Německý jazykový kurz v Moravči

Ve dnech 23. – 25. 5. 2018 jsme my, žáci ZŠ Na Pražské, strávili 3 dny v kempu v Moravči, kde jsme se věnovali procvičování německého jazyka.

Kurz jsme zahájili ve středu ráno ve škole výrobou svých profilů, kam nám byly později zaznamenávány získané body ze všech aktivit. Poté jsme se objednaným autobusem přesunuli do Moravče.

Po ubytování, naobědvání se a polední pauze jsme začali s aktivitami. Protože bylo krásné počasí, strávili jsme skoro celé dny až do večera venku. Paní učitelky a žáci z devátých ročníků nám připravili německé aktivity plné sportu. Soutěžili jsme v týmech, jindy jako jednotlivci, hráli hru Bomba, měli noční hru plnou nejrůznějších úkolů, Vojta nás provedl Moravčí, koukali jsme na německé pohádky, dokonce si některé pohádky i zahráli a opravdu nás to bavilo.

Kryštof s sebou vzal i lano pro provazochodce, které nám napnul mezi stromy a my si po celou dobu kurzu mohli zkoušet naši zručnost a rovnováhu.

V pátek, v den odjezdu, se některým z nás ani nechtělo domů.

Závěrem bychom chtěli poděkovat oběma paním učitelkám a čtyřem žákům devátého ročníku – Kačce, Kristýně, Matyášovi a Kryštofovi, kteří pro nás připravili mnoho napínavých a zábavných soutěží. Doufáme, že v příštím roce si jazykový kurz opět užijeme.

Žákyně 7. ročníku

Kurz NJ v Moravči

Rodilý mluvčí v hodinách NJ

Od října 2017 naši školu, stejně jako v minulých letech, navštěvuje rodilý mluvčí. Jmenuje se Fabian a pochází z Německa.

Při hodinách s ním si žáci procvičí německý jazyk v praxi, zopakují gramatické jevy, a především mají možnost konverzovat se studentem, jehož mateřským jazykem je právě němčina.

Hodiny probíhají formou her, čtení, vyprávění apod.

S Fabianem se naši žáci, 5. – 9. tříd, budou setkávat po celý tento školní rok. Proto jsme velice vděční za spolupráci s Hodinou H, která nám toto zpestření výuky umožňuje.

Rodilý mluvčí

Rakousko

Z pondělí 22.5. na úterý 23.5. se na ZŠ Na Pražské konal výměnný pobyt žáků pelhřimovské základní školy s rakouskými žáky ze St. Valentinu. Rakouští žáci přijeli v 11 hodin dopoledne a v jednu hodinu se všichni přesunuli na náměstí na prohlídku Muzea rekordů a kuriozit a poté měli žáci hodinový rozchod. Okolo třetí hodiny odjeli do kempu v Moravči, kde hráli hry a večer si připravili divadlo v angličtině. V úterý odjeli ve 12 hodin do Tábora. Tam navštívili táborskou věž a podzemní katakomby. Mezi čtvrtou a pátou hodinou proběhlo loučení a rakouští žáci odjeli autobusem. Pelhřimovští žáci odjeli z Tábora v 6 hodin vlakem.

Rakousko

Výměnný pobyt žáků ZŠ Na Pražské se ZŠ Langenhart v partnerském městě St. Valentin

Ve dnech 10.-11. 5. 2016 se 20 žáků naší školy vydalo navštívit rakouské kamarády, se kterými si dopisovali přes školní rok. Cesta ubíhala rychle a ve 12 hodin jsme dorazili do našeho partnerského města, kde pro nás byl připraven pestrý program. Po společné hodině tance za doprovodu paní učitelky Ingrid, jsme šli do města, kde nás přivítali na radnici, řekli nám zajímavosti o městě St. Valentin a dostali jsme pěkné dárky. Poté jsme navštívili místní kostel a muzeum. Po odpoledním programu na nás už čekali rodiče rakouských žáků a šli jsme se ubytovat. Někteří z nás se jeli večer podívat na taneční vystoupení, jiní zašli do restaurace či hráli společenské hry.

Druhý den jsme se v 8 hodin sešli před školou a vydali jsme se společně do města Linz, kde jsme si prohlédli centrum v turistickém vláčku a navštívili jsme technické muzeum. Po obědě v McDonaldu jsme měli možnost nakoupit si suvenýry v obchodech. Odpoledne jsme se přemístili na výletní místo Pöstlingberg, kde jsme navštívili místní baziliku a muzeum pohádkových bytostí. Poté jsme se s našimi kamarády rozloučili a vyrazili zpět na cestu domů.

Během celého pobytu jsme s žáky mluvili anglicky a příležitostí ke konverzaci bylo opravdu hodně. S žáky zůstaneme nadále v kontaktu a těšíme se na jejich návštěvu v příštím školním roce.