+420 565 323 952

SDÍLEJTE NÁS        

8.A

Foto 8. A.jpg

Hokejové utkání Mistrovství světa v Praze

Ve čtvrtek 16. 5. 2024 se naši kluci Petr, Víťa, Kuba a Adam P. účastnili zájezdu pořádaného panem ředitelem do Prahy. Jeli fandit na hokejové utkání do O2 arény. Čekal je zápas Mistrovství světa mezi Finskem a Rakouskem.

Kromě napínavého zápasu se projeli metrem, prošli si arénu, koupili předražené občerstvení , od hostesek dostali helmy a brýle, viděli i televizní osobnosti.

Po utkání, které skončilo 3:2 pro Rakousko, se vydali k autobusu a po půlnoci přijeli zpět do Pelhřimova.

Pro všechny to byl obrovský zážitek, za který panu řediteli moc děkují!

Žákyně 8. A

 

 

Hokej4.jpg
Hokej3.jpg
Hokej2.jpg
Hokej.jpg

Hasičské cvičení na naší ZŠ

V úterý 14. 5. 2024 se na naší škole konalo hasičské cvičení. Na začátku 2. vyučovací hodiny se z rozhlasu ozval hlas pana ředitele, který nám oznámil, že vypukl požár v tělocvičnách a ať hned opustíme prostory školy.

Na nic jsme nečekali a s paními učitelkami Malou a Štefkovou jsme hned vyběhli ze tříd směrem k východu. Jakmile jsme byli venku, již přijížděla hasičská auta.

Rychlost hasičů byla neuvěřitelná, odvíjeli hadice, vysunuli záchrannou plošinu do oken vyšších pater, připravili nosítka,…

Když jsme se dozvěděli, že se jedná o cvičení, byli jsme rádi.

Žákyně 8. A

 

Hasiči.jpg

Žáci města St. Valentin na ZŠ Na Pražské

Dne 2. 5. 2024 jsme my, děti 8. a 9. ročníků, přivítaly žáky z rakouského města St. Valentin na naší škole. Spolupráce mezi oběma školami funguje již řadu let. Projekt vznikl proto, abychom měli možnost komunikovat v cizím jazyce, pro nás i rakouské děti je tímto jazykem angličtina.

Během školního roku si vzájemně píšeme a poté následuje setkání. Jeden rok jedeme my do Rakouska a druhý rok navštíví oni nás v České republice.

Tento rok nás naši rakouští kamarádi navštívili v Pelhřimově, kde jsme pro ně připravili pestrý program.

Po jejich příjezdu a vydatném obědě jsme žákům ukázali školu, dále nás čekalo oficiální uvítání se zástupci města a naším panem ředitelem.

Odpoledne nás autobus odvezl na Křemešník, prošli jsme si poutní místo a vydali se pěšky do Putimova. Cestou jsme plnili úkoly, abychom spolupracovali a komunikovali v angličtině. Například jsme učili rakouské kamarády české dialekty, oni nás naopak ty rakouské.

Po návratu do školy nás čekala večeře a zábavný večer. Někteří žáci si vyzkoušeli únikovou hru, museli splnit řadu úkolů, najít klíč a dostat se ze zamčené místnosti. Ostatní hráli míčové či společenské hry.

Druhý den jsme připravili snídani, a začal dvouhodinový program Hodiny H.

Hry byly zajímavé, komunikace probíhala v angličtině. Poté jsme se přesunuli na Beachwell, kde jsme hodinu a půl hráli přehazovanou a jiné míčové hry.

Po obědě následovalo představení našeho města rakouským žákům. Mimo jiné si prohlédli exponáty v Muzeu rekordů a kuriozit. Po společné části nás čekal rozchod, poslední hodinu jsme strávili procházkou po pelhřimovském náměstí.

A následovalo loučení. Vytvořili jsme si přátelství a společně si užili 2 hezké dny.

Velké díky patří paním učitelkám Krandové a Humešové.

V příštím roce čeká návštěva města St. Valentin naše mladší spolužáky.

Žákyně 8. ročníku

 

Exkurze do hlavního města

30. dubna 2024 jsme se společně s 8. B, paními učitelkami Fišarovou, Kalinovou a panem učitelem Bečkou vydali do našeho hlavního města, abychom si zde prošli Královskou cestu a navštívili komplex Pražského hradu včetně katedrály sv. Víta.

Po příjezdu do Prahy jsme šli procházkou po nábřeží k Národnímu divadlu, poté na Václavské náměstí, Staroměstské náměstí, k Pražskému orloji, uličkami k Prašné bráně a dále kolem Nerudova rodného domu U Dvou slunců směrem k Hradu.

První zastávkou se stala katedrála sv. Víta, kde jsme se dozvěděli něco o historii. Poté jsme zhlédli Vladislavský sál či baziliku sv. Jiří.

Z Pražského hradu jsme se přesunuli do Zlaté uličky, kde jsme měli 20minutový rozchod. Potom jsme šli zpět na Václavské náměstí, kde jsme celou exkurzi zakončili. 2hodinový rozchod nám všem udělal velkou radost, ovšem ucpaná pražská doprava už tolik ne.

I přesto jsme si celý den moc užili. Děkujeme!

Kristýna Sobková, 8. A

 

Praha9.JPG
Praha8.JPG
Praha7.JPG
Praha6.JPG
Praha3.JPG
Praha2.JPG
Praha.JPG
Praha 10.JPG
Praha 5.JPG
Praha 4.JPG

Německý jazykový kurz na ZŠ Na Pražské

Ve dnech 27. – 28. března 2024 se 22 vybraných žáků 7. a 8. ročníků účastnili jazykového kurzu v německém jazyce pod vedením paní učitelek Krandové a Štefkové.

V dopoledních hodinách prvního dne jsme začali jednoduchými hrami, díky kterým jsme se o sobě něco dozvěděli. Poté jsme hráli řadu různých her, mezi nimiž jsme hádali, koho nebo co představujeme, či zpívali karaoke.

Protože venku bylo hezké počasí, přesunuli jsme se po obědě ven, v okolí školy jsme si zahráli aktivity, běhací diktát či hledali protiklady.

Večer jsme si objednali večeři, zahráli si hry v tělocvičně a na samotný závěr únikovou hru, jež byla super.

Když jsme úspěšně unikli, šli jsme si lehnout do připravených tříd.

Ve středu po snídani nás na rozjezd čekala křížovka, ve které jsme se naučili nová slovíčka týkající se oblečení. Pak jsme si zahráli svižnou hru, při níž jsme vytvořili týmy a úkolem bylo v co nejrychlejším čase obléknout jednoho z družstva tak, aby z něj oblečení hned nespadlo.

Dále nás ještě čekalo několik her završených hrou Aukce, v níž jsme všichni uplatnili peníze, které jsme v průběhu celých dvou dní získávali za veškeré aktivity. Nakonec se rozhodlo o vítězích, kteří obsadili 1., 2. a 3. místo. Dostali moc hezké ceny. Ale ani my ostatní jsme nezůstali bez odměn.

Moc děkujeme za super akci a těšíme se na další.

Žákyně 8. A

 

k6.jpg
k5.jpg
k4.jpg
k3.jpg
k2.jpg

Beseda o výživě s paní Tulachovou

V pondělí 11. a 18. 3. jsme se účastnily přednášky s výživovou poradkyní a trenérkou fitness paní M. Tulachovou. Ta si pro nás, holky 8. ročníků, připravila seminář o zdravé výživě a zdravém životním stylu celkově. Povídali jsme si o správném cvičení, o posilování sebedůvěry, problémech naší generace, vztazích v rodině i ve škole a také o stresu a jeho zvládání.

Během celé besedy nám odpovídala na naše dotazy k těmto tématům.

Poslední hodina proběhla ve sportovním duchu, cvičili jsme si správné držení těla, které nás bolelo ještě několik dnů poté. 

Protože paní trenérka mluvila především z praxe a otevřeně, obě přednášky se nám líbily.

Děkujeme za ně. Žákyně 8. A

 

Vánoční bruslení

V pátek 22. prosince 2023 jsme my, žáci 8. A a 8. B kromě každoroční třídní vánoční besídky a rozdávání dárečků, podnikli 2hodinovou návštěvu pelhřimovského zimního stadionu. Celé dopoledne bylo super, moc jsme si to užili, zabruslili si, kluci si s pány učiteli Bečkou a Zourem zahráli hokej a paní učitelky Štefková a Krandová si po delší době zabruslily.

A nyní se už těšíme na Vánoce a nový rok 2024.

žáci 8. A

 

b15.jpg
b13.jpg
b9.jpg
b8.jpg
b5.jpg
b20.jpg
b19.jpg
b18.jpg
b17.jpg
b16.jpg
b14.jpg
b12.jpg
b11.jpg
b10.jpg
b7.jpg
b6.jpg
b3.jpg
b2.jpg
b1.jpg

Drážďany

V úterý 19. 12. 2023 se naše ZŠ Na Pražské vypravila na poznávací zájezd do Německa, do Drážďan. Exkurze se do největšího města Saska zúčastnilo 110 žáků 2. stupně a 6 pedagogů školy, kteří byli rozděleni do dvou autobusů.

Ráno v 7:30 hodin jsme se vydali na téměř 4hodinovou cestu.

Krátkou zastávku jsme absolvovali ještě v Čechách, v našem hlavním městě, kde jsme zároveň přibrali na paluby našich autobusů paní průvodkyně, které nás celým dnem provázely.

Cesta rychle ubíhala a v poledne jsme se již procházeli kolem zámku Moritzburg, kde jsme také navštívili krásnou výstavu 3 Haselnüsse für Aschenbrödel, věnovanou nejen českoněmecké pohádce Tři oříšky pro Popelku, ale především její hlavní představitelce Libušce Šafránkové.

Výstava a prostory, kde se tato vánoční pohádka natáčela, nás natolik okouzlily, že letošní Vánoce se bez této pohádky neobejdou.

V odpoledních hodinách nás autobusy odvezly do centra Drážďan, prošli jsme historickou část města, viděli kostel Frauenkirche, prošli se po vnějším opevnění galerie Zwingeru, která v současnosti prochází rekonstrukcí zahrad, kolem řeky Labe a poté již do centra města na vánoční trhy.

Na Starém městě na náměstí Altmarkt jsme dostali rozchod. Zde se každoročně konají vánoční trhy Dresdner Striezelmarkt. Tady jsme si nakoupili dárečky, ochutnali vánoční štolu, trdelníky, vánoční punč, a protože v blízkosti byla také nákupní centra, zavítali jsme i tam.

Celý den jsme si moc užili a s dobrou náladou a zážitky se vraceli domů.

Moc děkujeme nejen našim paním učitelkám a panu zástupci, že pro nás tento výlet uspořádali, ale také cestovní kanceláři School Travel s.r.o., pánům řidičům a paním průvodkyním, protože bez nich bychom si vánoční atmosféru Drážďan užít nemohli.

Už nyní se těšíme, co paní učitelky připraví v příštím školním roce.

L. Štefková a žákyně 8. ročníku

 

a13.JPG
a10.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a2.jpg
a15.JPG
a14.JPG
a12.JPG
a11.JPG
a9.jpg
a8.jpg
a7.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a1.jpg

Základní škola Na Pražské se stala Školou Paměti národa

Stejně jako v loňském i letošním školním roce se naše spolužačky Doubi Novotná, Amálka Hrdoušková, Kája Adamová, Adélka Bambuchová a Laura Kumžáková pod vedením pana učitele Nechvátala účastnily projektu Paměti národa.

Pamětnicí, o které projekt tvořily, se stala paní učitelka M. Charvátová, která je provedla 2. polovinou 20. století až do roku 1989.

Výstupem jejich práce byl videofilm, který byl představen v Humpolci na slavnostním ukončení celého projektu.

Na základě práce žáků a jejich učitelů se ZŠ Na Pražské stala v roce 2023 Školou Paměti národa.

žákyně 8. A

 

d4.JPG
d3.JPG
d2.JPG
d1.JPG

Návštěva pelhřimovské nemocnice - Den zdraví

23. listopadu se třídy 8. A a 8. B vydaly do pelhřimovské nemocnice. Zde probíhal projektový den Den zdraví. Byla tu připravena stanoviště, kde jsme se mohli zvážit, nechat si změřit tlak, cukr v krvi. Také nás učili, jak si správně umývat ruce, informovali o škodlivosti tabáku, psali jsme zajímavý test o našem těle a učili se správné resuscitaci.

Celá tato akce byla velice zajímavá a poučná.

žáci 8. A

 

 

c6.jpg
c5.jpg
c4.jpg
c3.jpg
c2.jpg
c1.jpg
b7.jpg
b5.jpg
b3.jpg
b2.jpg
b10.jpg
b9.jpg
b8.jpg
b6.jpg
b4.jpg
b1.jpg

Návštěva jihlavské zoo

1. listopadu jsme se my a 8. B vydali na exkurzi do Jihlavy, konkrétně do tamější zoo. Zde nás čekala přednáška na téma Šelmy. Nejen, že jsme si prošli pavilon šelem, ale prohlédli si lebky, kůži a jiné exponáty zvířat. Také jsme v týmech vypracovávali různé úkoly.

Po programu jsme se přesunuli do Cityparku, kde jsme dostali krátký rozchod, občerstvili se, nakoupili a poté odjeli zpět do Pelhřimova.

Děkujeme našim učitelům přírodopisu za hezkou exkurzi.

P. Knežik, 8. A

 

a3.JPG
a2.JPG
a1.JPG

Halloween na ZŠ Na Pražské

 

Ve středu 25. 10. 2023, den před podzimními prázdninami, se v naší škole konala Halloweenská stezka odvahy.

Stejně jako každý rok i letos si akci kromě předškoláčků, druháčků a třeťáčků užily i naše druhostupňové děti.

My, osmáci, jsme byli na jednotlivých stanovištích a také v roli průvodců. Moc nás to bavilo, protože jsme se mohli převléct do skvělých kostýmů, vyzdobit jednotlivá stanoviště i chodby školy, pustit tajemnou hudbu a užít si to tak naplno.

Děkujeme moc našim učitelům, že jsme toho mohli být opět součástí.

Za rok už naposledy…

 

5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpeg

Tour de Pražská

Dne 17. 10. 2023 se kolem naší školy běžel každoroční závod Tour de Pražská.

Mezi závodníky byli i naši kluci Adam Petroušek a Tomáš Houška, kteří obsadili krásné 2. a 3. místo.

Kluci, gratulujeme!

 

c1.jpg

Přespolní běh

Přespolní běh v městských sadech v Pelhřimově

Letošní ročník přespolního běhu se konal v městských sadech v úterý 3. 10. 2023. Z naší třídy se akce zúčastnili Áďa Výborná a Adam Petroušek.

Kluci se tentokrát neumístili, ale dívky obsadily ve své kategorii krásné 3. místo.

Holky, gratulujeme!

žákyně 8. A

 

b3.jpg
b2.JPG
b1.jpg

Projektový den

Projektový den 29. 9. 2023

 

V pátek 29. září jsme se společně se třídou 8. B, našimi třídními učiteli, paními učitelkami Krandovou a Šamalovou vydali za krásného počasí na krátký výšlap kolem Pelhřimova.

Od školy jsme se vypravili k rybníku Stráž, kde jsme si prohlédli novou cyklostezku, rozdělili se do týmů a čekala nás 1. zastávka, na které jsme plnili úkoly z angličtiny, němčiny a hádali známé hlášky z filmů.

Poté jsme zamířili do parku u Gymnázia a na náměstí. Zde jsme taktéž soutěžili a dostali půlhodinový rozchod.

Po návratu do školy byly vyhlášeny výsledky, získali jsme odměny a nakonec společně s učiteli šli na oběd.

Bylo to prima dopoledne.

Žáci 8. A

 

a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Muzeum Bible

Návštěva Malého muzea Bible ve Starém Pelhřimově

26. 6. 2023 jsme my, žáci 7. ročníku, společně s panem učitelem Nechvátalem, paními učitelkami Fišarovou, Kalinovou a Štefkovou navštívili Malé muzeum Bible ve Starém Pelhřimově. Čekal nás zde interaktivní program. Byli jsme rozděleni do 4 skupin a na 4 stanovištích jsme se dozvěděli různé informace o Bibli, jejím vzniku, psaní, tisku atd.

Vyzkoušeli jsme si práci s tiskařským strojem a prohlédli si různá vydání Bible, v mnoha jazycích, nahraných do audioknih nebo zpracované formou počítačové hry Minecraft a mnoho dalších.

Po programu jsme se vydali zpět do školy, ale ještě jsme stihli krátkou zastávku na zmrzlinu. ????

 

a16.jpg
a13.jpg
a12.jpg
a11.jpg
a8.jpg
a18.jpg
a17.jpg
a15.jpg
a14.jpg
a10.jpg
a9.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Řekni NE drogám

V pondělí 19. 6. 2023 se žáci 5. – 8. ročníků zúčastnili v učebně přírodopisu přednášky na téma Řekni Ne drogám. Byli jsme seznámeni s druhy drog, fakty s nimi spojenými, důvody, proč drogy nebrat a s příběhem vyléčené feťačky.

Děkujeme za poučné dopoledne a snad nikdy si s takovými látkami nebudeme zahrávat.

 

a2.jpg
a1.jpg

Školní výlet

Český ráj – školní výlet tříd 7. A a 7. B

 

Ve dnech 12. – 14. 6. 2023 jsme podnikli společně s panem ředitelem Charouzkem, paní učitelkou Krandovou a třídními učiteli – panem učitelem Bečkou a paní učitelkou Štefkovou výlet do Českého ráje.

V pondělí ráno v 7 hodin přijel ke Strachovským rybníkům autobus s károu a začalo nakládání kol. Kola jsme museli rozebrat a uložit do přívěsu. V 7:30 hodin přišel zbytek posádky – turisté, nebo jak říkal pan ředitel, pěšáci. Krátce na to jsme se vydali na cestu.

Kolem poledne nás čekalo první z mnoha dobrodružství, autobus nás vysadil nedaleko Drábských světniček, turisté se vydali na svůj první výšlap, do obce Olšina, kde je poté vyzvedl autobus a odvezl k hradu Kost, odtud už šli směrem ke kempu Nebákov, kde jsme byli ubytováni.

Po cestě vzniklo mnoho krásných fotek, protože tamější příroda je úžasná.

Cyklisté stejně jako pěšáci začali svoji cestu v Drábských světničkách a zakončili ji asi po 25 km v kempu Nebákov.

Zatímco cyklisté vedeni panem ředitelem a panem učitelem Bečkou měli cestu klidnou bez větších zádrhelů, turisté vedeni paními učitelkami přešli jednu odbočku, a to pro ně znamenalo zdržení se asi o 2 km. Po cestě však měli o zábavu postaráno, vyfotili se u mlýnského kola, kde byla natočena pohádka S čerty nejsou žerty, udělali několik zastávek v tamějších občerstveních a v samém závěru cesty prošli oblast, kde se natáčel film Jak dostat tatínka do polepšovny. Během prvního dne tak děti ušly téměř 15 km. Stejně tak i cyklisté navštívili vesničku Vesec, kde se zmíněný film natáčel, projeli údolím Plakánek a ještě před tím se zastavili u stavení herce Josefa Dvořáka.

V závěru dne nás čekalo ubytování se, pro některé v chatkách, pro jiné v hlavní budově kempu. V 18:30 hodin jsme dostali večeři, mohli si vybrat ze dvou jídel a pak už nás čekala volná zábava. Někteří jsme využili krásného počasí a vykoupali se v rybníku za kempem, jiní hráli deskové hry, karty nebo vybíjenou a kluci si zahráli fotbálek.

Ve 22 hodin jsme měli večerku a šli ležet.

Druhý den ráno jsme se nasnídali, cyklisté v 10 hodin odjeli k zámku Hrubá Skála, turisté nasedli do autobusu a vydali se tamtéž. Odtud si dali asi 10kilometrový výšlap po oblasti Hruboskalska, kde se prošli kolem Kopicova statku, skalních reliéfů, hradu Valdštejn a symbolického hřbitova horolezců Cintorín. Poté jsme navštívili několik vyhlídek, z nichž nejkrásnější byla ta poslední – Mariánská s výhledem na Trosky a Hrubou Skálu. Cyklisté měli v tento den scénář obdobný. Dokonce si někteří jezdci zasoutěžili o kolo pana ředitele. Pan ředitel vyhlásil soutěž o bikera roku. Titul a kolo mělo připadnout tomu, kdo u Hrubé Skály projede Myší dírou. Nikomu z deseti soutěžících se tato výzva nepodařila splnit, a tak titul zůstal neudělen a kolo majitele nezměnilo. J

Jediné, co nám náladu na chvíli pokazilo, byl déšť, který nás zastihl u Valdštejna. Po návratu do kempu jsme se všichni osušili, navečeřeli a po 20. hodině nám pan řidič s učiteli připravili ohýnek, buřty a opékali jsme. Bylo to super. Pak jsme už šli všichni spát.

V poslední den výletu jsme se po probuzení nasnídali, svlékli ložní prádlo, sbalili, rozloučili s kempem a všichni se vydali od kempu směrem k hradu Trosky. Cyklisté byli samozřejmě rychlejší, ale v cíli jsme se nakonec sešli všichni. Zájemci se společně s panem učitelem Bečkou vydali přímo na hrad, zbytek výpravy počkal v podhradí. Poté jsme se přesunuli do Prachovských skal. Ti, co chtěli, si je prošli společně s paní učitelkou Štefkovou a panem učitelem Bečkou, ostatní počkali před vstupem do skal, kde byla řada obchůdků a občerstvení.

Poslední zastávka, která nás všechny čekala, byl Oborský rybník, zde počkali turisté na cyklisty, všichni se občerstvili, někteří i vykoupali, pan řidič s pány učiteli a dětmi naložili kola do přívěsu, poloučili jsme se s Českým rájem a vydali se na cestu domů. Do Pelhřimova jsme přijeli po 19. hodině.

Celý výlet se opravdu vydařil, všichni jsme si ho moc užili, velice děkujeme panu řediteli a ostatním učitelům za bezvadný výlet. Kdybychom mohli, jedeme hned znovu. ????

 

a9.JPG
a8.JPG
a7.JPG
a6.JPG
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.JPG
a1.jpg

Dopravní soutěž

V pátek 28. dubna 2023 se na dopravním hřišti konalo školní kolo dopravní soutěže.

Žáci, kteří měli při vyplňování teoretických testů nejnižší počet trestných bodů, se zúčastnili praktické části, která spočívala v prokázání jezdeckých dovedností na silničním kole.

Naši třídu reprezentoval Ríša Faltus, který nakonec skončil na krásném 3. místě.

Ríšovi děkujeme za účast i pěkné umístění. 

 

žákyně 7. A

 

Listování s Lukášem Hejlíkem

Ve čtvrtek 4. května 2023 se všichni žáci 6. – 8. tříd zúčastnili v zasedací místnosti Městského úřadu Listování.

My 7. A jsme nesměli chybět. J

Lukáš Hejlík, herec a gurmán společně s herci Markétou Lánskou a Alanem Novotným nás seznámili s knížkou Život k sežrání.

Během 60 minut nás seznámili s knihou francouzského spisovatele Mikaela Olliviera formou interpretace vybraných částí knihy v podobě scénického čtení.

Velice se nám jejich divadelní představení líbilo a opravdu jsme si ho užili.

Na závěr jsme poprosili pana Hejlíka o společné foto.

 

Žáci 7. A

 

c4.jpg
c3.jpg
c2.jpg
c1.jpg

Čarodějná stezka

 

28. 4. 2023 se konala na ZŠ Na Pražské tradiční čarodějnická stezka s angličtinou.

Paní učitelky Krandová a Šamalová s panem učitelem Bečkou a žáky 7. a 8. ročníků připravili pro předškoláky a žáky 1. tříd trasu, při které si všichni užili spoustu legrace a dobrodružství.

V 15 hodin jsme se my, pomocníci, sešli a začali zdobit školu, poté se namalovali, převlékli a čekali na dětičky.

Během 3 hodin prošla stezku v kostýmech spousta malých dětí. Starší žáci naší školy si pro ně připravili stanoviště s různými úkoly. Stejně jako děti i my jsme měli na sobě převleky.

Děti si na jednotlivých stanovištích zopakovaly anglická slovíčka, která se naučily během školního roku, vyzkoušely si střelbu z luku nebo se proběhly na opičí dráze. Pohybu a legrace si užili také při tanci a zpěvu anglických písní. Na jiném stanovišti na odvážlivce čekala ochutnávka jídel či poznávání zvířátek. Za splněné úkoly děti získaly krásné ceny a na samém závěru také diplom.

Všemi stanovišti nás provázela hudba, která navozovala strašidelnou atmosféru. Celé odpoledne jsme si všichni opravdu užili.

Už nyní se těšíme na příští rok.

 

Verča Kořínková, 7. A

 

b5.JPG
b4.JPG
b3.JPG
b2.jpg
b1.jpg

Žáci 7. a 8. ročníků v rakouském St. Valentinu

Dne 26. 4. 2023 jsme se my, 22 žáků 7. a 8. tříd, společně s paními učitelkami Humešovou a Krandovou vypravili do rakouské školy, do našeho partnerského města St. Valentin.

Cesta trvala asi 3 a půl hodiny. Po příjezdu jsme si užili různé aktivity.

Po seznámení jsme vyrazili na náměstí, kde jsme měli rozchod a poté navštívili tamější muzeum.

Než jsme šli spát, ještě jsme si zahráli hry ve škole.

Druhý den ráno jsme se zúčastnili hodiny angličtiny a hudební výchovy, pak se sbalili a při cestě domů ještě navštívili jump arénu, která byla super.

Celý výměnný pobyt se nám moc líbil a už se těšíme na příští rok, kdy naši rakouští kamarádi na oplátku navštíví Pelhřimov.

 

Vali Horáková a Eli Pohanová, 7. A

 

a9.JPG
a8.JPG
a7.JPG
a6.JPG
a5.JPG
a4.JPG
a3.JPG
a2.JPG
a1.JPG

Jarní laťka

Ve čtvrtek 20. dubna 2023 se naši spolužáci Doubi Novotná, Mára Novák a Adam Petroušek zúčastnili lehkoatletické olympiády.

Všichni byli výborní, ale cenný kov si odnesl jen jeden z nich. Marek zazářil ve skoku vysokém a obsadil 3. místo.

Děkujeme za skvělou reprezentaci třídy i školy a gratulujeme!

Žákyně 7. A

 

b1.JPG

Turnaj ve vybíjené

13. dubna 2023 se žákyně 6. a 7. ročníků sešly v pelhřimovské sportovní hale, aby se pokusily vybojovat cenný kov.

Po několika hrách s Kamenicí n. Lipou, Žirovnicí nebo pelhřimovskou ZŠ Krásovými domky nastala osudová chvíle, dívky se dostaly až do bitvy o medaile.

S Košeticemi a ZŠ Komenského sice prohrály, ovšem na „bednu“ se probojovaly. Umístily se na krásném 3. místě!

Bronz si kromě jiných dívek na svém krku odnesly i naše žačky Kristýna Paulíková a Adéla Výborná.

Gratulujeme, holky!

Žáci 7. A

 

a2.JPG
a1.JPG

Vánoční besídka 7.A

22. prosince jsme měli poslední školní den v roce 2022, proto jsme si den řádně užili.

Ráno jsme měli třídní besídku, předali si dárečky, podívali se na kousek vánoční pohádky, ochutnali cukroví, zazpívali si koledy a zahráli Aktivity.

Od 10 do 11 hodin jsme pak společně se třídou 6. B šli na beachwell, kde jsme si zahráli volejbal, přehazovanou nebo fotbálek.

A během poslední hodiny jsme uklidili třídu a šatní skříňky. Pak už nás čekal jen oběd a hurá domů na prázdniny.

Žáci 7. A

b6.JPG
b5.JPG
b3.JPG
b2.JPG
b1.JPG

7.A ve vánoční Vídni

21. 12. 2022 se naše škola vypravila na poznávací zájezd do Vídně.

Zájezdu do hlavního města Rakouska se zúčastnilo 103 žáků 2. stupně a 6 pedagogů školy, kteří byli rozděleni do dvou autobusů. Z naší třídy jsme jeli skoro všichni, byl to tak trochu třídní výlet. J

Brzy ráno přijely 2 autobusy, my zabrali půlku 1.

Cesta rychle ubíhala a dopoledne jsme se procházeli zahradami zámku Schönbrunn a vánočním trhem. V odpoledních hodinách nás autobusy odvezly do centra Vídně, kde jsme prošli historickou část města, Hofburg, dóm sv. Štěpána, Kärtner Strasse nebo Operu.

Na závěr exkurze nás čekaly vánoční trhy před radnicí. Zde jsme si nakoupili dárečky, ochutnali preclíky, trdelníky, pravé Mozartovy koule, vánoční punč a s dobrou náladou a zážitky se vraceli domů.

Výlet jsme si moc užili a už se těšíme, co paní učitelky připraví v příštím školním roce.

Žákyně 7. A

 

a9.JPG
a8.JPG
a7.JPG
a6.JPG
a5.jpg
a4.JPG
a3.JPG
a2.JPG
a1.JPG

Projektový den

V pátek 18. 11. 2022 se konal projektový den, během kterého jsme se věnovali zábavnou formou pracovním činnostem nebo cizím jazykům.

Někteří z naší třídy se účastnili anglického projektu Bankovní loupež, některé holky odjely na exkurzi do Vida! v Brně, kluci byli v dílnách a vyráběli model školy s panem učitelem Zourem a my zůstaly v naší třídě a společně s panem učitelem Bečkou a naší paní učitelkou Štefkovou měly „anglickoněmeckočeské dopoledne“.

Kromě cizojazyčných aktivit, zpívání německé písničky a aukce (kde jsme vydělaly balík peněz, jen škoda, že falešný J), jsme hrály s učiteli také hry v rámci českého jazyka – skládání slov, vět a jazykové domino, které nám chvílemi dalo zabrat. Bylo ale super!

Během tohoto dopoledne jsme si zopakovaly všechny tři jazyky a dokonce se i pobavily.

A. Bambuchová, V. Kořínková, N. Simandlová, K. Sobková, A. Štěpánková

 

Projekt. den.jpg
Projekt. den 6.jpg
Projekt. den 5.jpg
Projekt. den 4.jpg
Projekt. den 3.jpg
Projekt. den 2.jpg

Projektový den - Bankovní loupež

Projektový den

Dne 18. 11. 2022 byla pro žáky sedmých a osmých ročníků připravena anglická hra s názvem Bankovní loupež.

Žáci dostali na začátku projektu zápisník detektiva, ten obsahoval slovní zásobu na téma z oblasti kriminality, příběh tří teenagerů, kteří vyloupili banku, a také spoustu her, jež jsme celé dopoledne hráli.

Žáci sbírali peníze, které pak vsadili do poslední hry s názvem Aukce. Celým projektem nás doprovázela píseň Money, money.

Na závěr pak děti dostaly sladkou odměnu. Všichni jsme si den užili, zasmáli se i zazpívali.

 

a2.jpg
a1.jpg

Vida! science centrum v Brně

 

18. listopadu 2022 jsme my, některé holky, ze 7. A navštívily společně s vybranými žáky ostatních tříd Vida! centrum v Brně. Zde jsme navštívily vybranou vědeckou oblast výstavy.

Každá z nás dostala papírek, kde byly informace o tom, kdy a kde začíná náš program. Ten byl velice zajímavý a naučný. Zkoušely jsme zajímavé pokusy, dozvěděly se mnoho nového.

Všechny jsme si celý den užily a velmi se nám líbilo.

Barča Kostková a Dia Pechová

 

Vida.jpg
Vida 6.jpg
Vida 5.jpg
Vida 4.jpg
Vida 3.jpg
Vida 2.jpg

Projektový den v 7. A

V pátek 4. 11. 2022 u nás ve třídě proběhl projektový den. Tuto akci měly ještě třídy 6. A i B a 7. B.

My začali finanční gramotností s třídní paní učitelkou, kde jsme si povídali o penězích, platebních kartách a rodinném rozpočtu.

2. hodinu nás navštívil pan Ing. Tomáš Starosta, finanční poradce, který si s námi povídal o současné finanční situaci, hodnotě peněz a především o spoření.

Poté nás čekal další blok, dopravní výchova s třídní paní učitelkou. Měla pro nás připravený test a pracovní list na téma Bezpečně z domova do školy a zpět.

Dále následovala hodina sexuální výchovy s mentorkou Janou Orsini Fričovou. Na hodiny tohoto posledního bloku jsme byli rozděleni na skupiny holek a kluků 7. tříd.

Po přednášce jsme my, holky, byly v naší třídě s paní učitelkou Štefkovou a kluci v 7. B s panem učitelem Bečkou. S paní učitelkou jsme si povídaly o vztazích, prvních láskách i dokonalém muži. J

Den jsme zakončili v počítačové učebně, kde jsme psali dopravní testy a opakovali naše znalosti z dopravní a finanční gramotnosti.

Nakonec jsme se vydali na oběd a pochutnali si na buchtách s mákem a tvarohem.

Eliška Pohanová a Adéla Výborná

 

a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Tour de Pražská

V pondělí 24. 10. 2022 odpoledne se jako každý rok konal kondiční běh Tour de Pražská kolem naší školy. Ani my, žáci 7. A, jsme nesměli chybět.

Akce jsme se zúčastnili v tomto složení: Kristýna Paulíková, Eliška Pohanová, Adéla Výborná, Petr Knežik, Pavel Pech a Adam Petroušek.

Nejúspěšnější z nás byli kluci Petr s Pavlem, kteří obsadili krásné 2. a 3. místo ve své kategorii.

Oběma moc gratulujeme! ????

 

Žákyně 7. A

a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Výlet do Prahy

Ráno 12. 10. 2022 jsme my, třídy 7. A i 7. B, jeli na plánovanou exkurzi do Prahy.

Setkali jsme se u Strachovských rybníků a nedočkavě čekali na autobus.

První zastávkou v Praze byl areál Břevnovského kláštera včetně kostela sv. Markéty, kde jsme měli připravený velmi podrobný výklad, ten se nám oproti plánovanému programu prodloužil a se zpožděním jsme odjížděli na Vyšehrad, kde byla další zastávka.

Paní učitelka Fišarová nám dala výklad o tomto významném místě a poté jsme šli na Vyšehradský hřbitov, místo odpočinku významných českých osobností. Poté jsme dostali úkol vyplnit pracovní list vztahující se k navštíveným místům Prahy.

Posledním místem našeho výletu mělo být obchodní centrum Chodov, ale to jsme bohužel nestihli. Moc nás to všechny mrzelo, tak učitelé vymysleli, že se cestou domů zastavíme alespoň v McDonald´s.

Potom už nás čekala jen cesta domů a plánovaný příjezd na 17. hodinu jsme perfektně stihli.

Žákyně 7. A

a14.jpg
a13.jpg
a12.jpg
a11.jpg
a10.jpg
a9.jpg
a8.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Přespolní běh

Dne 4. 10. 2022 vybrané žáky 2. stupně naší školy čekal přespolní běh.

Ráno jsme se společně s panem učitelem Zourem vydali do Městských sadů. Když jsme přišli na místo, bylo tam více škol a žáci se již pomalu rozcvičovali. Pan učitel nám rozdal startovní čísla a my se k ostatním přidali.

Jako první na trať vybíhali chlapci z šestých a sedmých tříd, poté běžela děvčata ze stejných ročníků.

Stejným způsobem to probíhalo i ve vyšších třídách.

Po doběhu všech žáků přišlo na řadu vyhlášení.

Nejlepší umístění, první místo, měli chlapci z šestých a sedmých ročníků, což znamená, že postoupili do okresního kola, kde však bohužel na příčky vítězů nedosáhli.

Úspěšná byla také děvčata z osmých a devátých ročníků, která skončila na třetím místě. Ostatní žáci tak úspěšní nebyli, ale není důležité vyhrát, nýbrž se zúčastnit. 

                                                                                                                                                                Adéla Výborná, 7. A

 

b2.JPG
b1.JPG

Začátek školního roku 2022/2023

Ve čtvrtek 1. září 2022 začal nový školní rok. O den později žáci neusedli do lavic, jak byli předchozí roky zvyklí, ale vydali se na bezmála 6kilometrovou procházku kolem Pelhřimova. Na stezce před Starým Pelhřimovem čekaly na žáky 7. A a 7. B úkoly z českého, anglického i německého jazyka a ze všeobecných znalostí. Se všemi nástrahami se novopečení sedmáci statečně popasovali, za což obdrželi sladkou odměnu.

Celé dopoledne jsme zakončili na Malé scéně KD Máj, kde se v rámci mistrovství Evropy v basketbalu rozprostřela fanzóna. Žáci si mohli vyzkoušet hod na koš, jak vysoko vyskočí či basketbal 3 na 3.

 

a8.jpg
a10.jpg
a9.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Vystoupení Pelhřimovské taneční akademie

23. 6. 2022 se třídy 6. A a 6. B zúčastnily vystoupení Pelhřimovské taneční akademie. Celým programem provázel pan Václav Žoudlík a jeho žáci, tanečníci latinskoamerických tanců, publiku předvedli mnoho krásných tanců.

Na závěr představení si všichni diváci v hledišti mohli zatančit tanec, který na pódiu tančil moderátor a tanečníci.

Celý program se dětem líbil, především krásné šaty tanečnic.

 

Žáci 6. AB

 

b1.jpg

Vystoupení ZUŠ

Vystoupení Základní umělecké školy Pelhřimov

V úterý 14. června se třídy 6. A a 6. B zúčastnily vystoupení ZUŠ Pelhřimov v Divadle Lubomíra Lipského. Během bezmála dvouhodinového vystoupení pro ně byla připravena série tanců, která všechny žáky velice zaujala. Největší zájem obou tříd byl o představení žákyň pátého ročníku ZUŠ, neboť v této kategorii tančilo několik našich spolužaček.

Z 6. A se na jevišti představily Vája Horáková a Adélka Bambuchová. Holky předvedly skvělé výkony, čímž si stejně jako ostatní tanečníci a tanečnice vysloužili bouřlivý potlesk.

 

Žákyně 6. A

 

Foto: Facebook ZUŠ Pelhřimov a archiv L. Štefkové

 

a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Rekord

Účastnili jsme se rekordu

Dne 10. 6. 2022 jsme se na pelhřimovském náměstí v rámci festivalu Rekordů a kuriozit účastnili rekordu – 2182 lidí zazpívalo hymnu Evropské unie, Beethovenovu Ódu na radost.

Tuto skladbu jsme nacvičovali několik hodin o hudební výchově. Někteří z nás dokonce nejen zpívali, ale také hráli v orchestru ZUŠ.

Po zpívání jsme dostali krátký rozchod, takže jsme si mohli prohlédnout a navštívit stánky a atrakce připravené na náměstí.

                                                                                                                                                                                          žáci 6. A

 

b4.jpg
b3.jpg
b2.jpg
b1.jpg

Výměnný pobyt pelhřimovských a dolnokubínských žáků

Dočkali jsme se! 23. 5. 2022 přišel konečně den, kdy jsme mohli po několika letech covidových restrikcí opět podniknout školní výlet a blíže poznat naše partnerské město Dolný Kubín.

My, třída 6. A, 6. B a učitelský dozor Mgr. Lucie Štefková, Mgr. Tomáš Bečka, Mgr. Jaroslava Novotná a Mgr. Pavel Kranda jsme se v 6 hodin ráno sešli u školy a vyrazili směr Slovensko.

Když jsme přijeli do Dolnýho Kubína, přivítali nás učitelé s paní ředitelkou a žáci 6. tříd. Po celý náš pobyt jsme se stravovali ve školní jídelně, ubytováni jsme byli ve školní tělocvičně.

První den jsme si prohlédli Dolný Kubín a na zahradě naší partnerské školy Petra Škrabáka pro nás naši slovenští kamarádi připravili zajímavou poznávací hru a opékání buřtů.

Druhý den po snídani jsme si připravili batohy, oblékli se do sportovního oblečení a vyrazili na výlet. Čekala nás prohlídka skanzenu Zuberec a absolvovali jsme výstup na Roháče.

I když byl výstup chvilkami náročnější, užili jsme si během dne spoustu legrace a ušli úžasných 15 km.

Po túře jsme si sbalili plavky, osušky a vydali se do místního aquaparku, kam jsme se moc těšili a užili si spoustu zábavy.

Ve středu, v poslední den našeho výletu, jsme po snídani jeli na pltě sjíždět řeku Oravu.

Poté jsme navštívili Oravský hrad. Čas utíkal jako voda, ve škole na nás čekal ještě oběd, rozloučení s našimi novými kamarády a pak už návrat domů.

Cesta domů utíkala velmi rychle, protože jsme byli plni nových zážitků a příjemně unavení.

 

O týden později, ve dnech 1. – 3. 6. 2022, přijeli slovenští žáci a jejich učitelé k nám. Pro slovenské hosty jsme taktéž připravili mnoho zajímavých aktivit.

Děti si v Pelhřimově prohlédly památky, zavítaly na akce spojené se Dnem dětí u kulturního domu Máj a po náročném dnu, který strávily cestováním a prohlídkou Prahy, v pátek dopoledne oddechovaly v areálu Beach well. Zahrály si plážový volejbal a minigolf.

V pátek jsme si všichni ještě zahráli hry na školním hřišti a po obědě se už slovenská výprava vydala na cestu domů.

Celý výměnný pobyt se nám moc líbil a už teď se těšíme na další školní akce! J

Adéla Výborná, 6. A

 

a17.jpg
a16.jpg
a15.jpg
a14.jpg
a13.jpg
a12.jpg
a11.JPG
a10.JPG
a9.JPG
a8.JPG
a7.JPG
a6.JPG
a5.JPG
a4.JPG
a3.JPG
a2.JPG
a1.jpg

Tour de Pražská

Po delší časové odmlce nám COVID konečně dovolil, aby se konal již IV. ročník kondičního běhu, který je určen pro žáky naší školy. Velkolepá akce s názvem Tour de Pražská se uskutečnila 11. 5. 2022 v tradičních kategoriích, ve kterých si i 6.A našla své favority. Holky i kluci běželi hned 3 okruhy, tedy dohromady 1 500 m, přes školní zahradu, pod tělocvičnami, školní hřiště a bránou zpět před školu do cíle za krásného letního počasí a hlavně za velkého množství diváků a povzbuzovatelů! Sáře Moranové patří velký dík za odvahu přihlásit se, zúčastnit se  a dokázat si, že na „to“ má! A opomenout ani nesmíme našeho vítěze Péťu Knežika, který na bedně bral hned ten nejvyšší stupínek a zaslouženě si pak vychutná hlavní výhru – volný vstup do pelhřimovského bazénu na 3 hodiny.

Mockrát děkujeme, že jste tak krásně a úspěšně reprezentovali naši třídu 6.A!

 

a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Biologická olympiáda


Jako každý rok se i letos konala na naší škole biologický olympiáda. Ve školním kole, které proběhlo v lednu čekal na soutěžící test znalostí, poznávání rostlin a živočichů a laboratorní práce. Soutěžící byli rozdělení do dvou kategorií 6.- 7. ročník v první  a  8. -9. ročník v druhé kategorii. Každý z žáků musel také splnit vstupní úkol na vybrané téma a napsat práci. Vítěz v každé kategorie následně postoupil do okresního kola, které se konalo v dubnu.
 

Projektový den

V pátek 29. 4. se naše třída 6.A zúčastnila projektového dne, který byl pokračováním témat z listopadového prvního setkání, které se neslo v duchu sexuální, dopravní výchovy a finanční gramotnosti. První hodinu jsme měli finanční gramotnost s panem Tomášem Starostou, ve které jsme si povídali o tom, jaké máme do budoucna cíle, za co nejvíce utrácíme a jak můžeme spořit. Druhý blok finanční gramotnosti jsme strávili ve velké jazykové učebně s počítači a věnovali se programu „Peníze kolem nás“, kde jsme si lámali hlavy s finančními tématy. Odbornou sexuální výchovou nás provedla paní Jana Fričová, ve které jsme se zabývali tématem „Já a moje já“. Během přednášky jsme probrali otázky strachu, emoční stránku dospívání, sebevědomí, hodnocení druhých a jak během dospívání zvládnout vztah s rodiči. V druhé hodině sexuální výchovy jsme o sobě navzájem zjišťovali informace různého charakteru bez předsudků, na své osoby jsme si vymýšleli skutečné vlastnosti, které nás charakterizují a na zadaný problém z oblasti dospívání jsme nalezli hned několik řešení tak, abychom s ním byli v emočním i etickém souladu. V rámci dvouhodinového dopravního bloku jsme strávili čas na dopravním hřišti, následně jsme se vrátili na školní hřiště plnit úkoly ohledně dopravní výchovy, které si pro nás připravila paní učitelka. Potom jsme šli na oběd a domu.

Děkujeme za příjemně strávený den plný užitečných a zajímavých informací.

 

a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Vybíjená

Okresní kolo ve vybíjené

Žákyně 6. a 7. ročníků se zúčastnily okresní kola ve vybíjené, které se konalo 29. 3. ve sportovní pelhřimovské hale. Naši třídu 6. A reprezentovaly Kikča Paulíková s Kristýnkou Sobkovou. Tým našich děvčat nejprve vítězně hrál se ZŠ Senožaty, což holky motivovalo do dalších zápasů. Celý turnaj byl velice akční a zároveň namáhavý, protože děvčata nevypustila ani jeden odehraný zápas. Po všech utkání následovalo vyhlášení vítězů, rozdání diplomů a medailí. Na vítězném prvním místě se umístil Humpolec, druhou příčku braly Počátky a třetí místo si vybojovala ZŠ Na Pražské! V záplavě radosti a euforie si dívky užily celý den, který zakončily fotografiií a zaslouženou gratulací od pana ředitele.

                                                                       Děkujeme za účast a moc gratulujeme k úspěchu!

 

a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Recitační soutěž

Moc gratulujeme k velkému úspěchu naší spolužačce Váje Horákové, která se umístila na krásném 4. místě v recitační soutěži městského kola, která se konala 17. 3. v Městské knihovně. Jsme pyšní, že je Vája součástí naší třídy a že nás tak krásně reprezentuje! Děkujeme!  

 

Madagaskar

V úterý 15. 3. 2022 jsme po dlouhé době vyrazili za kulturou, resp. promítání dokumentu „Madagaskar – Adamův příběh pradávné Lemurie“. Autor dokumentu Adam Lelek se zúčastnil unikátního madagaskarského rituálu famadihana, během něhož dochází k exhumaci nebožtíků. Na Madagaskaru se setkal i s nejošklivějším tvorem planety a prožil nefalšované peklo na madagaskarských silnicích.

 

b2.jpg
a1.jpg

Lyžařský kurz

Hodnocení kurzu  5. a 6. roč.

sobota - 26. 2. 2022

 Do Bedřichova jsme přijeli kolem 12.00 hod. Vyložili jsme věci, ubytovali jsme se a šli na oběd. Odpoledne šly všechny děti s běžkami na stadion, který byl hojně zaplněn trénujícími běžkaři. Naši děti si vyzkoušely zapnout běžky a začaly první kroky na běžkách. Po asi hodinovém tréninku na stadionu jsme všichni vyrazili na Novou louku a zpět (5 km). Poté jsme děti rozdělili  dle výkonnosti na dvě skupiny. 

Děti, které neměly běžky šly s dětmi 3. a 4. roč. na seznamovací procházku po Bedřichově.

1. družstvo 

neděle - 27.2.

   Dopoledne měla 1. skupina výcvik na sjezdových lyží, 2. skupina měla výjezd na běžkách k Šámalové boudě a Blatnému jezírku a zpět na stadion. (7-8 km).

   Odpoledne se obě skupiny vyměnily.  1. družstvo jelo na běžkách okruh asi 10 km.

pondělí - 28.2.

    1. družstvo dopoledne zdolalo na běžkách Hřebínek (kultovní místo běžkařů v Jizerkách -12 km), odpoledne probíhalo sjezdové lyžování

    2. družstvo mělo dopoledne sjezdové lyžování v Bedřichově, odpoledne okruh na běžkách asi 8 km

úterý - 1.3. 2022

    Všechny děti (85!!!) odjely dvěma busy na celodenní sjezdové lyžování na Tanwaldský Špičák. 

středa - 2. 3.

    Volné dopoledne - procházka kolem Bedřichova, odpoledne 3-hodinový pobyt v libereckém bazénu.

čtvrtek - 3.3.

    1. družstvo mělo dopoledne sjezdové lyžování v Bedřichově, odpoledne jsme vyrazili na běžkách na "královskou etapu"  Hřebínek - Kristiánov - stadion - (22 km). Celý okruh odjelo 7 žáků, ostatní měli kratší variantu (12 km).

    2. družstvo jelo dopoledne na běžkách na Hřebínek (12 km), odpoledne mělo sjezdové lyžování v Bedřichově.

pátek -  4.3.

   1. družstvo objelo na běžkách okruh kolem Bedřichovské přehrady (14 km), odpoledne volné lyžování v Bedřichově.

   2. družstvo lyžovalo dopoledne na sjezdových tratích v Bedřichově, odpoledne jelo na závěrečný výlet na běžkách  10 km

Počasí a sníh: LEPŠÍ  TO  BÝT  NEMOHLO

Stravování: snídaně, oběd, večeře, vše včetně pití,  2. večeře (chleba s pomazánkou).  Vše bylo velmi chutné, děti si mohly přidávat.

Chování dětí: VÝBORNÉ!!!

Vyúčtování: ubytování a stravování - 650,- x 7dní = 4 550,-

                      doprava – 900,- (bohužel se běhen týdne výrazně navýšily

    ceny)

                    skipas- 800,-Kč, bazén - 80,-Kč, doprava na Špičák a do

Liberce - 100,-Kč, sušenky - 60,-Kč, McDonald – 100,-Kč

                   běžecké vosky- 10,-Kč

Dětem bylo vráceno 50,-Kč + 100,-Kč za hokej (kdo měl zaplaceno)

                                                                  Mgr. Iva Minková, vedoucí kurzu

 

P.S. Byl to jeden z nejlepších lyžařských kurzů v Bedřichově, které jsem zažil. Díky počasí, díky sněhu  a hlavně díky skvělým dětem. Velmi musím poděkovat p. učitelce Minkové  a p. vychovatelce Trpákové za úžasnou práci kterou v Bedřichově vykonaly a za 15-ti hodinovou péči a starost každý den po celý týden. DĚKUJI  A  SMEKÁM !!!

Pokud má žák zájem o všechny foto a videa z hor, tak za mnou přijde s FLASH.

                                                                               Mgr. Luděk Charouzek

 

 

 

a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Ježíšek přišel i do 6.A

6.A3.jpg
6.A2.jpg
6.A1.jpg

Knihovna

Přednáška s Terezou Říčanovou

 

Dne 26. listopadu navštívily třídy 6. A a 6. B Městskou knihovnu v Pelhřimově, kde se účastnily přednášky paní Terezy Říčanové o Istanbulu.

Paní Říčanová je nejen spisovatelkou, ale i ilustrátorkou. Jedna z jejích knih se jmenuje To je Istanbul. Svou přednášku zaměřila právě na tuto knížku. Vyprávěla o svých zážitcích a zkušenostech z Istanbulu, kde nějaký čas pobývala. Posluchače tak seznámila s místní kulturou, s oblečením tamějších žen a mužů. Žáci se dozvěděli kupříkladu to, že ženy se oblékají do šátků a jsou jim vidět pouze oči, pokud ukáží víc, například kolena, je to považováno za ostudu. Muži si nechávají narůst dlouhé vousy.

Děti si také poslechly zpěv, jakým se do mešit svolávají lidé a dozvěděly se, kolikrát za den Turci navštěvují mešity.  

Téměř dvouhodinová přednáška všechny velice pobavila a poučila. Žáci se seznámili se spoustou nových informací o Turecku, za což paní Říčanové srdečně děkujeme!

knihovna5.jpg
knihovna4.jpg
knihovna3.jpg
knihovna2.jpg
knihovna1.jpg

Projektový den

Dne 19. 11. 2021 se třída 6. A zúčastnila již tradičního projektového dne, který se skládal z bloků sexuální a dopravní výchovy a finanční gramotnosti.

V rámci sexuální výchovy se žáci v první části zaměřili na osobní zodpovědné chování, představy a přání budoucího partnerského života, problematiku vztahů mezi partnery a ujasnění si osobních postojů skrze interaktivní aktivní formy. Žáci pracovali samostatně, spolupracovali ve dvojicích i ve skupinách, dokázali vyslechnout názory ostatních členů třídy a s úspěchem řešili problémové situace. Druhá část sexuální výchovy zprostředkovaná společností MP Education se nesla v duchu „Adam a Eva aneb nejsme stejní“, která probíhala poutavou formou výkladu s obrázkově názornou prezentací. Žáci se věnovali tématům rozdílnosti ženského a mužského těla, puberty, rozdílných změn dozrávání u dívek a chlapců a zdravému životního stylu ve vztahu k reprodukčnímu zdraví.

Finanční gramotnost s Ing. Tomášem Starostou žáky velice zaujala. Hodina byla zaměřena nejenom na finanční produkty, které lidé v našem okolí využívají, ale také, jak o penězích můžeme přemýšlet, jaké jsou příjmy a výdaje domácnosti. Žáky však nejvíce zaujala časová osa životních cílů – „vytvořili jsme si představu toho, co je pro nás v životě důležité, čeho bychom chtěli v životě dosáhnout, prožít, co pro to musíme udělat a kolik nás to bude stát.“ Nabité vědomosti pak žáci zúročili v počítačovém programu Peníze kolem nás, kde řešili problematiku nakupování, slev, výrobních procesů, osobního rozpočtu a dalších.

Dopravní výchova byla pojata formou testu v aplikaci Besip, kde si žáci upevnili vědomosti a návyky z oblasti bezpečného a ohleduplného chování v silničním provozu. Jelikož jsou žáci účastníky silničního provozu (jízda na kole, kolečkových bruslích, koloběžkách), je nutná a žádoucí orientace v těchto pravidlech a znalost rizik dopravy.

Projektový den byl pro nás zpestřením jinak všedního dne. Dozvěděli jsme se nejenom podstatné, ale také zajímavé a praktické informace, které se nám budou hodit do našeho života. Moc si vážíme toho, že i v této nelehké době za námi přišli odborníci z výše zmíněných oblastí a děkujeme jim za příjemně a inspirativně strávené dopoledne, které bylo zároveň i poučné.

6. A a třídní učitelka Mgr. Martina Nováková

p4.jpg
p3.jpg
p2.jpg
p1.jpg

Bezpečně online

Bezpečně online pro žáky 6.A ZŠ Na Pražské Pelhřimov

13. 10. se žáci 6. A zúčastnili preventivního programu Bezpečně online, který byl zprostředkován Místní akční skupinou (MAS) Šipka a partnerem projektu Hodina H. Žáci byli seznámeni s pravidly chování nejen ve třídě, v rodině, ale také s tím, jak se chovat na internetu, na sociálních sítích. Zjistili jsme, jak jednoduché je porušovat stanovená pravidla a jak jednoduché je, si tato pravidla přetvořit k obrazu svému. Pro šesťáky byla připravena dvouhodinová lekce, při níž žáci aktivně pracovali. Zapojovali se jak jednotlivě, tak i týmově, reagovali na vznesená témata a sdíleli své zážitky z prostředí imaginárního, i skutečného. Z programu jsme si odnesli podstatná zjištění – v reálném i ve virtuálním světě se musíme naučit bezpečně a s rozmyslem pohybovat, přemýšlet nad každým krokem, který uděláme, probudit ostražitost nad chováním svým i ostatních.

Velice děkujeme Evě Havlíčkové za zprostředkování a umožnění workshopu pro žáky!

bezpečnost online2.jpg
bezpečnost online1.jpg

Přespolní běh

 

V úterý 5. 10.  se konal přespolní běh v Městských sadech, kde si mezi s sebou porovnaly síly velké množství týmů nejen z pelhřimovských základních škol, ale také z okolních vesnic a městeček. Atmosféra závodů byla po celou dobu plná očekávání a radosti ze sportu v podzimní adrenalinové dráze. Závod byl rozdělen na mladší a starší žáky/žákyně, kde v první zmiňované kategorii se na krásném 2. místě umístila děvčata ze 6. a 7. ročníků. Naši třídu úspěšně reprezentovala Adélka Výborná, za což ji moc gratulujeme a děkujeme za získanou placku! Mladším žákům z 6. A a  6. B se ale také nedařilo špatně. Velice slušně si na svých prvních běžeckých závodech vedli také chlapci z naší třídy – Tom Houška, Štěpán Musil, Pavel Pech a Adam Petroušek, kde nabrali potřebné běžecké zkušenosti do dalších ročníků závodu.

Moc Vám všem děkuji za účast, reprezentaci nejen naší školy, ale také naší třídy!

A zároveň blahopřeji ke krásným výsledkům závodu!

b3.jpg
b2.jpg
b1.jpg

Projektový den

Anglicko-německý projekt

Dne 27. 9. 2021 se 15 žáků z tříd 6. A a 6. B zúčastnilo anglicko – německého projektu pod vedením paní učitelky Štefkové a pana učitele Bečky. Pro žáky byla připravena řada aktivit na procvičení těchto dvou jazyků, které probíhaly zábavnou formou hry. Některé úlohy žáci plnili ve třídě, jiné venku na školní zahradě. Za správně vyřešené úkoly získávali „finanční“ odměnu, kterou na závěr celého dne využili v jazykové aukci. Celá akce proběhla v pohodové atmosféře a žáci si mimo nabytých vědomostí odnesli i sladkou odměnu.

                                                                                                                             (Mgr. Tomáš Bečka, Mgr. Lucie Štefková)

 

Anglický projekt

Projektový den angličtiny pro žáky 6. ročníku byl realizován formou detektivní hry. Celý den nás provázel příběh 3 teenagerů a bankovní loupeže. Žáci si rozšířili slovní zásobu zejména z oblasti justice. Jednotlivé hry se odehrávaly v interiéru i exteriéru školy. Během her museli žáci vyvinout pohybovou aktivitu, aby zvítězili. Jindy ukázali komunikační, výtvarné či herní dovednosti při hře ,,Aktivity.“ Hlavním motivem po celý den bylo získání co nejvíce peněz, které žáci vkládali do závěrečné aukční hry. Během dne byla podpořena individuální a týmová práce žáků, některé peníze získávali za individuální práci, jindy pracovali v různých skupinách. Na konci projektového dne obdrželi žáci z vítězných týmů sladké odměny. Motivační písní, která nás provázela po celý den, byla píseň ,,Money, Money“. Děti si z projektového dne odnesly mnoho materiálů, tzn. zápisník detektiva, kde si mohou, v případě zájmu, nějaké aktivity vypracovat samostatně.

                                                                                                              (Mgr. Veronika Rodová, Mgr. Renata Šamalová)

 

Environmentální výchova - projekt

Projektový den s environmentální výchovou byl pojat vědeckou badatelskou formou. Hned na začátku byla skupina dvaceti tří badatelů z 6. A a 6. B rozdělena na dvě skupiny. Jedna skupina připravovala úkoly na téma recyklohraní a vyznačila trasu pro druhou skupinu, která úkoly řešila a po vyznačené trase se přesunula k rybníku Stráž. To bylo místo bádání. Děti dále pracovaly ve skupinách. Jedna skupina vybavená síťkami planktonkami, kelímkovými lupami a klíči k určování vodních breberek lovila a poznávala vodní živočichy. Druhá skupina odhadovala a měřila pomocí teploměrů PASCO teploty na různých materiálech a určovala pH vody, dětmi donesených nápojů a ovoce. Na závěr projevily děti orientační smysl při hledání pokladu. Přínosem bylo nejen zjištění, kolik různých živočichů žije ve vodě, jaké je pH různých tekutin, ale i spolupráce dětí na badatelských úkolech a hlavně pobyt a pohyb v přírodě na čistém vzduchu. Dětem se dopolední program líbil, už se těší na další bádání.

Projektový den1.jpg
Projektový den 6.jpg
Projektový den 5.jpg
Projektový den 4.jpg
Projektový den 3.jpg
Projektový den 2.jpg

Exkurze do Anthroposu

Dne 21.9.2021  se celý šestý ročník naší školy vypravil na dějepisnou exkurzi do Anthroposu do Brna. Naše cesta „ do Pravěku“ začala u školy, odkud jsme v 8.15 odjížděli autobusem . Cesta nám rychle ubíhala a v 10.00 jsme dorazili do Brna. V muzeu jsme začali nákupem suvenýrů a poté jsme byli rozděleni podle tříd na 2 skupiny. První skupina 6.A vyrazila jako první na prohlídku expozice "Morava lovců a sběračů", "Nejstarší umění Evropy" a "Paleolitické technologie". Následovaly expozice  "Genetika ve vývoji člověka", "Příběh lidského rodu" a "Primáti naše rodina". 6.B si mezitím  prohlížela expozici „Ó ÓÓ Indiáni“ a pak jsme se vyměnili. Dlouhou dobu jsme všichni obdivovali 3,5 metrů vysoký, chlupatý model mamuta s mládětem. Tak vysoký býval dospělý mamut, když se ho pokoušeli ulovit naši předkové. Poté nás autobus odvezl na hrad Veveří, kde nás čekala poutavá prohlídka, kterou jsme završili opět nákupem suvenýrům a výstupem na věž. Pak už nás čekala zpáteční cesta domů. Byl to moc hezký výlet a moc děkujeme učitelům dějepisu, kteří  pro nás tuto krásnou exkurzi připravili.

                                                                                                                                                                                                                                                        Valentýna Horáková

Anthropos3.jpg
Anthropos2.jpg
Anthropos1.jpg