+420 565 323 952

SDÍLEJTE NÁS        

7.A

7. A.jpg

Vánoční besídka 7.A

22. prosince jsme měli poslední školní den v roce 2022, proto jsme si den řádně užili.

Ráno jsme měli třídní besídku, předali si dárečky, podívali se na kousek vánoční pohádky, ochutnali cukroví, zazpívali si koledy a zahráli Aktivity.

Od 10 do 11 hodin jsme pak společně se třídou 6. B šli na beachwell, kde jsme si zahráli volejbal, přehazovanou nebo fotbálek.

A během poslední hodiny jsme uklidili třídu a šatní skříňky. Pak už nás čekal jen oběd a hurá domů na prázdniny.

Žáci 7. A

b6.JPG
b5.JPG
b3.JPG
b2.JPG
b1.JPG

7.A ve vánoční Vídni

21. 12. 2022 se naše škola vypravila na poznávací zájezd do Vídně.

Zájezdu do hlavního města Rakouska se zúčastnilo 103 žáků 2. stupně a 6 pedagogů školy, kteří byli rozděleni do dvou autobusů. Z naší třídy jsme jeli skoro všichni, byl to tak trochu třídní výlet. J

Brzy ráno přijely 2 autobusy, my zabrali půlku 1.

Cesta rychle ubíhala a dopoledne jsme se procházeli zahradami zámku Schönbrunn a vánočním trhem. V odpoledních hodinách nás autobusy odvezly do centra Vídně, kde jsme prošli historickou část města, Hofburg, dóm sv. Štěpána, Kärtner Strasse nebo Operu.

Na závěr exkurze nás čekaly vánoční trhy před radnicí. Zde jsme si nakoupili dárečky, ochutnali preclíky, trdelníky, pravé Mozartovy koule, vánoční punč a s dobrou náladou a zážitky se vraceli domů.

Výlet jsme si moc užili a už se těšíme, co paní učitelky připraví v příštím školním roce.

Žákyně 7. A

 

a9.JPG
a8.JPG
a7.JPG
a6.JPG
a5.jpg
a4.JPG
a3.JPG
a2.JPG
a1.JPG

Projektový den

V pátek 18. 11. 2022 se konal projektový den, během kterého jsme se věnovali zábavnou formou pracovním činnostem nebo cizím jazykům.

Někteří z naší třídy se účastnili anglického projektu Bankovní loupež, některé holky odjely na exkurzi do Vida! v Brně, kluci byli v dílnách a vyráběli model školy s panem učitelem Zourem a my zůstaly v naší třídě a společně s panem učitelem Bečkou a naší paní učitelkou Štefkovou měly „anglickoněmeckočeské dopoledne“.

Kromě cizojazyčných aktivit, zpívání německé písničky a aukce (kde jsme vydělaly balík peněz, jen škoda, že falešný J), jsme hrály s učiteli také hry v rámci českého jazyka – skládání slov, vět a jazykové domino, které nám chvílemi dalo zabrat. Bylo ale super!

Během tohoto dopoledne jsme si zopakovaly všechny tři jazyky a dokonce se i pobavily.

A. Bambuchová, V. Kořínková, N. Simandlová, K. Sobková, A. Štěpánková

 

Projekt. den.jpg
Projekt. den 6.jpg
Projekt. den 5.jpg
Projekt. den 4.jpg
Projekt. den 3.jpg
Projekt. den 2.jpg

Projektový den - Bankovní loupež

Projektový den

Dne 18. 11. 2022 byla pro žáky sedmých a osmých ročníků připravena anglická hra s názvem Bankovní loupež.

Žáci dostali na začátku projektu zápisník detektiva, ten obsahoval slovní zásobu na téma z oblasti kriminality, příběh tří teenagerů, kteří vyloupili banku, a také spoustu her, jež jsme celé dopoledne hráli.

Žáci sbírali peníze, které pak vsadili do poslední hry s názvem Aukce. Celým projektem nás doprovázela píseň Money, money.

Na závěr pak děti dostaly sladkou odměnu. Všichni jsme si den užili, zasmáli se i zazpívali.

 

a2.jpg
a1.jpg

Vida! science centrum v Brně

 

18. listopadu 2022 jsme my, některé holky, ze 7. A navštívily společně s vybranými žáky ostatních tříd Vida! centrum v Brně. Zde jsme navštívily vybranou vědeckou oblast výstavy.

Každá z nás dostala papírek, kde byly informace o tom, kdy a kde začíná náš program. Ten byl velice zajímavý a naučný. Zkoušely jsme zajímavé pokusy, dozvěděly se mnoho nového.

Všechny jsme si celý den užily a velmi se nám líbilo.

Barča Kostková a Dia Pechová

 

Vida.jpg
Vida 6.jpg
Vida 5.jpg
Vida 4.jpg
Vida 3.jpg
Vida 2.jpg

Projektový den v 7. A

V pátek 4. 11. 2022 u nás ve třídě proběhl projektový den. Tuto akci měly ještě třídy 6. A i B a 7. B.

My začali finanční gramotností s třídní paní učitelkou, kde jsme si povídali o penězích, platebních kartách a rodinném rozpočtu.

2. hodinu nás navštívil pan Ing. Tomáš Starosta, finanční poradce, který si s námi povídal o současné finanční situaci, hodnotě peněz a především o spoření.

Poté nás čekal další blok, dopravní výchova s třídní paní učitelkou. Měla pro nás připravený test a pracovní list na téma Bezpečně z domova do školy a zpět.

Dále následovala hodina sexuální výchovy s mentorkou Janou Orsini Fričovou. Na hodiny tohoto posledního bloku jsme byli rozděleni na skupiny holek a kluků 7. tříd.

Po přednášce jsme my, holky, byly v naší třídě s paní učitelkou Štefkovou a kluci v 7. B s panem učitelem Bečkou. S paní učitelkou jsme si povídaly o vztazích, prvních láskách i dokonalém muži. J

Den jsme zakončili v počítačové učebně, kde jsme psali dopravní testy a opakovali naše znalosti z dopravní a finanční gramotnosti.

Nakonec jsme se vydali na oběd a pochutnali si na buchtách s mákem a tvarohem.

Eliška Pohanová a Adéla Výborná

 

a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Tour de Pražská

V pondělí 24. 10. 2022 odpoledne se jako každý rok konal kondiční běh Tour de Pražská kolem naší školy. Ani my, žáci 7. A, jsme nesměli chybět.

Akce jsme se zúčastnili v tomto složení: Kristýna Paulíková, Eliška Pohanová, Adéla Výborná, Petr Knežik, Pavel Pech a Adam Petroušek.

Nejúspěšnější z nás byli kluci Petr s Pavlem, kteří obsadili krásné 2. a 3. místo ve své kategorii.

Oběma moc gratulujeme! ????

 

Žákyně 7. A

a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Výlet do Prahy

Ráno 12. 10. 2022 jsme my, třídy 7. A i 7. B, jeli na plánovanou exkurzi do Prahy.

Setkali jsme se u Strachovských rybníků a nedočkavě čekali na autobus.

První zastávkou v Praze byl areál Břevnovského kláštera včetně kostela sv. Markéty, kde jsme měli připravený velmi podrobný výklad, ten se nám oproti plánovanému programu prodloužil a se zpožděním jsme odjížděli na Vyšehrad, kde byla další zastávka.

Paní učitelka Fišarová nám dala výklad o tomto významném místě a poté jsme šli na Vyšehradský hřbitov, místo odpočinku významných českých osobností. Poté jsme dostali úkol vyplnit pracovní list vztahující se k navštíveným místům Prahy.

Posledním místem našeho výletu mělo být obchodní centrum Chodov, ale to jsme bohužel nestihli. Moc nás to všechny mrzelo, tak učitelé vymysleli, že se cestou domů zastavíme alespoň v McDonald´s.

Potom už nás čekala jen cesta domů a plánovaný příjezd na 17. hodinu jsme perfektně stihli.

Žákyně 7. A

a14.jpg
a13.jpg
a12.jpg
a11.jpg
a10.jpg
a9.jpg
a8.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Přespolní běh

Dne 4. 10. 2022 vybrané žáky 2. stupně naší školy čekal přespolní běh.

Ráno jsme se společně s panem učitelem Zourem vydali do Městských sadů. Když jsme přišli na místo, bylo tam více škol a žáci se již pomalu rozcvičovali. Pan učitel nám rozdal startovní čísla a my se k ostatním přidali.

Jako první na trať vybíhali chlapci z šestých a sedmých tříd, poté běžela děvčata ze stejných ročníků.

Stejným způsobem to probíhalo i ve vyšších třídách.

Po doběhu všech žáků přišlo na řadu vyhlášení.

Nejlepší umístění, první místo, měli chlapci z šestých a sedmých ročníků, což znamená, že postoupili do okresního kola, kde však bohužel na příčky vítězů nedosáhli.

Úspěšná byla také děvčata z osmých a devátých ročníků, která skončila na třetím místě. Ostatní žáci tak úspěšní nebyli, ale není důležité vyhrát, nýbrž se zúčastnit. 

                                                                                                                                                                Adéla Výborná, 7. A

 

b2.JPG
b1.JPG

Začátek školního roku 2022/2023

Ve čtvrtek 1. září 2022 začal nový školní rok. O den později žáci neusedli do lavic, jak byli předchozí roky zvyklí, ale vydali se na bezmála 6kilometrovou procházku kolem Pelhřimova. Na stezce před Starým Pelhřimovem čekaly na žáky 7. A a 7. B úkoly z českého, anglického i německého jazyka a ze všeobecných znalostí. Se všemi nástrahami se novopečení sedmáci statečně popasovali, za což obdrželi sladkou odměnu.

Celé dopoledne jsme zakončili na Malé scéně KD Máj, kde se v rámci mistrovství Evropy v basketbalu rozprostřela fanzóna. Žáci si mohli vyzkoušet hod na koš, jak vysoko vyskočí či basketbal 3 na 3.

 

a8.jpg
a10.jpg
a9.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Vystoupení Pelhřimovské taneční akademie

23. 6. 2022 se třídy 6. A a 6. B zúčastnily vystoupení Pelhřimovské taneční akademie. Celým programem provázel pan Václav Žoudlík a jeho žáci, tanečníci latinskoamerických tanců, publiku předvedli mnoho krásných tanců.

Na závěr představení si všichni diváci v hledišti mohli zatančit tanec, který na pódiu tančil moderátor a tanečníci.

Celý program se dětem líbil, především krásné šaty tanečnic.

 

Žáci 6. AB

 

b1.jpg

Vystoupení ZUŠ

Vystoupení Základní umělecké školy Pelhřimov

V úterý 14. června se třídy 6. A a 6. B zúčastnily vystoupení ZUŠ Pelhřimov v Divadle Lubomíra Lipského. Během bezmála dvouhodinového vystoupení pro ně byla připravena série tanců, která všechny žáky velice zaujala. Největší zájem obou tříd byl o představení žákyň pátého ročníku ZUŠ, neboť v této kategorii tančilo několik našich spolužaček.

Z 6. A se na jevišti představily Vája Horáková a Adélka Bambuchová. Holky předvedly skvělé výkony, čímž si stejně jako ostatní tanečníci a tanečnice vysloužili bouřlivý potlesk.

 

Žákyně 6. A

 

Foto: Facebook ZUŠ Pelhřimov a archiv L. Štefkové

 

a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Rekord

Účastnili jsme se rekordu

Dne 10. 6. 2022 jsme se na pelhřimovském náměstí v rámci festivalu Rekordů a kuriozit účastnili rekordu – 2182 lidí zazpívalo hymnu Evropské unie, Beethovenovu Ódu na radost.

Tuto skladbu jsme nacvičovali několik hodin o hudební výchově. Někteří z nás dokonce nejen zpívali, ale také hráli v orchestru ZUŠ.

Po zpívání jsme dostali krátký rozchod, takže jsme si mohli prohlédnout a navštívit stánky a atrakce připravené na náměstí.

                                                                                                                                                                                          žáci 6. A

 

b4.jpg
b3.jpg
b2.jpg
b1.jpg

Výměnný pobyt pelhřimovských a dolnokubínských žáků

Dočkali jsme se! 23. 5. 2022 přišel konečně den, kdy jsme mohli po několika letech covidových restrikcí opět podniknout školní výlet a blíže poznat naše partnerské město Dolný Kubín.

My, třída 6. A, 6. B a učitelský dozor Mgr. Lucie Štefková, Mgr. Tomáš Bečka, Mgr. Jaroslava Novotná a Mgr. Pavel Kranda jsme se v 6 hodin ráno sešli u školy a vyrazili směr Slovensko.

Když jsme přijeli do Dolnýho Kubína, přivítali nás učitelé s paní ředitelkou a žáci 6. tříd. Po celý náš pobyt jsme se stravovali ve školní jídelně, ubytováni jsme byli ve školní tělocvičně.

První den jsme si prohlédli Dolný Kubín a na zahradě naší partnerské školy Petra Škrabáka pro nás naši slovenští kamarádi připravili zajímavou poznávací hru a opékání buřtů.

Druhý den po snídani jsme si připravili batohy, oblékli se do sportovního oblečení a vyrazili na výlet. Čekala nás prohlídka skanzenu Zuberec a absolvovali jsme výstup na Roháče.

I když byl výstup chvilkami náročnější, užili jsme si během dne spoustu legrace a ušli úžasných 15 km.

Po túře jsme si sbalili plavky, osušky a vydali se do místního aquaparku, kam jsme se moc těšili a užili si spoustu zábavy.

Ve středu, v poslední den našeho výletu, jsme po snídani jeli na pltě sjíždět řeku Oravu.

Poté jsme navštívili Oravský hrad. Čas utíkal jako voda, ve škole na nás čekal ještě oběd, rozloučení s našimi novými kamarády a pak už návrat domů.

Cesta domů utíkala velmi rychle, protože jsme byli plni nových zážitků a příjemně unavení.

 

O týden později, ve dnech 1. – 3. 6. 2022, přijeli slovenští žáci a jejich učitelé k nám. Pro slovenské hosty jsme taktéž připravili mnoho zajímavých aktivit.

Děti si v Pelhřimově prohlédly památky, zavítaly na akce spojené se Dnem dětí u kulturního domu Máj a po náročném dnu, který strávily cestováním a prohlídkou Prahy, v pátek dopoledne oddechovaly v areálu Beach well. Zahrály si plážový volejbal a minigolf.

V pátek jsme si všichni ještě zahráli hry na školním hřišti a po obědě se už slovenská výprava vydala na cestu domů.

Celý výměnný pobyt se nám moc líbil a už teď se těšíme na další školní akce! J

Adéla Výborná, 6. A

 

a17.jpg
a16.jpg
a15.jpg
a14.jpg
a13.jpg
a12.jpg
a11.JPG
a10.JPG
a9.JPG
a8.JPG
a7.JPG
a6.JPG
a5.JPG
a4.JPG
a3.JPG
a2.JPG
a1.jpg

Tour de Pražská

Po delší časové odmlce nám COVID konečně dovolil, aby se konal již IV. ročník kondičního běhu, který je určen pro žáky naší školy. Velkolepá akce s názvem Tour de Pražská se uskutečnila 11. 5. 2022 v tradičních kategoriích, ve kterých si i 6.A našla své favority. Holky i kluci běželi hned 3 okruhy, tedy dohromady 1 500 m, přes školní zahradu, pod tělocvičnami, školní hřiště a bránou zpět před školu do cíle za krásného letního počasí a hlavně za velkého množství diváků a povzbuzovatelů! Sáře Moranové patří velký dík za odvahu přihlásit se, zúčastnit se  a dokázat si, že na „to“ má! A opomenout ani nesmíme našeho vítěze Péťu Knežika, který na bedně bral hned ten nejvyšší stupínek a zaslouženě si pak vychutná hlavní výhru – volný vstup do pelhřimovského bazénu na 3 hodiny.

Mockrát děkujeme, že jste tak krásně a úspěšně reprezentovali naši třídu 6.A!

 

a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Biologická olympiáda


Jako každý rok se i letos konala na naší škole biologický olympiáda. Ve školním kole, které proběhlo v lednu čekal na soutěžící test znalostí, poznávání rostlin a živočichů a laboratorní práce. Soutěžící byli rozdělení do dvou kategorií 6.- 7. ročník v první  a  8. -9. ročník v druhé kategorii. Každý z žáků musel také splnit vstupní úkol na vybrané téma a napsat práci. Vítěz v každé kategorie následně postoupil do okresního kola, které se konalo v dubnu.
 

Projektový den

V pátek 29. 4. se naše třída 6.A zúčastnila projektového dne, který byl pokračováním témat z listopadového prvního setkání, které se neslo v duchu sexuální, dopravní výchovy a finanční gramotnosti. První hodinu jsme měli finanční gramotnost s panem Tomášem Starostou, ve které jsme si povídali o tom, jaké máme do budoucna cíle, za co nejvíce utrácíme a jak můžeme spořit. Druhý blok finanční gramotnosti jsme strávili ve velké jazykové učebně s počítači a věnovali se programu „Peníze kolem nás“, kde jsme si lámali hlavy s finančními tématy. Odbornou sexuální výchovou nás provedla paní Jana Fričová, ve které jsme se zabývali tématem „Já a moje já“. Během přednášky jsme probrali otázky strachu, emoční stránku dospívání, sebevědomí, hodnocení druhých a jak během dospívání zvládnout vztah s rodiči. V druhé hodině sexuální výchovy jsme o sobě navzájem zjišťovali informace různého charakteru bez předsudků, na své osoby jsme si vymýšleli skutečné vlastnosti, které nás charakterizují a na zadaný problém z oblasti dospívání jsme nalezli hned několik řešení tak, abychom s ním byli v emočním i etickém souladu. V rámci dvouhodinového dopravního bloku jsme strávili čas na dopravním hřišti, následně jsme se vrátili na školní hřiště plnit úkoly ohledně dopravní výchovy, které si pro nás připravila paní učitelka. Potom jsme šli na oběd a domu.

Děkujeme za příjemně strávený den plný užitečných a zajímavých informací.

 

a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Vybíjená

Okresní kolo ve vybíjené

Žákyně 6. a 7. ročníků se zúčastnily okresní kola ve vybíjené, které se konalo 29. 3. ve sportovní pelhřimovské hale. Naši třídu 6. A reprezentovaly Kikča Paulíková s Kristýnkou Sobkovou. Tým našich děvčat nejprve vítězně hrál se ZŠ Senožaty, což holky motivovalo do dalších zápasů. Celý turnaj byl velice akční a zároveň namáhavý, protože děvčata nevypustila ani jeden odehraný zápas. Po všech utkání následovalo vyhlášení vítězů, rozdání diplomů a medailí. Na vítězném prvním místě se umístil Humpolec, druhou příčku braly Počátky a třetí místo si vybojovala ZŠ Na Pražské! V záplavě radosti a euforie si dívky užily celý den, který zakončily fotografiií a zaslouženou gratulací od pana ředitele.

                                                                       Děkujeme za účast a moc gratulujeme k úspěchu!

 

a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Recitační soutěž

Moc gratulujeme k velkému úspěchu naší spolužačce Váje Horákové, která se umístila na krásném 4. místě v recitační soutěži městského kola, která se konala 17. 3. v Městské knihovně. Jsme pyšní, že je Vája součástí naší třídy a že nás tak krásně reprezentuje! Děkujeme!  

 

Madagaskar

V úterý 15. 3. 2022 jsme po dlouhé době vyrazili za kulturou, resp. promítání dokumentu „Madagaskar – Adamův příběh pradávné Lemurie“. Autor dokumentu Adam Lelek se zúčastnil unikátního madagaskarského rituálu famadihana, během něhož dochází k exhumaci nebožtíků. Na Madagaskaru se setkal i s nejošklivějším tvorem planety a prožil nefalšované peklo na madagaskarských silnicích.

 

b2.jpg
a1.jpg

Lyžařský kurz

Hodnocení kurzu  5. a 6. roč.

sobota - 26. 2. 2022

 Do Bedřichova jsme přijeli kolem 12.00 hod. Vyložili jsme věci, ubytovali jsme se a šli na oběd. Odpoledne šly všechny děti s běžkami na stadion, který byl hojně zaplněn trénujícími běžkaři. Naši děti si vyzkoušely zapnout běžky a začaly první kroky na běžkách. Po asi hodinovém tréninku na stadionu jsme všichni vyrazili na Novou louku a zpět (5 km). Poté jsme děti rozdělili  dle výkonnosti na dvě skupiny. 

Děti, které neměly běžky šly s dětmi 3. a 4. roč. na seznamovací procházku po Bedřichově.

1. družstvo 

neděle - 27.2.

   Dopoledne měla 1. skupina výcvik na sjezdových lyží, 2. skupina měla výjezd na běžkách k Šámalové boudě a Blatnému jezírku a zpět na stadion. (7-8 km).

   Odpoledne se obě skupiny vyměnily.  1. družstvo jelo na běžkách okruh asi 10 km.

pondělí - 28.2.

    1. družstvo dopoledne zdolalo na běžkách Hřebínek (kultovní místo běžkařů v Jizerkách -12 km), odpoledne probíhalo sjezdové lyžování

    2. družstvo mělo dopoledne sjezdové lyžování v Bedřichově, odpoledne okruh na běžkách asi 8 km

úterý - 1.3. 2022

    Všechny děti (85!!!) odjely dvěma busy na celodenní sjezdové lyžování na Tanwaldský Špičák. 

středa - 2. 3.

    Volné dopoledne - procházka kolem Bedřichova, odpoledne 3-hodinový pobyt v libereckém bazénu.

čtvrtek - 3.3.

    1. družstvo mělo dopoledne sjezdové lyžování v Bedřichově, odpoledne jsme vyrazili na běžkách na "královskou etapu"  Hřebínek - Kristiánov - stadion - (22 km). Celý okruh odjelo 7 žáků, ostatní měli kratší variantu (12 km).

    2. družstvo jelo dopoledne na běžkách na Hřebínek (12 km), odpoledne mělo sjezdové lyžování v Bedřichově.

pátek -  4.3.

   1. družstvo objelo na běžkách okruh kolem Bedřichovské přehrady (14 km), odpoledne volné lyžování v Bedřichově.

   2. družstvo lyžovalo dopoledne na sjezdových tratích v Bedřichově, odpoledne jelo na závěrečný výlet na běžkách  10 km

Počasí a sníh: LEPŠÍ  TO  BÝT  NEMOHLO

Stravování: snídaně, oběd, večeře, vše včetně pití,  2. večeře (chleba s pomazánkou).  Vše bylo velmi chutné, děti si mohly přidávat.

Chování dětí: VÝBORNÉ!!!

Vyúčtování: ubytování a stravování - 650,- x 7dní = 4 550,-

                      doprava – 900,- (bohužel se běhen týdne výrazně navýšily

    ceny)

                    skipas- 800,-Kč, bazén - 80,-Kč, doprava na Špičák a do

Liberce - 100,-Kč, sušenky - 60,-Kč, McDonald – 100,-Kč

                   běžecké vosky- 10,-Kč

Dětem bylo vráceno 50,-Kč + 100,-Kč za hokej (kdo měl zaplaceno)

                                                                  Mgr. Iva Minková, vedoucí kurzu

 

P.S. Byl to jeden z nejlepších lyžařských kurzů v Bedřichově, které jsem zažil. Díky počasí, díky sněhu  a hlavně díky skvělým dětem. Velmi musím poděkovat p. učitelce Minkové  a p. vychovatelce Trpákové za úžasnou práci kterou v Bedřichově vykonaly a za 15-ti hodinovou péči a starost každý den po celý týden. DĚKUJI  A  SMEKÁM !!!

Pokud má žák zájem o všechny foto a videa z hor, tak za mnou přijde s FLASH.

                                                                               Mgr. Luděk Charouzek

 

 

 

a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Ježíšek přišel i do 6.A

6.A3.jpg
6.A2.jpg
6.A1.jpg

Knihovna

Přednáška s Terezou Říčanovou

 

Dne 26. listopadu navštívily třídy 6. A a 6. B Městskou knihovnu v Pelhřimově, kde se účastnily přednášky paní Terezy Říčanové o Istanbulu.

Paní Říčanová je nejen spisovatelkou, ale i ilustrátorkou. Jedna z jejích knih se jmenuje To je Istanbul. Svou přednášku zaměřila právě na tuto knížku. Vyprávěla o svých zážitcích a zkušenostech z Istanbulu, kde nějaký čas pobývala. Posluchače tak seznámila s místní kulturou, s oblečením tamějších žen a mužů. Žáci se dozvěděli kupříkladu to, že ženy se oblékají do šátků a jsou jim vidět pouze oči, pokud ukáží víc, například kolena, je to považováno za ostudu. Muži si nechávají narůst dlouhé vousy.

Děti si také poslechly zpěv, jakým se do mešit svolávají lidé a dozvěděly se, kolikrát za den Turci navštěvují mešity.  

Téměř dvouhodinová přednáška všechny velice pobavila a poučila. Žáci se seznámili se spoustou nových informací o Turecku, za což paní Říčanové srdečně děkujeme!

knihovna5.jpg
knihovna4.jpg
knihovna3.jpg
knihovna2.jpg
knihovna1.jpg

Projektový den

Dne 19. 11. 2021 se třída 6. A zúčastnila již tradičního projektového dne, který se skládal z bloků sexuální a dopravní výchovy a finanční gramotnosti.

V rámci sexuální výchovy se žáci v první části zaměřili na osobní zodpovědné chování, představy a přání budoucího partnerského života, problematiku vztahů mezi partnery a ujasnění si osobních postojů skrze interaktivní aktivní formy. Žáci pracovali samostatně, spolupracovali ve dvojicích i ve skupinách, dokázali vyslechnout názory ostatních členů třídy a s úspěchem řešili problémové situace. Druhá část sexuální výchovy zprostředkovaná společností MP Education se nesla v duchu „Adam a Eva aneb nejsme stejní“, která probíhala poutavou formou výkladu s obrázkově názornou prezentací. Žáci se věnovali tématům rozdílnosti ženského a mužského těla, puberty, rozdílných změn dozrávání u dívek a chlapců a zdravému životního stylu ve vztahu k reprodukčnímu zdraví.

Finanční gramotnost s Ing. Tomášem Starostou žáky velice zaujala. Hodina byla zaměřena nejenom na finanční produkty, které lidé v našem okolí využívají, ale také, jak o penězích můžeme přemýšlet, jaké jsou příjmy a výdaje domácnosti. Žáky však nejvíce zaujala časová osa životních cílů – „vytvořili jsme si představu toho, co je pro nás v životě důležité, čeho bychom chtěli v životě dosáhnout, prožít, co pro to musíme udělat a kolik nás to bude stát.“ Nabité vědomosti pak žáci zúročili v počítačovém programu Peníze kolem nás, kde řešili problematiku nakupování, slev, výrobních procesů, osobního rozpočtu a dalších.

Dopravní výchova byla pojata formou testu v aplikaci Besip, kde si žáci upevnili vědomosti a návyky z oblasti bezpečného a ohleduplného chování v silničním provozu. Jelikož jsou žáci účastníky silničního provozu (jízda na kole, kolečkových bruslích, koloběžkách), je nutná a žádoucí orientace v těchto pravidlech a znalost rizik dopravy.

Projektový den byl pro nás zpestřením jinak všedního dne. Dozvěděli jsme se nejenom podstatné, ale také zajímavé a praktické informace, které se nám budou hodit do našeho života. Moc si vážíme toho, že i v této nelehké době za námi přišli odborníci z výše zmíněných oblastí a děkujeme jim za příjemně a inspirativně strávené dopoledne, které bylo zároveň i poučné.

6. A a třídní učitelka Mgr. Martina Nováková

p4.jpg
p3.jpg
p2.jpg
p1.jpg

Bezpečně online

Bezpečně online pro žáky 6.A ZŠ Na Pražské Pelhřimov

13. 10. se žáci 6. A zúčastnili preventivního programu Bezpečně online, který byl zprostředkován Místní akční skupinou (MAS) Šipka a partnerem projektu Hodina H. Žáci byli seznámeni s pravidly chování nejen ve třídě, v rodině, ale také s tím, jak se chovat na internetu, na sociálních sítích. Zjistili jsme, jak jednoduché je porušovat stanovená pravidla a jak jednoduché je, si tato pravidla přetvořit k obrazu svému. Pro šesťáky byla připravena dvouhodinová lekce, při níž žáci aktivně pracovali. Zapojovali se jak jednotlivě, tak i týmově, reagovali na vznesená témata a sdíleli své zážitky z prostředí imaginárního, i skutečného. Z programu jsme si odnesli podstatná zjištění – v reálném i ve virtuálním světě se musíme naučit bezpečně a s rozmyslem pohybovat, přemýšlet nad každým krokem, který uděláme, probudit ostražitost nad chováním svým i ostatních.

Velice děkujeme Evě Havlíčkové za zprostředkování a umožnění workshopu pro žáky!

bezpečnost online2.jpg
bezpečnost online1.jpg

Přespolní běh

 

V úterý 5. 10.  se konal přespolní běh v Městských sadech, kde si mezi s sebou porovnaly síly velké množství týmů nejen z pelhřimovských základních škol, ale také z okolních vesnic a městeček. Atmosféra závodů byla po celou dobu plná očekávání a radosti ze sportu v podzimní adrenalinové dráze. Závod byl rozdělen na mladší a starší žáky/žákyně, kde v první zmiňované kategorii se na krásném 2. místě umístila děvčata ze 6. a 7. ročníků. Naši třídu úspěšně reprezentovala Adélka Výborná, za což ji moc gratulujeme a děkujeme za získanou placku! Mladším žákům z 6. A a  6. B se ale také nedařilo špatně. Velice slušně si na svých prvních běžeckých závodech vedli také chlapci z naší třídy – Tom Houška, Štěpán Musil, Pavel Pech a Adam Petroušek, kde nabrali potřebné běžecké zkušenosti do dalších ročníků závodu.

Moc Vám všem děkuji za účast, reprezentaci nejen naší školy, ale také naší třídy!

A zároveň blahopřeji ke krásným výsledkům závodu!

b3.jpg
b2.jpg
b1.jpg

Projektový den

Anglicko-německý projekt

Dne 27. 9. 2021 se 15 žáků z tříd 6. A a 6. B zúčastnilo anglicko – německého projektu pod vedením paní učitelky Štefkové a pana učitele Bečky. Pro žáky byla připravena řada aktivit na procvičení těchto dvou jazyků, které probíhaly zábavnou formou hry. Některé úlohy žáci plnili ve třídě, jiné venku na školní zahradě. Za správně vyřešené úkoly získávali „finanční“ odměnu, kterou na závěr celého dne využili v jazykové aukci. Celá akce proběhla v pohodové atmosféře a žáci si mimo nabytých vědomostí odnesli i sladkou odměnu.

                                                                                                                             (Mgr. Tomáš Bečka, Mgr. Lucie Štefková)

 

Anglický projekt

Projektový den angličtiny pro žáky 6. ročníku byl realizován formou detektivní hry. Celý den nás provázel příběh 3 teenagerů a bankovní loupeže. Žáci si rozšířili slovní zásobu zejména z oblasti justice. Jednotlivé hry se odehrávaly v interiéru i exteriéru školy. Během her museli žáci vyvinout pohybovou aktivitu, aby zvítězili. Jindy ukázali komunikační, výtvarné či herní dovednosti při hře ,,Aktivity.“ Hlavním motivem po celý den bylo získání co nejvíce peněz, které žáci vkládali do závěrečné aukční hry. Během dne byla podpořena individuální a týmová práce žáků, některé peníze získávali za individuální práci, jindy pracovali v různých skupinách. Na konci projektového dne obdrželi žáci z vítězných týmů sladké odměny. Motivační písní, která nás provázela po celý den, byla píseň ,,Money, Money“. Děti si z projektového dne odnesly mnoho materiálů, tzn. zápisník detektiva, kde si mohou, v případě zájmu, nějaké aktivity vypracovat samostatně.

                                                                                                              (Mgr. Veronika Rodová, Mgr. Renata Šamalová)

 

Environmentální výchova - projekt

Projektový den s environmentální výchovou byl pojat vědeckou badatelskou formou. Hned na začátku byla skupina dvaceti tří badatelů z 6. A a 6. B rozdělena na dvě skupiny. Jedna skupina připravovala úkoly na téma recyklohraní a vyznačila trasu pro druhou skupinu, která úkoly řešila a po vyznačené trase se přesunula k rybníku Stráž. To bylo místo bádání. Děti dále pracovaly ve skupinách. Jedna skupina vybavená síťkami planktonkami, kelímkovými lupami a klíči k určování vodních breberek lovila a poznávala vodní živočichy. Druhá skupina odhadovala a měřila pomocí teploměrů PASCO teploty na různých materiálech a určovala pH vody, dětmi donesených nápojů a ovoce. Na závěr projevily děti orientační smysl při hledání pokladu. Přínosem bylo nejen zjištění, kolik různých živočichů žije ve vodě, jaké je pH různých tekutin, ale i spolupráce dětí na badatelských úkolech a hlavně pobyt a pohyb v přírodě na čistém vzduchu. Dětem se dopolední program líbil, už se těší na další bádání.

Projektový den1.jpg
Projektový den 6.jpg
Projektový den 5.jpg
Projektový den 4.jpg
Projektový den 3.jpg
Projektový den 2.jpg

Exkurze do Anthroposu

Dne 21.9.2021  se celý šestý ročník naší školy vypravil na dějepisnou exkurzi do Anthroposu do Brna. Naše cesta „ do Pravěku“ začala u školy, odkud jsme v 8.15 odjížděli autobusem . Cesta nám rychle ubíhala a v 10.00 jsme dorazili do Brna. V muzeu jsme začali nákupem suvenýrů a poté jsme byli rozděleni podle tříd na 2 skupiny. První skupina 6.A vyrazila jako první na prohlídku expozice "Morava lovců a sběračů", "Nejstarší umění Evropy" a "Paleolitické technologie". Následovaly expozice  "Genetika ve vývoji člověka", "Příběh lidského rodu" a "Primáti naše rodina". 6.B si mezitím  prohlížela expozici „Ó ÓÓ Indiáni“ a pak jsme se vyměnili. Dlouhou dobu jsme všichni obdivovali 3,5 metrů vysoký, chlupatý model mamuta s mládětem. Tak vysoký býval dospělý mamut, když se ho pokoušeli ulovit naši předkové. Poté nás autobus odvezl na hrad Veveří, kde nás čekala poutavá prohlídka, kterou jsme završili opět nákupem suvenýrům a výstupem na věž. Pak už nás čekala zpáteční cesta domů. Byl to moc hezký výlet a moc děkujeme učitelům dějepisu, kteří  pro nás tuto krásnou exkurzi připravili.

                                                                                                                                                                                                                                                        Valentýna Horáková

Anthropos3.jpg
Anthropos2.jpg
Anthropos1.jpg