27. 06. 2022

Recyklohraní

Recyklohraní je školní program, který vznikl pod záštitou MŠMT České republiky, jeho cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů.

Naše škola se do tohoto programu přihlásila v samém začátku.

Ve škole máme umístěn box na zpětný odběr baterií, mobilů, drobných elektrozařízení, box na zpětný odběr laserových tonerů a inkoustových cartidgí.

Využíváme metodické materiály pro vzdělávací a výchovné aktivity s ekologickou tematikou.

Organizátor vyhlašuje celoroční soutěž, školy jsou za plnění úkolů odměňovány body. Této soutěže se každoročně účastníme. V letošním roce jsme kromě sběru plnili opět různé úkoly. Na podzim jsme si zahráli Recyklovanou šipkovanou, počítali jsme vodní stopu, ve hře Lovci a sběrači aneb Mamutí dopad mobilů na životní prostředí jsme se přenesli do doby mamutů a uvědomili si, jak výroba mobilů zatěžuje životní prostředí. V první části se proměnili v lovce a sběrače a posbírali ve svém okolí nepotřebné mobily. Podařilo se nám jich nasbírat sto. Ve druhé části se žáci dozvěděli, jaké množství materiálů, tedy i nerostných surovin, musí být zpracováno při výrobě 1 mobilního telefonu, kolik energie se na jeho výrobu vynaloží, tyto hodnoty přepočítali na mamuty a bizony. Snad se nám podařilo přesvědčit děti, aby se o své mobily dobře staraly, aby jim co nejdéle vydržely.

V Závodech na ruby jsme si zasoutěžili a uvědomili si, že lepší než odpad recyklovat, je ho vůbec nevytvářet. Úkoly na kartičkách se týkaly recyklace a šetrné spotřeby elektrozařízení a baterií. Vyhrál ten, kdo dorazil do cíle jako poslední, kdo udržel svou baterii či spotřebič nejdéle ve hře. Žáci si potom zahráli svoji vlastní verzi hry, vymysleli si deskovou hru, pexeso i Kahoot.

Za sběr vysloužilého elektra, baterií, mobilních telefonů, tonerů do tiskáren a za zapojení do environmentálního vzdělávání jsme se v celoroční hře umístili na 4. místě v rámci kraje Vysočina a na 77. místě mezi 1 668 školami z celé České republiky.

Těšíme se na další celoroční soutěž.

Žáci 6. A a 6. B, Mgr. J. Novotná