstup na Roháče, užili se plavání v dolnokubínském aquparku nebo se plavili na pltích po řece Oravě. Samotnou návštěvu zakončili návštěvou Oravského hradu.

Pro slovenské hosty bylo taktéž připraveno mnoho zajímavých aktivit. „Viděli jsme všechno pěkné, co je v Pelhřimově. Dále jsme navštívili Prahu, protože vidět ji je pro naše děti velká vzácnost. Lidé se k nám chovají hezky a vyšlo nám i počasí,“ svěřila se v závěru pobytu ředitelka školy Mária Studeničová.

Děti si v Pelhřimově prohlédly památky, zavítaly na akce spojené se Dnem dětí u kulturního domu Máj a po náročném dnu, který strávily cestováním a prohlídkou Prahy, v pátek dopoledne oddechovaly v areálu Beach well. Zahrály si plážový volejbal a minigolf. „Líbily se mi hlavně atrakce při Dni dětí,“ prozradila Zuzana Šnajderová a Patrik Filo ji doplnil: „Mně se zase nejvíce líbilo v Praze. Hezké bylo metro i památky.“

Výměnný pobyt obou škol proběhl naposledy v roce 2019. Pak spolupráci uťal covid-19.

Letos na návštěvu našeho města dorazilo 38 dětí ze dvou tříd šestého ročníku školy Petra Škrabáka v Dolném Kubíně.

Krátke správy: Lipa sútokov sveta, žiaci z Pelhřimova navštívili Oravu, Lena Riečanská v knižnici - YouTube – místní slovenská televize natočila o našem pobytu krátkou reportáž, která začíná v čase 1:20.

 

b19.jpg
b18.JPG
b17.jpg
b16.jpg
b15.jpg
b14.jpg
b13.jpg
b12.jpg
b11.jpg
b10.jpg
b9.jpg
b8.jpg
b7.jpg
b6.jpg
b5.jpg
b4.jpg
b3.jpg
b2.jpg
b1.jpg

Jazykový kurz

Jazykový kurz v Želivě 6. a 7. ročníků - ZŠ Na Pražské

 

     Ve středu 11. května se vybraní žáci šestých a sedmých tříd sešli v 8.00 před školou. V 8.15 všichni nastoupili do autobusu a vyrazili do Želiva.

Po příjezdu nás paní učitelky ubytovaly v chatkách za Kocandou a rozdělily do skupin podle tříd.

Celé tři dny se vše točilo kolem anglického jazyka pomocí různých her, soutěží a sportovních aktivit, včetně překvapení v podobě rodilé mluvčí.

Zázemí v Želivě bylo skvělé, počasí se nám také vydařilo a moc jsme si celý pobyt užili.

Tímto bych rád za všechny poděkoval paní učitelce Bínové, Horákové a Kalinové za perfektní program a parádní zážitky.

                                             Kryštof Horák, 6.B

 

 

b2.jpg
b1.jpg

Tour de Pražská

Slunný 11. květen si žáci ZŠ Na Pražské zpestřili a zpříjemnili kondičním během v rámci IV. ročníku Tour de Pražská. Žáci od 1. do 9. třídy byli rozděleni do pěti kategorií.

6. B měla zastoupení v kategorii D, přičemž na žáky čekala trať o délce 1500 metrů. Start a cíl byl umístěn před hlavním  vchodem  do  budovy  školy, dále se běželo přes  školní  zahradu, kolem skleníku, ven pod tělocvičnami na školní hřiště, okruh po školním  hřišti,  bránou  zpět  před školu a do cíle. Jeden okruh měřil 500 metrů.

Z naší třídy se účastnili tři žáci a hned dva z nich skončili na stupních vítězů. Mezi děvčaty se na druhém místě umístila Adéla Kubešová a z chlapců skončil třetí Vojtěch Bratrů. Třetí do party Bartoloměj Beran skončil mimo medailové pozice. Adélce i Vojtovi gratulujeme ke krásným umístěním a všem třem děkujeme za příkladnou reprezentaci třídy!  

 

a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Čarodějnice

29. dubna se u nás ve škole konal čarodějnický průvod, jejž uspořádali paní učitelka Rodová a pan učitel Bečka pro předškoláky a školáky prvních tříd. Na přípravě celé akce se podílelo 24 žáků z 2. stupně, nejpočetnější skupina pomocníků byla z naší třídy, ze které se na celém odpoledni podílelo jedenáct dobrovolníků.

Někteří z nás si pro děti připravili na stanovištích různé hry a úkoly, jiní zase provázeli skupinky dětí po škole. Malí žáčci si tak mohli projít stezku s osmi stanovišti, 6. B vytvořila tři.

Všichni jsme se převlékli do kostýmů, vyzdobili třídy a čekali, až nám průvodci přivedou první návštěvníky. Ti u nás na stanovištích museli například házet míčky na kuželky, poznávat anglicky barvy, zvířátka nebo hledat rozdíly. Za každý splněný úkol čekala na malé účastníky sladká odměna.

Mezi průvodci měla naše třída zastoupení ve čtyřech žácích. V kostýmech prováděli nejmenší účastníky po škole, radili jim, jak splnit jednotlivé úkoly nebo si s nimi i zatancovali.

Toto páteční odpoledne se nám velmi líbilo, moc jsme si ho užili stejně tak, jako malí účastnící a těšíme se na další podobnou akci na naší škole!

Žáci 6. B

 

b6.jpg
b5.jpg
b4.jpg
b3.jpg
b2.jpg
b1.jpg

Projektový den

V pátek 29. dubna se v naší třídě uskutečnil Projektový den, který zahrnoval finanční gramotnost, dopravní a sexuální výchovu.

Začali jsme finanční gramotností s naším třídním panem učitelem. Diskutovalo se o příjmech a výdajích v rodině, všichni jsme si na papír nakreslili časovou osu, na kterou jsme vyznačovali, čeho bychom v daném věku chtěli dosáhnout. Následující hodina s panem inženýrem Starostou navazovala na tu první. Řekl nám, jak zacházet s penězi, co znamená půjčit si peníze a co vše je k tomu zapotřebí.

Po velké přestávce následovala sexuální výchova s Mgr. Janou Fričovou, která si pro nás připravila téma Já a moje já. Společně jsme se bavili o našich pocitech, strachu či změnách nálad. Vše se pak znovu prodiskutovalo na společně hodině s panem učitelem, kde jsme si navíc ukazovali modelové situace vztahů mezi žáky a jak bychom je řešili my.

Vrcholem dne se pro nás stala dopravní výchova. V rámci tohoto předmětu jsme se totiž vydali na místní dopravní hřiště, kde byla k dispozici kola k zapůjčení. Nejprve jsme si hřiště prošli a společně s panem učitelem vysvětlili jednotlivé dopravní značky. Poté jsme se vydali na kolech do „silničního provozu,“ kde řidiči i chodci museli dodržovat všechny předpisy.

U nás ve třídě jsme si pak znovu zopakovali dopravní značky a pobavili se o různých situacích, které se mohou v provozu vyskytnout.

Celý projektový den byl super, a to nejen kvůli tomu, že jsme se nemuseli učit . 

  Žáci 6. B

 

a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Kuželky

Ve středu 20. dubna jsme se školou šli do městské sportovní haly soutěžit v kuželkách. Ráno jsme se sešli s panem učitelem Zourem, který nás na celé akci doprovázel. Z naší třídy se účastnilo celkem osm žáků – čtyři holky a čtyři kluci.

V hale se nacházely čtyři dráhy. Každý hráč naházel na jedné dráze 30 hodů s tím, že prvních patnáct hodů bylo bez dohozu a následujících 15 s dohozem. Poté jsme si se spoluhráčem vyměnili dráhu a naházeli dalších 30 hodů. Všechny body, kluků i holek, se sečetly dohromady. Po nás pak nastupovali žáci sedmých tříd.

Celé dopoledne jsme si moc užili a po skončení této akce jsme se vrátili zpět do školy.

 

Čistá Vysočina

Třída 6. B se ve středu 13. dubna vydala uklízet Pelhřimov. Společně s pátým ročníkem a s 6. A jsme měli za úkol posbírat odpad na veřejných prostorech města, zejména zelené plochy, které jsou bezpečné a v blízkosti školy. Naše trasa vedla ulicí Pražská až na místní „Peklo“. Cestou se nám podařilo posbírat mnoho odpadků, především sklo, plechovky a spoustu plastů. Díky třem přiděleným pytlům jsme mohli odpadky efektivně třídit, především právě plast a sklo. Celá akce trvala jednu vyučovací hodinu, poté jsme se vrátili do školy, kde pokračovala středeční výuka.

 

a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Vybíjená

Okresní kole ve vybíjené

 

29. března se naše dívčí družstvo složené ze žákyň šestých a sedmých ročníků zúčastnilo okresního kola ve vybíjené. 6. B reprezentovali Anežka Krčilová, Tereza Pultrová, Monika Štěpánková a Karolína Petrů.

Tým měl sraz s paní učitelkou Humešovou v 7:40 a v 8:00 se v pelhřimovské sportovní hale uskutečnilo slavnostní zahájení.

Los nám jako prvního soupeře určil ZŠ Senožaty, které se nám podařilo porazit, což týmu pomohlo do dalších zápasů, neboť jsme si začaly věřit. Turnaj poté nabral vysoké obrátky, byl velice akční a zároveň namáhavý. Hra se nám dařila a do každého zápasu jsme šly s vidinou vítězství.

Po všech odehraných zápasech následovalo vyhlášení vítězů, rozdání diplomů a medailí. Když bylo pořadateli ohlášeno, že se náš tým umístil na třetím místě, zaplavila nás obrovská radost a byly jsme na sebe pyšné. Před námi skončily Počátky a vítězný Humpolec.

V závěru celé akce si náš tým pořídil na památku týmovou fotografii. Celý den jsme si moc užily a všechny děkujeme za možnost se tohoto turnaje zúčastnit.

Anežka Krčilová, Tereza Pultrová, Monika Štěpánková   

 

 

a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Sbírka pro Ukrajinu

Sbírka pro Ukrajinu

Základní škola Na Pražské vyhlásila sbírku na pomoc pro válkou zasaženou Ukrajinu. Této akce se ujaly paní učitelky Eva Hunalová a Lenka Humešová, načež žáci mohou darovat různé věci, od léků, přes hygienické potřeby až po oblečení.

Velké DÍKY patří panu Petru Horákovi, který s firmou Ciret s.r.o. věnoval celou jednu paletu (2 160 párů) pracovních rukavic. Rukavice budou roztříděny a rozeslány přímo na místo jejich akutní potřeby. Největší využití najdou v nemocnicích ve městě Dnipro, které je centrem celé válečné oblasti.

Předání daru proběhlo přímo na místě sbírky ve skladu Goldservisu.

Nejen 6. B, ale i celá škola děkuje panu Horákovi a panu Čeňku Gintarovi (jednateli firmy Ciret s.r.o.) za velmi cenný dar! Ukrajině pak přejeme především hodně síly a štěstí v této nelehké době.

 

c1.jpg

Recitační soutěž

Recitační soutěž – školní kolo

8. března se uskutečnilo školní kolo recitační soutěže. Ta byla již tradičně rozdělena do dvou kategorií. V první se utkali žáci šestých a sedmých tříd, druhá čítala žáky osmých a devátých ročníků.

K radosti celé 6. B hlásíme, že naše žačka Karin Průšová v konkurenci čtyř šesťáků a pěti sedmáků vyhrála svou kategorii s básní Motýli od Jaroslava Seiferta a společně s Valentýnou Horákovou (6. A) postupuje do městského kola, které se koná 17. března v Městské knihovně Pelhřimov.

Karin velice gratulujeme a oběma děvčatům budeme držet pěsti v dalším .

b1.jpg

Lyžařský kurz Bedřichov

Lyžařský výcvikový kurz Bedřichov

Hodnocení kurzu  5. a 6. roč.

sobota - 26. 2. 2022

Do Bedřichova jsme přijeli kolem 12.00 hod. Vyložili jsme věci, ubytovali jsme se a šli na oběd. Odpoledne šly všechny děti s běžkami na stadion, který byl hojně zaplněn trénujícími běžkaři. Naši děti si vyzkoušely zapnout běžky a začaly první kroky na běžkách. Po asi hodinovém tréninku na stadionu jsme všichni vyrazili na Novou louku a zpět (5 km). Poté jsme děti rozdělili dle výkonnosti na dvě skupiny. 

Děti, které neměly běžky, šly s dětmi 3. a 4. roč. na seznamovací procházku po Bedřichově.

neděle - 27.2.

Dopoledne měla 1. skupina výcvik na sjezdových lyží, 2. skupina měla výjezd na běžkách k Šámalové boudě a Blatnému jezírku a zpět na stadion. (7-8 km).

Odpoledne se obě skupiny vyměnily. 1. družstvo jelo na běžkách okruh asi 10 km.

pondělí - 28.2

1. družstvo dopoledne zdolalo na běžkách Hřebínek (kultovní místo běžkařů v Jizerkách -12 km), odpoledne probíhalo sjezdové lyžování

2. družstvo mělo dopoledne sjezdové lyžování v Bedřichově, odpoledne okruh na běžkách asi 8 km

úterý - 1.3. 2022

Všechny děti (85!!!) odjely dvěma busy na celodenní sjezdové lyžování na Tanwaldský Špičák. 

středa - 2. 3.

Volné dopoledne - procházka kolem Bedřichova, odpoledne 3-hodinový pobyt v libereckém bazénu.

čtvrtek - 3.3.

1. družstvo mělo dopoledne sjezdové lyžování v Bedřichově, odpoledne jsme vyrazili na běžkách na "královskou etapu"  Hřebínek - Kristiánov - stadion - (22 km). Celý okruh odjelo 7 žáků, ostatní měli kratší variantu (12 km).

2. družstvo jelo dopoledne na běžkách na Hřebínek (12 km), odpoledne mělo sjezdové lyžování v Bedřichově.

pátek -  4.3.

1. družstvo objelo na běžkách okruh kolem Bedřichovské přehrady (14 km), odpoledne volné lyžování v Bedřichově.

2. družstvo lyžovalo dopoledne na sjezdových tratích v Bedřichově, odpoledne jelo na závěrečný výlet na běžkách  10 km

Počasí a sníh: LEPŠÍ  TO  BÝT  NEMOHLO

Stravování: snídaně, oběd, večeře, vše včetně pití,  2. večeře (chleba s pomazánkou).  Vše bylo velmi chutné, děti si mohly přidávat.

Chování dětí: VÝBORNÉ!!!

Vyúčtování: ubytování a stravování - 650,- x 7dní = 4 550,-

                      doprava – 900,- (bohužel se běhen týdne výrazně navýšily

    ceny)

                       skipas- 800,-Kč, bazén - 80,-Kč, doprava na Špičák a do

    Liberce - 100,-Kč, sušenky - 60,-Kč, McDonald – 100,-Kč

                       běžecké vosky- 10,-Kč

Dětem bylo vráceno 50,-Kč + 100,-Kč za hokej (kdo měl zaplaceno)

                                                                  Mgr. Iva Minková, vedoucí kurzu

 

P.S. Byl to jeden z nejlepších lyžařských kurzů v Bedřichově, které jsem zažil. Díky počasí, díky sněhu  a hlavně díky skvělým dětem. Velmi musím poděkovat p. učitelce Minkové  a p. vychovatelce Trpákové za úžasnou práci , kterou v Bedřichově vykonaly a za 15-ti hodinovou péči a starost každý den po celý týden. DĚKUJI  A  SMEKÁM !!!

Pokud má žák zájem o všechny foto a videa z hor, tak za mnou přijde s FLASH.

                                                                               Mgr. Luděk Charouzek

 

 

a9.jpg
a8.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Knihovna

Přednáška s Terezou Říčanovou

 

Dne 26. listopadu navštívily třídy 6. A a 6. B Městskou knihovnu v Pelhřimově, kde se účastnily přednášky paní Terezy Říčanové o Istanbulu.

Paní Říčanová je nejen spisovatelkou, ale i ilustrátorkou. Jedna z jejích knih se jmenuje To je Istanbul. Svou přednášku zaměřila právě na tuto knížku. Vyprávěla o svých zážitcích a zkušenostech z Istanbulu, kde nějaký čas pobývala. Posluchače tak seznámila s místní kulturou, s oblečením tamějších žen a mužů. Žáci se dozvěděli kupříkladu to, že ženy se oblékají do šátků a jsou jim vidět pouze oči, pokud ukáží víc, například kolena, je to považováno za ostudu. Muži si nechávají narůst dlouhé vousy.

Děti si také poslechly zpěv, jakým se do mešit svolávají lidé a dozvěděly se, kolikrát za den Turci navštěvují mešity.  

Téměř dvouhodinová přednáška všechny velice pobavila a poučila. Žáci se seznámili se spoustou nových informací o Turecku, za což paní Říčanové srdečně děkujeme!

knihovna5.jpg
knihovna4.jpg
knihovna3.jpg
knihovna2.jpg
knihovna1.jpg

Bezpečně online – workshop s Hodinou H

 

Čtvrtek 14. října patřil v 6. B Hodině H. Ta si pro žáky připravila workshop Bezpečně online. Paní lektorka Eva Havlíčková se společně s žáky zaměřila na chování lidí na sociálních sítích. Žáci se nejprve seznámili s tím, jaké sociální sítě známe a jaké používáme. Následně se přešlo už k samotnému rozboru chování lidí v online prostoru. Paní Havlíčková dětem vysvětlila rozdíl mezi realitou a sociálními sítěmi, především z pohledu vyjadřování se lidí/anonymních uživatelů na internetu. Celá 6. B aktivně pracovala a sama se zamýšlela nad možnými následky špatného užívání sociálních sítí. A to nejen nad těmi následky, které by zanechaly stopy na uživateli, ale i nad důsledky, jež by se podepsaly na druhých.

Tímto bychom rádi poděkovali paní Havlíčkové za skvělý workshop, který mnohým otevřel oči a ukázal, jak se správně chovat na sociálních sítích.

h3.jpg
h2.jpg
h1.jpg

Přespolní běh

První říjnové úterý patřilo v Městských sadech přespolním běhům. Do parkového komplexu našlo cestu mnoho závodníků nejen ze všech pelhřimovských základních škol, ale i okolních měst. Závod byl rozdělen do kategorií mladších a starších žáků, respektive žákyň. Děvčata z 6. a 7. tříd obsadila v závodě skvělé druhé místo, na jejímž zisku měla podíl i žačka z naší třídy Lenka Koňáková, za což jí velice gratulujeme!

Kryštof Horák a Vojta Bratrů se objevili v závodech mladších žáků, kde si taktéž nevedli špatně. Na medailová umístění sice nedosáhli, nově nabyté zkušenosti však mohou zhodnotit zase za rok.

Ještě jednou gratulujeme k dosaženým výsledkům a děkujeme za super reprezentaci naší školy i třídy!

5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg

Projektový den

 

V pondělí 27. září se na naší škole konal projektový den. Učitelé nás rozdělili do tří skupin dle předmětů – čistě anglický jazyk, angličtina spojena s němčinou a přírodopis (environmentální výchova). Projektový den jsme si všichni velice užili a zde vám přinášíme krátký souhrn celého dne.

Anglicko – německý projekt

Společně se sedmi žáky z 6.A jsme vytvořili skupinu, která se podílela na anglicko-německém projektu. Dnem nás provázel pan učitel Bečka s paní učitelkou Štefkovou. První bod celého programu bylo rozdělení nás všech do dvojic a jedné trojice. Poté jsme se už všichni pustili do práce. Na začátku byly rozdány desky společně s obálkou, ve které se nacházely natisknuté peníze, které představovaly vklad do hry. V deskách jsme našli úkoly, přičemž za každý splněný úkol nám přibyly další peníze, které jsme využili v závěrečné hře. V první části dne vypracovávala celá skupina úkoly ve třídě a na druhou půlku nás učitelé vzali na školní zahradu. Zde se začínalo tzv. běhacím diktátem. Jeden z dvojice běhal a hledal lístečky s napsanými větami v angličtině či němčině, musel si je zapamatovat a běžel je říct tomu druhému, který je musel správně napsat. Následovalo krátkodobé přerozdělení skupin na holky a kluky, protože v těchto týmech se odehrály ACTIVITY v angličtině. Na poslední úkol jsme se přesunuli do třídy, kde proběhla aukce a my dražili anglické a německé věty, ve kterých bylo naším úkolem hledat případné chyby. Skupiny, které se umístily na prvních třech místech, byly odměněny sladkostmi.

Anglický projekt

Na angličtině nás měly dvě paní učitelky – paní učitelka Šamalová a paní učitelka Rodová. Celý den byl zaměřen na téma Zloději a detektivové. Všichni jsme prožívali příběh tří teenagerů a bankovní loupeže. Se začátkem dne jsme dostali desky s úkoly a peníze s cílem rozmnožit jejich počet. V případě správně splněného úkolu nám paní učitelky přidělily další bankovky. Na úvod jsme si zazpívali písničku Money, Money, Money a poté nás čekal deník detektiva, kam jsme doplňovali údaje o nás a naší rodině. Poté nás čekala návštěva školní zahrady. Aktivity odstartovaly hledání papírků, na kterých bylo anglicky napsáno číslo, které jsme postupně nahlašovali šéfovi své skupiny. Pak přišla na řadu osmisměrka, ACTIVITY a nakonec sestavování plánu, jak vykrást banku. Na závěr, jsme si stejně jako anglicko - německá projektová skupina, zahráli dražbu anglických vět, ve kterých byly schovány chyby. Nelepší skupiny se dočkaly sladkých dobrot.

Environmentální výchova   

Přírodopisnou skupinu si pro tento den vzaly na povel paní učitelky Nováková a Novotná. Hned ráno jsme vyrazili od školy směrem k rybníku Stráž. S paní učitelkou Novotnou vytvářela skupina složena z 6. B šipkovanou pro tým z 6. A. Po příchodu na místo jsme se posilnili svačinkou a pustili do práce. Čekala nás řada zábavných pokusů a experimentů. Na rozehřátí vyplnil každý z nás křížovku a poté nám paní učitelky rozdaly pomůcky potřebné k další práci – pinzetu, síťku, teploměr a kalíšek s lupou. Přes aplikaci v mobilu jsme měřili teplotu různých prostředí: vody, dřeva, betonu, kůry nebo i lidského těla. Zkoumali jsme také pH neboli kyselost čaje, bezinkové šťávy a jablka. Dalším úkolem pak bylo vylovit z rybníka nějaké živočichy. Někomu se například povedlo vylovit larvy šídla, motýla, vážky, komára, znakoplavky, pijavice nebo berušky, což bylo super. Na závěr jsme hledali poklad, který se ukrýval na stromě, a v něm se nacházely bonbony.     

 

Žáci 6.B

a8.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Exkurze do Anthroposu

Dne 21. 9. 2021 se 6. ročník naší školy vypravil na dějepisnou exkurzi do brněnského Anthroposu. Naše cesta „do Pravěku“ začala v 8:15 u školy, odkud jsme autobusem vyjeli směrem na Brno. Cesta nám rychle ubíhala a v 10:00 jsme dorazili na místo.

     Návštěva muzea začala nákupem suvenýrů a hned poté jsme byli rozděleni podle tříd na 2 skupiny. 6. A vyrazila na prohlídku expozice Morava lovců a sběračů, Nejstarší umění Evropy a Paleolitické technologie. Následovaly výstavy Genetika ve vývoji člověka, Příběh lidského rodu a Primáti naše rodina. Tyto prohlídky návštěvníkům ukazují všechna vývojová stádia člověka, pravěké příbytky, nástroje i kostry. 6. B si mezitím prohlížela expozici Óóó Indiáni, kde jsme dostávali spoustu otázek a hledali na ně odpovědi. Poté se obě skupiny vyměnily. Dlouhou dobu jsme všichni obdivovali 3,5 metrů vysoký, chlupatý model mamuta s mládětem. Tak vysoký býval dospělý mamut, když se ho pokoušeli ulovit naši předkové.                                                                                                                                                   

       Po prohlídce muzea jsme se vydali na hrad Veveří, kde nás čekala poutavá prohlídka. Postupně jsme mohli vidět pokoje minulých majitelů a jejich manželek, knihovnu, hodovní síně, soukromé jídelny i obraz Madony z Veveří. Vše jsme opět završili nákupem suvenýrům a výstupem na věž. Informace, které jsme se dozvěděli na exkurzi, se nám v dějepise určitě budou hodit. Byl to moc hezký výlet a velice děkujeme učitelům dějepisu, kteří pro nás tuto krásnou exkurzi připravili.

 

Valentýna Horáková, Lenka Koňáková a Nela Mikulecká

b7.jpg
b6.jpg
b5.jpg
b4.jpg
b3.jpg
b2.jpg
b1.jpg