30. 05. 2023

Výlet do Anglie

Dlouho dopředu naše škola plánovala cestu do Anglie a my doufali, že nám ji nic nepřekazí. Na zahraniční cestu jsme vyjeli v neděli krátce po půl druhé odpoledne. Právě začínalo pršet, tak jsme byli rádi, když jsme mohli předat zavazadla řidičům autobusů a najít svá místa uvnitř. Na tuhle dlouhou cestu vypravila naše škola celkem dva autobusy, které zaplnili žáci 8. a 9. tříd, zbývající místa doplnili žáci ze školy v Novém Rychnově a pár dětí z Plané nad Lužnicí.

Konečně jsme vyjeli. Představovali jsme si jaký výlet bude…asi náročný a snad si užijeme také trochu zábavy, snad bude hostitelská rodina přátelská a jídlo nám bude chutnat. Před námi byla dlouhá cesta s krátkými přestávkami až do Calais k trajektu. Při cestě lodí se před námi rozpínaly krásné křídové útesy, které nás vítaly ve Velké Británii. Následoval směr Londýn. První zastávka byla na nultém poledníku, kterému se říká Greenwich. Poté jsme se vydali k nedaleké lodi na břehu Temže s názvem Cutty Sark. Byla to nejrychlejší loď své doby a převážela čaj z Číny, který je v Británii tradičním národním nápojem. Následně jsme se vydali vlakem a metrem do přírodovědného muzea. Byly zde zajímavé exponáty, ale čas nás hnal dál. Abychom byli rychlejší, využili jsme doubledecker, který nás dovezl k Trafalgarskému náměstí a dále k Buckinghamskému paláci. Poslední zastávkou toho dne byl světoznámý Big Ben a potom už nás čekalo vytoužené seznámení s hostitelskou rodinou.

Další den jsme jeli do Canterbury. Malebné městečko s katedrálou, která byla naším cílem. Katedrála byla krásná, částečně v rekonstrukci v době naší návštěvy, ale ani to nezkazilo dojem z honosné stavby, která se před námi tyčila. Po projití katedrály jsme si mohli projít i městečko s okouzlujícími domečky a uličkami. Spousta z nás si zde koupila i mnoho suvenýrů. Odpoledne jsme navštívili krásný Hrad Leeds. Zde jsme strávili zbytek dne, prošli jsme zahradami a bloudili v bludišti, které bylo u hradu.

Třetí den se opět vyjeli z Londýna. Tentokrát to bylo město Brighton. Než jsme navštívili město, prošli jsme se po křídových útesech, ze kterých byl nádherný výhled na moře. Procházku jsme zakončili na kamenné pláži. Odvážnější z nás se dokonce vykoupali ve studeném, ale klidném moři. V samotném Brightonu jsme navštívili akvária s řadou ryb, želv a rejnoků. Na pobřeží vládlo typické přímořské počasí – bylo velmi větrno.

Poslední den výletu a pobytu v Anglii začal tak, že jsme se všichni rozloučili se svojí rodinou. Den jsme strávili opět v centru Londýna. Pluli jsme po Temži, viděli jsme tak město z jiného úhlu než jenom z ulic. Lodí jsme dopluli k pevnosti Tower. Viděli jsme, jak se otevírá známý most Tower Bridge. Navštívili jsme také Millenium Bridge, divadlo Globe a London Eye, ze kterého byl nádherný výhled, a tím jsme se s Londýnem rozloučili.

Výlet se nám velice líbil. Díky pobytu v hostitelských rodinách jsme mohli nahlédnout, jaký je každodenní život obyčejných Britů, jaká jsou jejich běžná jídla a život. Po celou dobu výletu jsme měli krásné počasí. I když byl pobyt v Anglii krátký, domů jsme se vraceli plni nových zážitků.

za žáky a učitele ZŠ Na Pražské, Hana Jančičková, 9.A

a5 - kopie.jpg