Klub logiky a deskových her

Od září 2017se na naší škole rozběhl Klub zábavné logiky a deskových her v rámci projektu OP VVV ZŠ Na Pražské, Pelhřimov.

Setkáváme se na dvě hodiny týdně. V klubu se věnujeme různým aktivitám, například hrajeme deskové hry – UBONGO, SET, které pracují s nácvikem kombinatorických schopností, strategické a logické hry trénující logiku, paměť, postřeh, hry založené na kódování, např. Lightbot.

Účastnili jsme se hodiny kódu. Hodina kódu je celosvětová akce, které se účastní desítky milionů žáků z více než 180 zemí světa. Na internetu jsou k dispozici jednotlivé výukové programy, nejsou požadovány žádné předchozí zkušenosti, aktivita je určena pro věk od 4 do 104. Hodina kódu je hodinovým úvodem do informatiky, má za cíl přiblížit programování a ukázat, že programovat se může naučit každý, že programování je zábavné a kreativní.

Zabýváme se hlavolamy, šiframi a kvízy. Asi největší oblibě se těší robotické stavebnice WeDo. Jsou to soupravy k úvodu do robotiky, jejich koncepce klade důraz jak na konstrukci modelů, tak na jejich programování k inteligentnímu chování. WeDo software je postaven na logickém řazení ikon na obrazovce počítače. Žáci se tak snadno naučí programy psát a přenášet na modely, k tomu mohou využívat softwarovou podporu k návrhu konstrukcí, stavbě i programování modelů. Žáci postupují od návrhu modelu k jeho konstrukci, pracují podle námětů, hledají alternativní řešení, rozvíjejí komunikaci a schopnost sdílet své myšlenky ve skupinové práci.

V klubu pracujeme ve dvojicích. Učíme se pracovat v týmu a při tom rozvíjet své logické uvažování, schopnosti a nadání, získáváme nové zkušenosti, zážitky a vědomosti, setkáváme se s partou podobně založených kamarádů. Především se naučíme smysluplně trávit volný čas.

Žáci z Klubu logiky

Školní rok 2018/2019

Od školního roku 2018/2019 bychom mohli náš Klub logiky přejmenovat na Klub programování. Skupina pokročilých žáků pracuje s ozoboty, s malými roboty. Žáci se zde naučí, jak ozobot vnímá své okolí a jak se v něm pohybuje. Také se zde naučí, jak zadávat Ozobotovi příkazy pomocí ozokódů, což jsou barevné kódy, na které Ozobot reaguje. Žáci se naučí Ozobota ovládat a směrovat pomocí ozokódů. Také se zde dozví, jak používat Ozobota na tabletu. Úkoly jsou založeny na matematice, ukáží však žákům i základy statistiky.

klub_logiky_1.jpg
klub_logiky.jpg

Hodina kódu

Hodina kódu je celosvětová akce, které se účastní desítky milionů žáků z více než 180 zemí světa. Kdokoliv může zorganizovat svoji akci v rámci Hodiny kódu. Jsou k dispozici jednohodinové výukové programy. Nejsou požadované žádné předchozí zkušenosti.

Určeno pro věk od 4 do 104.

Přidejte se a zorganizujte Hodinu kódu během 7. - 13. prosince ve výuce nebo se připojte sami doma.

Možnost registrace (není nutná) a náměty najdete na webových stránkách

Co je Hodina kódu?

Hodina kódu je hodinovým úvodem do informatiky, který má za cíl přiblížit programování a ukázat, že každý se může naučit jeho základy. Podívejte se na kurzy.

Kdy začne akce Hodina kódu?

Hodinu kódu může uspořádat kdykoliv a kdokoliv. Cílem kampaně je poskytnout Hodinu kódu desítkám milionů žáků v jednom týdnu 7. - 13. prosince, kdy slavíme Týden informatiky. Je stanovena nějaká konkrétní hodina? Ne. Hodiny kódu se můžeš zúčastnit kdykoliv během tohoto týdne. Jestliže nemůžeš, tak to zkus týden předtím nebo potom.

Proč informatika?

Každý student by měl mít možnost se učit informatiku. Pomáhá to podporovat dovednost, logiku a tvořivost při řešení problémů. Hned na začátku studenti získají základy pro úspěch v jakékoliv profesní dráze 21. století. Více ve statistikách na Code.org.

Jak se zúčastnit akce Hodina kódu?

Naplánujte ji zde tím, že si prohlídnete naši příručku. Hodinu kódu můžete organizovat na vaší škole nebo ve vaší komunitě, jako je mimoškolní klub, případně v práci. Můžete to zkusit i sami, jakmile začneme (datum: 3. prosinec).

Kdo pořádá akci Hodina kódu?

Hodina kódu je organizována  Code.org, veřejnou neziskovou organizací, která se věnuje zvyšování zájmu o informatiku ve společnosti, zvyšování účasti žen a menšin tím, že ji nabízí k dispozici na více školách. Též se velká skupina partnerů spojila k podpoře této akce — Microsoftu, Apple, Amazon, Boys and Girls Clubs of America, College Board a další.

K účasti na Hodině kódu zvou žáci z Klubu logiky

Hodina_kodu1.jpg